SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Tak jsem včera nastrkal do počítače harampádí, o kterém jsem psal. Navíc jsem svůj Arch povýšil z 32 bitů na 64 a řešil pár souvisejících problémů.
Použité komponenty se mi tak nějak podařily trefit, nenarazil jsem při instalaci na žádný problém. Pár informací k desce jsem nahodil do sekce hardware.
Už vícekrát jsem zde četl, že 64bitový systém je dnes již zcela bezproblémový, což jsem bral vždy s jistou dávkou skepse. Kladně mne překvapila Opera, která je již zcela bez problémů. Horší je to ovšem s přehrávání flashe a s Wine.
Nepodařilo se mi zkompilovat PhotoPrint. Jenže jsem pak zjistil, že už se mi nedaří opět zkompilovat ani na 32 bitech. Naštěstí mám v práci na jednom počítači mírně postarší neaktualizovaný 64bitový Arch, tak jsem si balíček zkompiloval na něm Opět, pokud máte zájem, je k dispozici: photoprint-0.3.7-1-x86_64.pkg.tar.gz.
Další potřebný je OpenOffice.org. Používal jsem devel verzi 2.4, tu už teď nikde pro 64bit nestáhnu, tak jsem nainstaloval verzi 3.0.0beta. Opět k ní ovšem není čeština, takže jsem to aktivně vyřešil:
PKGBUILD ======================================================== pkgname=openoffice-cs-devel pkgver=3.0.0beta pkgrel=1 pkgdesc="OpenOffice czech language files" arch=(i686 x86_64) url="http://www.openoffice.org" license=('GPL') makedepends=('rpmextract') depends=('openoffice-base-devel') source=(ftp://ftp-1.gwdg.de/pub/openoffice/extended/$pkgver/OOo_3.0.0beta_20080429_LinuxIntel_langpack_cs.tar.gz) build() { cd $startdir/src/BEA300_m2_native_packed-2_cs.9301/RPMS for i in *.rpm do rpmextract.sh $i done cd $startdir/src/BEA300_m2_native_packed-2_cs.9301/RPMS/opt mkdir -p $startdir/pkg/opt mv openoffice.org3 $startdir/pkg/opt/openoffice-dev mv openoffice.org/basis3.0 $startdir/pkg/opt/openoffice-dev/basis-link chown root:root -R $startdir/pkg/opt/openoffice-dev }Pro lenochy nabízím opět k dispozici balíček: openoffice-cs-devel-3.0.0beta-1-x86_64.pkg.tar.gz
Tiskni
Sdílej:
ad 1) tohle u nás nehrozí, ale zato něco podobného - pořád kolem vás jen běhám a uklízím...
ad 2) naprosto totéž - nejlepší je, že vždy něco chce, ale když to tvořím, tak nadává (vyhovovalo by jí, kdyby to bylo mávnutím kouzelného proutku) - sakra, proč se říká, že jsou všechny ženské stejné?
Ten Wine je samozřejmě 32bitová verze. Dle názvu balíčku je vidět, o který se jedná. Jak jsem psal - v AURu je stále dost stará verze, takže jsem zkompiloval Wine na 32bitovém stroji a přebalil balíček tak, aby fungoval v 64bitovém Archu.
Ten OOo je pouze čeština k balíčku openoffice-base-devel 3.0. Nejedná se o celý OpenOffice (neobsahuje žádné binární soubory). V repozitářích Archu totiž k němu čeština není, tak jsem spatlal tento PKGBUILD.