Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Přestože mám možnost legálně využívat Photoshop ve verzi 7, uchyluji se v poslední době raději k používání GIMPu. A čím více ho znám, tím méně Photoshop spouštím. Rád bych zde vyzdvihnul vlastnosti, kterými GIMP překonává Photoshop.
…ale obsahuje i velmi praktické vlastnosti, které v PS nejsou. Samozřejmě – jsou oblasti, které zvládá Photoshop lépe, nebo je GIMP neumí vůbec. Kupříkladu CMYK, vrstvy úprav, nebo práce s texty, která je v GIMPu ještě hodně pozadu. Ale chtěl bych poukázat na vlastnosti, které se mi na GIMPu líbí, a v PS nejsou. Abych byl objektivní, zdůrazním ještě jednou: srovnávám s Photoshopem 7. Novější verzi nemám, tudíž ji ani neznám.
Dialog pro úpravu křivek zobrazuje úrovně. Netřeba dalšího komentáře. Geniální.
Obdélníkové i elipsovité výběry jsou editovatelné a navíc se při jejich roztahovaní či zmenšování zobrazuje ve stavovém řádku velikost v pixelech.
Během práce s nástrojem pro ořez obrázku máme možnost obrázek zoomovat a provádět další věci. Ani jedna z těchto vlastností není v PS dostupná.
Když chystám fotky pro fotogalerii, zmenšuji je na jednotnou velikost. Většinu z nich je vhodné předtím také ořezat. GIMP mi umožní zadat si pro ořez přesný poměr stran, takže si ho zadám a mohu velmi snadno vyřezávat části, které potom už jen zmenším na požadovanou velikost (opravdu zmenšuji, protože kolega fotí 6Mpx fotky, a do galerie dávám kvůli omezenému prostoru na webhostingu fotky ve velikosti 800x533, což je sice divné číslo, ale je to v poměru, ve kterém jeho fotoaparát fotí)
Zkoušeli jste v Photoshopu narovnat mírně křivě naskenovaný obrázek? Je to zábava na dlouhé zimní večery. Minimální otočení 1 stupeň, což vypadá málo, ale dělá to strašně moc. Obvykle je potřeba tak 0,2 - 0,8. Takže otočit o 180 stupňů a pak o 180,5. Ejhle, není to ono – zpět a o desetinku vedle… Nikoliv ale v GIMPu. Tam se otáčí jedna radost, je možno zvolit různé způsoby, který zrovna vyhovuje.
Podobně se pracuje i s nástrojem pro změnu perspektivy, třeba při rovnání hroutících se budov a podobně.
Tento nový nástroj sice ještě není zrovna 100%, ale trochu času ušetří, a časem se detekce určitě zdokonalí. Zhruba si označíte část obrázku, kde je požadovaná oblast, pak trochu vybarvíte její vnitřek, a GIMP se vynasnaží o její výběr.
Na závěr jsem si nechal perspektivní klonování, jehož smysl mi tak nějak uniká.
a léčba nepravidelností obrázku, kterou zatím nechápu vůbec – když mi napíšete, k čemu a jak, ušetříte mi studium manuálu
Tiskni
Sdílej:
No fakt nevím, protože k němu nemám přístup, ale alespoň jsem mrknul u kolegy na Corel PhotoPaint 13 (což je od Corelu patrně stále poslední verze, a nic z těchto věcí také neumí )
Navíc každý nemá možnost kupovat si stále nejnovější verze software, jehož cena je se pohybuje v desítkách tisíců korun, kdežto GIMP mám stále v poslední verzi.
Hm, tak nějak probíhá mé celé seznamování s linuxem, postupně se v něm vrtám a umím toho čím dál víc
Díky za uvedený příklad.
Pokud jde o fonty, používám windowsovskou Tahomu (velikost 8, ale to se může lišit dle konkrétního monitoru) a mám vypnuto vyhlazování. Mně to takhle vyhovuje, někomu ale vadí, že větší znaky (třeba různé nadpisy na webových stránkách v Konqueroru) jsou zubaté (ta zubatost je ale opravdu minimální, sám bych si jí ani nevšimnul)
Děkuji, hezky jsi to vysvětlil. Hned jsem ti tam přidal kladné hodnocení :)
Nevíš náhodou, k čemu slouží ještě ta léčba nepravidelností obrázku?