Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
okno prekazi kdyz ho nepotrebuji - treba kdyz pouzivam ufraw plugin
Jak? Plugin používám taky a jeho okno překryje všechno ostatní, takže mne nenapadá, jak by to okno mohlo překážet.
Bylo by hezké tam napsat verzi
Neboj, uřvanci si najdou jiný důvod.
to na mňa každý nakričí, keď odporučím GIMP, pretože je "slabý". Proste, nekonajú sa filmové efekty typu "jednotlačítková úprava všetkého a znásobenie rozlíšenia na 127 MPix z fotky z mobilu"
Konecne to bude pouzitelne na mac os :)
No on je pouzitelny dost dobre, ale prave Gimp potrebuje X server a tam je to fakt zlee.. Napriklad Photoshop ma na OS X viac oknovy interface a ten funguje super. (dokonca dovolim si tvrdit, ze omnoho lepsie ako na win, alebo defaultnom GNOME a pod.) Cize nie je problem s viacerymi oknami, ale konkretne s X serverom..
To je mozne, ale default je viacoknovy interface a ten funguje na Mac OS skvele. (To jedno okno tam vidim ako alternativu pre ludi, co presli z win, inac mi nenapada, na co by to bolo dobre..)
Kdyby mělo Gnome/Gtk dokovatelné/odtrhnutelné panely, jako to má KDE nebo Eclipse odedávna, nebylo by od začátku co řešit. Každý by si to nastavil jak mu vyhovuje.
v inkscapu to je
Ty jednotlivý okýnka, to byla hrůza. Si člověk musel vyhradit jednu celou plochu jen pro gimp.Nebyl to účel? :-p
Nějak si nedokážu přestavit, že bych pracoval s grafickým editorem a neměl ho přes celou plochu.A kde si se toulal, když se rozdávala představivost?
Ve stávajícím UI pořád hledám a zvedám okna.Možná máš špatně zkonfigurovaný window manager...
Nevím, proč je potřeba nazývat uživatele takto expresivně.Nenazývám takto uživatele. V závěru zápisku jsem vysvětlil, že mám na mysli skutečné uřvance, kteří (především v diskuzích na Živě, kam mne jednu dobu bavilo chodit) vykřikují, že GIMP je k ničemu (tohle není citace, ale volba velmi slušného výrazu), protože má 3 okna (a tohle nepíšu s nadsázkou, tyhle výroky tam byly k přečtení skutečně velmi často).
Na absenci kontextové nabídky? (respektive, kontextová nabídka je vlastně menu nabídka)
Ne, že bych se za to bil, ale pro ostatní to je nezvyk...
Na absenci kontextové nabídky? (respektive, kontextová nabídka je vlastně menu nabídka)Co to? Není to náhodou to co se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši do obrazu?
Jsem za to rád. Doma nemám takové rozlišení, abych ho mohl používat ve více oknech.Docela si protiřečíš. Tahle novinka je vhodná právě pro velká rozlišení, pro malá je naprosto nevhodná. Pro malá rozlišení (což jsou skoro všechny monitory) existuje klávesa tabulátor, kterou skryješ nástrojové panely a můžeš využít maximum místa pro samotný obrázek. Tato novinka ti to znemožní. Navíc (pokud pracuješ s více než jednou fotkou), ti sežere ještě široký pruh nahoře, takže ti okouše půl pracovní plochy.
Tiskni
Sdílej: