Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
V diskuzi o AviDemuxu padl dotaz na demuxování VOB souboru. Trochu mi to připomnělo staré časy, kdy jsem občas zkoušel něco dolovat z DVD video disků, tak jsem malinko zapátral a našel postarší website s linuxovými porty několika málo užitečných programů.
Jedná se o bbTOOLS, obsahující programy pro analýzu MPEG-1 a MPEG-2 souborů a demuxer. Dále pulldown – info například zde nebo zde, a nakonec ještě vstrip, což je DVD ripper a VOB demuxer. Informace k tomu nalézt je problém, ale aspoň něco zde – i když win verze neodpovídá zcela linuxové. Na podrobnější informace se mne neptejte, co jsem kdysi znal, jsem dávno zapomněl…
Ale protože jsem chtěl zkusit, zda to vůbec půjde ještě zkompilovat – a ono to šlo, i když vstrip potřeboval trochu přiohnout (děkuji Vojtěchu Horkému za pomoc) – tak jsem nakonec vytvořil PKGBUILD pro Arch Linux. Takže pokud chcete zmíněné programy vyzkoušet, najdete je v AURu. Uživatelé ostatních distribucí mohou pro vstrip využít tento patch:
*** Makefile.orig 2003-01-28 15:51:32.000000000 +0100 --- Makefile 2009-02-12 10:48:48.000000000 +0100 *************** *** 1,2 **** --- 1,3 ---- CFLAGS := -W -Wall -O2 -D__UNIX__ + LDFLAGS := -lm CC := gcc *************** *** 43,45 **** vstrip : file_io.o in_buffer.o main.o parse_ifo.o vstrip.o ! $(CC) -g file_io.o in_buffer.o main.o parse_ifo.o vstrip.o -o vstrip file_io.o : s_types.h file_io.h file_io.c --- 44,46 ---- vstrip : file_io.o in_buffer.o main.o parse_ifo.o vstrip.o ! $(CC) $(CFLAGS) $(LDFLAGS) file_io.o in_buffer.o main.o parse_ifo.o vstrip.o -o $@ file_io.o : s_types.h file_io.h file_io.cnebo si to opravit ručně viz link výše do poradny
Tiskni
Sdílej: