Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V diskuzi o AviDemuxu padl dotaz na demuxování VOB souboru. Trochu mi to připomnělo staré časy, kdy jsem občas zkoušel něco dolovat z DVD video disků, tak jsem malinko zapátral a našel postarší website s linuxovými porty několika málo užitečných programů.
Jedná se o bbTOOLS, obsahující programy pro analýzu MPEG-1 a MPEG-2 souborů a demuxer. Dále pulldown – info například zde nebo zde, a nakonec ještě vstrip, což je DVD ripper a VOB demuxer. Informace k tomu nalézt je problém, ale aspoň něco zde – i když win verze neodpovídá zcela linuxové. Na podrobnější informace se mne neptejte, co jsem kdysi znal, jsem dávno zapomněl…
Ale protože jsem chtěl zkusit, zda to vůbec půjde ještě zkompilovat – a ono to šlo, i když vstrip potřeboval trochu přiohnout (děkuji Vojtěchu Horkému za pomoc) – tak jsem nakonec vytvořil PKGBUILD pro Arch Linux. Takže pokud chcete zmíněné programy vyzkoušet, najdete je v AURu. Uživatelé ostatních distribucí mohou pro vstrip využít tento patch:
*** Makefile.orig 2003-01-28 15:51:32.000000000 +0100 --- Makefile 2009-02-12 10:48:48.000000000 +0100 *************** *** 1,2 **** --- 1,3 ---- CFLAGS := -W -Wall -O2 -D__UNIX__ + LDFLAGS := -lm CC := gcc *************** *** 43,45 **** vstrip : file_io.o in_buffer.o main.o parse_ifo.o vstrip.o ! $(CC) -g file_io.o in_buffer.o main.o parse_ifo.o vstrip.o -o vstrip file_io.o : s_types.h file_io.h file_io.c --- 44,46 ---- vstrip : file_io.o in_buffer.o main.o parse_ifo.o vstrip.o ! $(CC) $(CFLAGS) $(LDFLAGS) file_io.o in_buffer.o main.o parse_ifo.o vstrip.o -o $@ file_io.o : s_types.h file_io.h file_io.cnebo si to opravit ručně viz link výše do poradny
Tiskni
Sdílej: