Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po několika letech jsem se rozhodl dát sem opět příspěvek, který by snad mohl pomoci některým zoufalcům, kteří mají stejný problém, nad jakým jsem strávil v posledních dnech spoustu svého drahocenného času. A předem bych se chtěl omluvit, že nebudu reagovat na případné komentáře. Ne, že bych nechtěl, ale opravdu nemám čas.
Po téměř 4 letech jsem se rozhodnul přihodit další návod pro GIMP – k činnosti, kterou provádí kdekdo, ale povětšinou jsou výsledky buď divné (voskové figuríny v časopisech), nebo přímo odstrašující (občas potkávám v některých diskuzích). Pro činnost zmíněnou v nadpisu ovšem existuje pro GIMP úplně skvělý plugin: Wavelet Decompose. Pokud by v tuto chvíli chtěli uživatelé Windows zdrhnout, že jim to bude k ničemu, utíkat nemusejí, dá se stáhnout i funkční verze pro Windows.
Nedávno jsem si povšimnul iritujícího pulsujícího štětce v GIMPu. Nějak jsem se nerozhoupal k tomu, abych tento bug nahlásil a říkal jsem si, že si toho přece musí někdo všimnout…
Dnes mi čerstvě zkompilovaný Hugin udělal obrovskou radost. Objevilo se v něm totiž maskování – jediná věc, která mi tam chyběla k dokonalosti
Chlapi, kteří ho píšete, mockrát díky!
Když jsem nedávno psal zápisek o prvních zkušenostech s DVB-T, netušil jsem, jaké možnosti poskytuje program dvbstreamer. V diskuzi mne jam001 nakopnul, tak jsem se na něj podíval znovu, lépe a radostněji 
Rozhodnul jsem se koupit si DVB-T přijímač, zvolil jsem USB pro jednoduchou montáž – vybral jsem si celkem levný WinFast DTV Dongle Gold.
…aneb nová fičura pro uřvance
Jen takový krátký rychlozápisek. Nedávno jsem si čirou náhodou povšimnul, že se ve Windows menu GIMPu objevila mně do té doby neznámá položka Single-window mode. Hned jsem vyzkoušel, oč se jedná…
Před nějakou dobou jsem pln nadšení popisoval nové vlastnosti vývojové verze Huginu. Mezitím uběhlo pár pátků, verze 0.8 vyšla finálně oficiálně, a k opěvovaným vlastnostem přibyly ještě dvě, kterých si uživatel může všimnout. Obě se týkají kontrolních bodů, a věřím, že se všem uživatelům budou líbit.
Dnes to sice nebude FAQ, už vůbec ne odpověď na nejčastěji kladený dotaz, ale zůstanu v kolejích svého „seriálu“. Ani se nejedná o nic běžně použitelného, ale jen o hračičku. Včera se v jedné diskuzi kamarád pochlubil svou 3D fotkou, tak mi to nedalo a hned jsem si zkusil vytvořit něco podobného. Popravdě řečeno, když člověk zná princip, jak to funguje, přijde na způsob tvorby okamžitě – je to velmi jednoduché.
V diskuzi o AviDemuxu padl dotaz na demuxování VOB souboru. Trochu mi to připomnělo staré časy, kdy jsem občas zkoušel něco dolovat z DVD video disků, tak jsem malinko zapátral a našel postarší website s linuxovými porty několika málo užitečných programů.
