Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
--\ autopano-sift-c 2.5.0-0.0 Description: Automatically create control points for panorama image Autopano-sift-C looks at your images and compares information about the images' content to order them correctly. Together with programs like hugin and enblend, you can create top-quality panorama images. This is autopano-sift ported to plain "C". The source is kept as close as possible to the original version. It should have the same inputs and outputs as the original "C#" version which is available at http://www.cs.tu-berlin.de/~nowozin/autopano-sift Warning: "The University of British Columbia has applied for a patent on the SIFT algorithm in the United States. Applications of this software may require a license from the University of British Columbia."
jj je to kvuli tomu, pac ten soft je napsan v c#
Neni to Alexandrovka po rekonstrukci?
Hugin je dobrý program.Nejen dobrý, ale i čím dál tím lepší :)
+1
Hugin je úchvatný program, mnohdy dokáže udělat panorama z fotek, které byly tak mizerně nafoceny, že v to ani člověk nedoufal ;)
nahodou netusite, ci sa do buducnosti chysta i flash panorama ako sucast Hugin?
cosi ako panosalado?
Hugin je skvely program, pomohol mi k par peknym panoramam. Akurat narazam na problem, ze pokial je sucastou panoramy povedzme 60 10Mpix fotiek, tak postupne autopano zaberie mnozstvo RAM (cca 2GB - nevadi mi, mam 4GB..) a nasledne padne (error 255 - to uz vadi, kedze sa nevytvoria kontrolne body..) Ma niekto podobne skusenosti?
Tazko povedat.. Ale urcite to bolo za hranicou 2GB.. Ta memoy usage je naozaj dost velka, ked tak googlim podobne problemy a svn verzia co som skusal zas segfaultuje.. :/ Uvidime, zatial skusam matchpoint - vyzera, ze zatial ide, som zvedavy na vysledky. Musel som ale koli matchpointu niektore foto panoramy zrusit (limit tusim 127 poloziek v cmdline)
No ja som mal tych foto 150, ale kazda cca 4MB. Pouzivam Autopano-SIFT-C (nechcelo sa mi na Mac OS rozbehavat mono) a urcite to bolo cez 2GB. Teraz som skusil pan-o-matic a uz asi 2 hodiny pocita.. Takze kafe by som stihol. (ale zatial v medziach co sa tyka RAM)
Update: vyzera, ze pan-o-matic dobehol a teraz visi Hugin v stave "Determining placement of images", CPU na 100% a cca 800MB RAM, uvidime..
No hlavne ak som si dobre vsimol pan-o-matic vyuzival aj viac jadier. Mozno to bude ten rozdiel..
Tak dokopy cca 5 hodin renderovania a mam 40Mpx panoramu (vysledny tiff ma okolo 180MB)
Inak ake mas skusenosti s pan-o-matic, co sa tyka hladania kontrolnych bodov? Ja som mal vo vysledku pomerne vela chyb (fotky nie celkom "sedeli") , ked to porovnam s autopano, ale s tym som zas neskusal take kvantum foto..
No tamto bola relativne mala panorama, ale sa fotografie dost prekryvali.. Inak s Huginom iba zacinam experimentovat, este som vela veci nepodchytil..
Tiskni
Sdílej: