Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Aktualizace 7. 11. 2006:
Pln očekávání jsem dnes aktualizoval na verzi 1.6.1, a mohu říct jen tolik, že jsem žádné změny k lepšímu nezaznamenal – tedy kromě toho, že se mi teď navíc KSpread hroutí s některými soubory, které předtím otevřel…
Původní zápis:
Možná ten nadpis mnohým z vás hnul žlučí, jenže mně se stává totéž vždy, když nějaký dokument otevřu v KOffice
Nebudu kolem toho moc kecat, a ukážu pár screenshotů
První příklad mi přišel mailem - jedna z těch blbin, co pořád někdo někomu posílá
Druhý příklad byl napsán přímo na mém PC a uložen ve formátu MS Word *.doc
Třetí příklad byl napsán kupodivu přímo dotyčným programem KWord, uložen ve formátu *.odt a znovu otevřen
A abych si nebral na mušku stále jen textový editor, zde je příklad z tabulkového
Tiskni
Sdílej:
AUTORE!!! Dej prosím obrázky až do blogu, tedy narvi před ně <break>, ať s tim neobtěžuješ úplně všechny, ale jen ty zvědavý.
Děkuju.
Děkuji, takhle je to mnohem lepší.
Balík? Zatim mi stačí kate a pořád se chystam zkusit Tex. Jenže mezitim musim nadrtit CSS a díky tomu u mne webtvůrci dost stoupli v ceně .. to je ... taky práce.
Pasivně používam OO, jelikož prezentace a různý docy, co mi občas přijdou, se v něm defaultně otvíraj.
Už jsou i na sedmičku?Ne, jen 5.0, 5.5 a 6.0.
A pokud ano, nezaprasím si tím příliš adresář wine?Ne. Vytvoří si vlastní
WINEPREFIX
.
~/.wine
ale asi bych doporučil si na to založit nového uživatele a dělat to v jeho ~/.wine
Proč? man wineprefixcreate
~/.wine
Právě kvůli té rychlosti stále věřím, že jednou KOffice dospěje a bude funkční (vůbec nechápu, jak mohl přejít přes verzi 1, podle mne je tak na verzi 0.6).
AbiWord je docela milý, ale na mém Arch Linuxu se spolehlivě odebere do kytek, pokud v něm otevřu *.doc (mám doma 2 instalace - z toho jednu na pokusy, druhou normálně používám; v práci mám také jednu instalaci Archu - AbiWord se hroutí na všech, takže to není jen lokální chybka)
Na OO.o mi nejvíce vadí nefungující hinting - fonty jsou v něm prostě strašné. Paměťová nenažranost je kapitola sama pro sebe.
Nejrychlejší PPS/PPT viewer je MS Powerpoint Viewer spuštěný pod WINE
Mám pocit, že to umí i WineTools, ale já jsem použil malou fintu (nikoliv z mé hlavy). Nainstaloval jsem Office pomocí CrossOver Office - pomocí té volně stažitelné, dočasné verze - a potom jsem nainstalovanou aplikaci přenesl do složky ~/.wine
a spouštím to úplně normálně wine "c://Program Files/..."
. CrossOver pak můžete klidně zase odinstalovat.
Stejně to ale není tak svižné, jak pod Windows, a již nějakou dobu se chystám je dát pryč a nacpat si do systému jen MSOffice Viewery kvůli prohlížení některých dokumentů. OpenOffice mi to, co doma potřebuji, vynahradí. V práci bych si s ním ale určitě nevystačil. Hodně využívám např. hromadnou korespondenci, která nestojí v OO.o za nic, Excel je ve své kategorii také na špici, a především Access, který v práci využívám úplně nejvíc (doma ho naštěstí nepotřebuji)