Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak jsem včera nastrkal do počítače harampádí, o kterém jsem psal. Navíc jsem svůj Arch povýšil z 32 bitů na 64 a řešil pár souvisejících problémů.
Použité komponenty se mi tak nějak podařily trefit, nenarazil jsem při instalaci na žádný problém. Pár informací k desce jsem nahodil do sekce hardware.
Už vícekrát jsem zde četl, že 64bitový systém je dnes již zcela bezproblémový, což jsem bral vždy s jistou dávkou skepse. Kladně mne překvapila Opera, která je již zcela bez problémů. Horší je to ovšem s přehrávání flashe a s Wine.
Nepodařilo se mi zkompilovat PhotoPrint. Jenže jsem pak zjistil, že už se mi nedaří opět zkompilovat ani na 32 bitech. Naštěstí mám v práci na jednom počítači mírně postarší neaktualizovaný 64bitový Arch, tak jsem si balíček zkompiloval na něm Opět, pokud máte zájem, je k dispozici: photoprint-0.3.7-1-x86_64.pkg.tar.gz.
Další potřebný je OpenOffice.org. Používal jsem devel verzi 2.4, tu už teď nikde pro 64bit nestáhnu, tak jsem nainstaloval verzi 3.0.0beta. Opět k ní ovšem není čeština, takže jsem to aktivně vyřešil:
PKGBUILD ======================================================== pkgname=openoffice-cs-devel pkgver=3.0.0beta pkgrel=1 pkgdesc="OpenOffice czech language files" arch=(i686 x86_64) url="http://www.openoffice.org" license=('GPL') makedepends=('rpmextract') depends=('openoffice-base-devel') source=(ftp://ftp-1.gwdg.de/pub/openoffice/extended/$pkgver/OOo_3.0.0beta_20080429_LinuxIntel_langpack_cs.tar.gz) build() { cd $startdir/src/BEA300_m2_native_packed-2_cs.9301/RPMS for i in *.rpm do rpmextract.sh $i done cd $startdir/src/BEA300_m2_native_packed-2_cs.9301/RPMS/opt mkdir -p $startdir/pkg/opt mv openoffice.org3 $startdir/pkg/opt/openoffice-dev mv openoffice.org/basis3.0 $startdir/pkg/opt/openoffice-dev/basis-link chown root:root -R $startdir/pkg/opt/openoffice-dev }Pro lenochy nabízím opět k dispozici balíček: openoffice-cs-devel-3.0.0beta-1-x86_64.pkg.tar.gz
Tiskni
Sdílej:
ad 1) tohle u nás nehrozí, ale zato něco podobného - pořád kolem vás jen běhám a uklízím...
ad 2) naprosto totéž - nejlepší je, že vždy něco chce, ale když to tvořím, tak nadává (vyhovovalo by jí, kdyby to bylo mávnutím kouzelného proutku) - sakra, proč se říká, že jsou všechny ženské stejné?
Ten Wine je samozřejmě 32bitová verze. Dle názvu balíčku je vidět, o který se jedná. Jak jsem psal - v AURu je stále dost stará verze, takže jsem zkompiloval Wine na 32bitovém stroji a přebalil balíček tak, aby fungoval v 64bitovém Archu.
Ten OOo je pouze čeština k balíčku openoffice-base-devel 3.0. Nejedná se o celý OpenOffice (neobsahuje žádné binární soubory). V repozitářích Archu totiž k němu čeština není, tak jsem spatlal tento PKGBUILD.