V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
V jednom z předchozích zápisů se kdosi ptal na smysl perspektivního klonování v GIMPu (tuto funkci obsahuje GIMP vývojové řady 2.3).
Zde je jednoduchý příklad. Představme si, že chceme levou budovu na následující fotografii zvýšit.
Použitím klasického razítka (nástroje klonování) by vznikla zrůda, protože se budova (včetně veškerých detailů na její fasádě) směrem vzhůru perspektivně zužuje. V takové situaci se skvěle uplatní právě nástroj perspektivní klonování. Aktivujeme jej a přepneme do režimu Upravit perspektivní rovinu. Klikneme do obrázku. Objeví se obdélník se čtvercovými úchyty v rozích. Znázorňuje rovinu perspektivního klonování. Přetahováním úchytů myší upravíme rovinu tak, aby se kryla s pravoúhlou částí fasády. Protože je ale fasáda perspektivně zkreslená, výsledným tvarem nebude obdélník, nýbrž nepravoúhlý čtyřúhelník.
Nyní nástroj perspektivní klonování přepneme do režimu Perspektivní klonování. V tomto režimu funguje podobně jako klasické klonování, klonovaný obraz však transformuje podle předem definované perspektivní roviny. Zdroj klonování nastavíme podržením klávesy Ctrl a kliknutím do střední části fasády. Klávesu Ctrl uvolníme a domalujeme horní část budovy.
Nakonec je třeba ještě upravit barvu domalované části budovy (použil jsem křivky) a jemně zaretušovat vzniklé švy. Pokud bych použil místo touchpadu tablet a věnoval práci více než pár minut, mohl by být výsledek téměř dokonalý. Pro ilustraci to snad stačí takto:
Tiskni
Sdílej:
Díky, moc hezky vysvětleno. :)