Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Já fotím většinou z ruky. Pouze se snažím neotáčet středem kolem krku, ale posouvat se tak, abych v rámci možností točil jen foťákem.Na tohle mám docela dobrý tip (není z mé hlavy). Vezmi gumičku, na ní přivaž provázek a na jeho konec zavěš nějaké malé závaží (třeba šroub). Pak stačí gumičku navlíknout na objektiv na místo jeho NPP. Potom když fotíš tak se stačí točit okolo provázku. Snadno pak zkontroluješ, jestli se točíš podle toho správného bodu (poloha závaží vůči zemi). Osobně to nepoužívám (ten provázek mě štve), ale vím o několika lidech, kteří to používají (včetně Pabla d'Angela, který má na svědomí většinu kódu huginu) a chválí si to.
Hezké, hezké. Mě hugin (používám Win GUI) při panoramatech (automaticky sestavených) vždy píše, že je to špatné překryté (paralaxa apod.) přitom výsledek až tak špatný není (ale jsou tam vidět přechody).Jo, paralaxa je sviňárna. Pokud fotíš krajinu tak je to v pohodě, ale pokud je něco blízko foťáku tak už to dělá hnusné problémy.
Jak z toho ven? Je opravdu nezbytné fotit se stativem v "optickém středu objektivu" (nevím jak to správně pojmenovat), tudíž zakoupit objímku, nebo se to dá huginu nějak naznačit?
Stativ není potřeba. Ačkoli se to vzhledem k mému nicku nezdá, velká část panoramat co jsem kdy nafotil byla z ruky. Dost to taky záleží na objektivu, rybí oka mají non-paralax point často před objektivem, teleobjektivy můžou mít tenhle bod až za tělem foťáku.
Být tebou tak bych zkouknul, jak jsou na tom kontrolní body (doporučuji si zobrazit control points window (je to někde v menu)), ty špatné smazat a případně přidat nějaké ručně.
Taky často pomůže další optimalizace. Většinou je dobrý postup "inkrementální začínající od kotvy", pak optimalizovat view a barel. Pokud ani to nepomůže, zkusit optimalizovat vše.
Není to zdaleka hotovoTak šup šup
hlavně je problém ve změně GUIVždyť píšu, že to nevadí
Tiskni
Sdílej: