V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
V jednom z předchozích zápisů se kdosi ptal na smysl perspektivního klonování v GIMPu (tuto funkci obsahuje GIMP vývojové řady 2.3).
Zde je jednoduchý příklad. Představme si, že chceme levou budovu na následující fotografii zvýšit.
Použitím klasického razítka (nástroje klonování) by vznikla zrůda, protože se budova (včetně veškerých detailů na její fasádě) směrem vzhůru perspektivně zužuje. V takové situaci se skvěle uplatní právě nástroj perspektivní klonování. Aktivujeme jej a přepneme do režimu Upravit perspektivní rovinu. Klikneme do obrázku. Objeví se obdélník se čtvercovými úchyty v rozích. Znázorňuje rovinu perspektivního klonování. Přetahováním úchytů myší upravíme rovinu tak, aby se kryla s pravoúhlou částí fasády. Protože je ale fasáda perspektivně zkreslená, výsledným tvarem nebude obdélník, nýbrž nepravoúhlý čtyřúhelník.
Nyní nástroj perspektivní klonování přepneme do režimu Perspektivní klonování. V tomto režimu funguje podobně jako klasické klonování, klonovaný obraz však transformuje podle předem definované perspektivní roviny. Zdroj klonování nastavíme podržením klávesy Ctrl a kliknutím do střední části fasády. Klávesu Ctrl uvolníme a domalujeme horní část budovy.
Nakonec je třeba ještě upravit barvu domalované části budovy (použil jsem křivky) a jemně zaretušovat vzniklé švy. Pokud bych použil místo touchpadu tablet a věnoval práci více než pár minut, mohl by být výsledek téměř dokonalý. Pro ilustraci to snad stačí takto:
Tiskni
Sdílej:
Díky, moc hezky vysvětleno. :)