plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
--\ autopano-sift-c 2.5.0-0.0 Description: Automatically create control points for panorama image Autopano-sift-C looks at your images and compares information about the images' content to order them correctly. Together with programs like hugin and enblend, you can create top-quality panorama images. This is autopano-sift ported to plain "C". The source is kept as close as possible to the original version. It should have the same inputs and outputs as the original "C#" version which is available at http://www.cs.tu-berlin.de/~nowozin/autopano-sift Warning: "The University of British Columbia has applied for a patent on the SIFT algorithm in the United States. Applications of this software may require a license from the University of British Columbia."
jj je to kvuli tomu, pac ten soft je napsan v c#
Neni to Alexandrovka po rekonstrukci?
Hugin je dobrý program.Nejen dobrý, ale i čím dál tím lepší :)
+1
Hugin je úchvatný program, mnohdy dokáže udělat panorama z fotek, které byly tak mizerně nafoceny, že v to ani člověk nedoufal ;)
nahodou netusite, ci sa do buducnosti chysta i flash panorama ako sucast Hugin?
cosi ako panosalado?
Hugin je skvely program, pomohol mi k par peknym panoramam. Akurat narazam na problem, ze pokial je sucastou panoramy povedzme 60 10Mpix fotiek, tak postupne autopano zaberie mnozstvo RAM (cca 2GB - nevadi mi, mam 4GB..) a nasledne padne (error 255 - to uz vadi, kedze sa nevytvoria kontrolne body..) Ma niekto podobne skusenosti?
Tazko povedat.. Ale urcite to bolo za hranicou 2GB.. Ta memoy usage je naozaj dost velka, ked tak googlim podobne problemy a svn verzia co som skusal zas segfaultuje.. :/ Uvidime, zatial skusam matchpoint - vyzera, ze zatial ide, som zvedavy na vysledky. Musel som ale koli matchpointu niektore foto panoramy zrusit (limit tusim 127 poloziek v cmdline)
No ja som mal tych foto 150, ale kazda cca 4MB. Pouzivam Autopano-SIFT-C (nechcelo sa mi na Mac OS rozbehavat mono) a urcite to bolo cez 2GB. Teraz som skusil pan-o-matic a uz asi 2 hodiny pocita.. Takze kafe by som stihol. (ale zatial v medziach co sa tyka RAM)
Update: vyzera, ze pan-o-matic dobehol a teraz visi Hugin v stave "Determining placement of images", CPU na 100% a cca 800MB RAM, uvidime..
No hlavne ak som si dobre vsimol pan-o-matic vyuzival aj viac jadier. Mozno to bude ten rozdiel..
Tak dokopy cca 5 hodin renderovania a mam 40Mpx panoramu (vysledny tiff ma okolo 180MB)
Inak ake mas skusenosti s pan-o-matic, co sa tyka hladania kontrolnych bodov? Ja som mal vo vysledku pomerne vela chyb (fotky nie celkom "sedeli") , ked to porovnam s autopano, ale s tym som zas neskusal take kvantum foto..
No tamto bola relativne mala panorama, ale sa fotografie dost prekryvali.. Inak s Huginom iba zacinam experimentovat, este som vela veci nepodchytil..
Tiskni
Sdílej: