Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Přestože mám možnost legálně využívat Photoshop ve verzi 7, uchyluji se v poslední době raději k používání GIMPu. A čím více ho znám, tím méně Photoshop spouštím. Rád bych zde vyzdvihnul vlastnosti, kterými GIMP překonává Photoshop.
…ale obsahuje i velmi praktické vlastnosti, které v PS nejsou. Samozřejmě – jsou oblasti, které zvládá Photoshop lépe, nebo je GIMP neumí vůbec. Kupříkladu CMYK, vrstvy úprav, nebo práce s texty, která je v GIMPu ještě hodně pozadu. Ale chtěl bych poukázat na vlastnosti, které se mi na GIMPu líbí, a v PS nejsou. Abych byl objektivní, zdůrazním ještě jednou: srovnávám s Photoshopem 7. Novější verzi nemám, tudíž ji ani neznám.
Dialog pro úpravu křivek zobrazuje úrovně. Netřeba dalšího komentáře. Geniální.
Obdélníkové i elipsovité výběry jsou editovatelné a navíc se při jejich roztahovaní či zmenšování zobrazuje ve stavovém řádku velikost v pixelech.
Během práce s nástrojem pro ořez obrázku máme možnost obrázek zoomovat a provádět další věci. Ani jedna z těchto vlastností není v PS dostupná.
Když chystám fotky pro fotogalerii, zmenšuji je na jednotnou velikost. Většinu z nich je vhodné předtím také ořezat. GIMP mi umožní zadat si pro ořez přesný poměr stran, takže si ho zadám a mohu velmi snadno vyřezávat části, které potom už jen zmenším na požadovanou velikost (opravdu zmenšuji, protože kolega fotí 6Mpx fotky, a do galerie dávám kvůli omezenému prostoru na webhostingu fotky ve velikosti 800x533, což je sice divné číslo, ale je to v poměru, ve kterém jeho fotoaparát fotí)
Zkoušeli jste v Photoshopu narovnat mírně křivě naskenovaný obrázek? Je to zábava na dlouhé zimní večery. Minimální otočení 1 stupeň, což vypadá málo, ale dělá to strašně moc. Obvykle je potřeba tak 0,2 - 0,8. Takže otočit o 180 stupňů a pak o 180,5. Ejhle, není to ono – zpět a o desetinku vedle… Nikoliv ale v GIMPu. Tam se otáčí jedna radost, je možno zvolit různé způsoby, který zrovna vyhovuje.
Podobně se pracuje i s nástrojem pro změnu perspektivy, třeba při rovnání hroutících se budov a podobně.
Tento nový nástroj sice ještě není zrovna 100%, ale trochu času ušetří, a časem se detekce určitě zdokonalí. Zhruba si označíte část obrázku, kde je požadovaná oblast, pak trochu vybarvíte její vnitřek, a GIMP se vynasnaží o její výběr.
Na závěr jsem si nechal perspektivní klonování, jehož smysl mi tak nějak uniká.
a léčba nepravidelností obrázku, kterou zatím nechápu vůbec – když mi napíšete, k čemu a jak, ušetříte mi studium manuálu
Tiskni
Sdílej:
No fakt nevím, protože k němu nemám přístup, ale alespoň jsem mrknul u kolegy na Corel PhotoPaint 13 (což je od Corelu patrně stále poslední verze, a nic z těchto věcí také neumí )
Navíc každý nemá možnost kupovat si stále nejnovější verze software, jehož cena je se pohybuje v desítkách tisíců korun, kdežto GIMP mám stále v poslední verzi.
Hm, tak nějak probíhá mé celé seznamování s linuxem, postupně se v něm vrtám a umím toho čím dál víc
Díky za uvedený příklad.
Pokud jde o fonty, používám windowsovskou Tahomu (velikost 8, ale to se může lišit dle konkrétního monitoru) a mám vypnuto vyhlazování. Mně to takhle vyhovuje, někomu ale vadí, že větší znaky (třeba různé nadpisy na webových stránkách v Konqueroru) jsou zubaté (ta zubatost je ale opravdu minimální, sám bych si jí ani nevšimnul)
Děkuji, hezky jsi to vysvětlil. Hned jsem ti tam přidal kladné hodnocení :)
Nevíš náhodou, k čemu slouží ještě ta léčba nepravidelností obrázku?