Již dlouho s oblibou používám Hugin. Po celou dobu se v něm neobjevovaly víceméně žádné novinky. Zlepšovala se stabilita (dříve spíš silná nestabilita) a vylepšovala se kvalita výstupu (alespoň z pohledu uživatele, do zákulisí nevidím). Nyní začaly přibývat novinky
Rád bych se s vámi podělil o to, co mi udělalo v nové verzi radost, možná některé z vás nalákám, abyste si Hugin upgradovali a vyzkoušeli
Když jsem si dnes na jistém fóru už asi po pětisté sedmdesáté první přečetl dotaz, jak udělat, aby ve fotce byl kousek barevný a zbytek černobílý, rozhodnul jsem se napsat druhý díl svého GIMP Most Frequently Asked Questions…
Tak jsme se v diskuzi o aktivaci SW dostali oklikou zase ke GIMPu. Před časem zde Quetzal sliboval super seriál, jenže jak rychle se vyskytnul, tak rychle se po něm slehla zem. Seriál nikde. Tak tedy zkusím sám trochu popsat alespoň činnost, na niž se v mnoha diskuzích ptají lidé nejčastěji. Izolování objektu, jeho vystřihnutí z pozadí, či třeba nahrazení části obrázku.
Aktivně používám GIMP, navíc si ho sestavuji z SVN. Dnes jsem si říkal, že bych si mohl z SVN spáchat i knihovny GEGL a babl. Babl už v AUR nebyl, GEGL nešel zkompilovat, navíc je PKGBUILD v AUR napsán tak, že instaluje jakousi předpotopní verzi. Vyřešit to samozřejmě šlo, pokud používáte Arch a máte zájem (pro ostatní asi nezajímavý zápisek), čtěte dál...
Před několika dny se v archovském repozitáři [testing] objevily balíčky pro KDE4, nahrazující KDE3. Nahodil jsem k tomu diskuzi na českých archovských stránkách. Vogo se optimisticky vyjádřil, že to tam bude hnít tak měsíc, než to dají do [extra]… Naneštěstí se jeho optimismus nevyplnil…
Tak jsem včera nastrkal do počítače harampádí, o kterém jsem psal. Navíc jsem svůj Arch povýšil z 32 bitů na 64 a řešil pár souvisejících problémů.
Nedávno jsem narazil na informaci, kterou kdybych znal dříve, by mi mohla ušetřit pár nepříjemných starostí.
Nedávno, když jsem stahoval do práce novou verzi Avastu, všimnul jsem si, že se konečně objevila Home verze pro Linux.
Na serveru polishlinux.org vyšel hezký návod na tvorbu neonového textu v GIMPu. Zkusil jsem ho, líbil se mi, tak vám zde předkládám jeho popis v češtině.
Vlasta Ott ve svém blogu zmínil, že přešel na Arch, líbí se mu, ale zápasí s češtinou v OOO, jelikož něco zůstalo anglicky.
Přestože mám možnost legálně využívat Photoshop ve verzi 7, uchyluji se v poslední době raději k používání GIMPu. A čím více ho znám, tím méně Photoshop spouštím. Rád bych zde vyzdvihnul vlastnosti, kterými GIMP překonává Photoshop.
Tak jsem dnes kouknul, jak to vypadá na stránkách mé distribuce, a praštilo mne do očí jiné logo.
Nevím, jestli se mi to jen zdá, žádnou statistiku jsem nedělal, ale poslední dobou se na různých fórech děsně množí dotazy typu "Jakou distribuci pro začátečníka?".
Včera jsem se konečně vrhnul na optimalizaci KDE. Přítelkyně byla v práci, takže mne nikdo nevyháněl od PC 
Dnes ráno mi volal známý, že mi na vrátnici v práci nechal počítač, který jsem mu nedávno přeinstalovával, že na něj vyskakují hlášky od AVASTu o nějakých virech, které ale nelze smazat.
Aktualizace 7. 11. 2006:
Pln očekávání jsem dnes aktualizoval na verzi 1.6.1, a mohu říct jen tolik, že jsem žádné změny k lepšímu nezaznamenal – tedy kromě toho, že se mi teď navíc KSpread hroutí s některými soubory, které předtím otevřel… 
Původní zápis:
Možná ten nadpis mnohým z vás hnul žlučí, jenže mně se stává totéž vždy, když nějaký dokument otevřu v KOffice
Nebudu kolem toho moc kecat, a ukážu pár screenshotů