Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Když jsem si dnes na jistém fóru už asi po pětisté sedmdesáté první přečetl dotaz, jak udělat, aby ve fotce byl kousek barevný a zbytek černobílý, rozhodnul jsem se napsat druhý díl svého GIMP Most Frequently Asked Questions…
Bude to velmi stručné, poněvadž je to naprosto triviální záležitost.
Vytipovaný obrázek si otevřeme v GIMPu. Na ukázku jsem zvolil orchidej, která se v uřezaném stavu snažila přežít nějaký ten pátek u nás doma v kuchyni.
Když ji máme otevřenou, hned si ji zduplikujeme do nové vrstvy a tuto novou vrstvu převedeme do odstínů šedi. K tomu slouží různé nástroje. Buď Barvy -> Odbarvit; nebo Barvy -> Složky -> Mixer kanálů (zvolíme monochromatické); nebo podobné Nástroje -> GEGL Operation -> mono mixer.
Dalším krokem je vytvoření masky té horní monochromatické vrstvy. A do této namalujeme černou barvou to, co má být na výsledné fotce barevné. To je vše.
Takto vypadá maska vrstvy…
…a takto výsledný obrázek:
Pokud si rádi hrajete s barvičkama, můžete zkusit například jako masku použít kopii vrstvy – docílíte tím toho, že čím je bod světlejší, tím více nasycení ztratí – výsledek nevypadá špatně:
Tiskni
Sdílej:
Mě se docela osvědčilo následně ještě přechod selektivně rozostřit. Udělá to takový měkčí (přirozenější) přechod.
Já těmi pytli pod očima trpím, i když nechlastám. A má drahá nejraději vždy vybere společnou fotku, kde jí to sluší, ale já jsem tam jak kretén, obvykle s oteklýma očima. Snažil jsem se dělat retuše, ale moc mi to nešlo. Asi to bude osud… (Když se to tiskne, tak se to docela ztratí - přejet "náplastí" (healing) tu hranu otoku)
A má drahá nejraději vždy vybere společnou fotku, kde jí to sluší, ale já jsem tam jak kretén...Jo! To je přesně ono! A když někde vypadám jako člověk, nelíbí se tam sama sobě zas ona.
A nedalo by se k tomu využít nástrojů pro detekci hran? Dají se všelijak seštelovat a min. efekty se s tím dají dělat zajímavé.
Jasně, v tomto případě to moc nevadí protože se zde upravují barevné složky. To spíše patřilo k minulému dílu, protože tam už se to týká i složky jasové a když se to jen tak objede, tak je prostě vidět že to nebe k tomu nepatří. Funkce hrany má výhodu v tom, že zohledňuje i sílu přechodu a tu potom aplikuje do průhlednosti(teda pokud se z toho udělá maska).
ahojky jak si mam stahnout tenhle program???