Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Tak jsem včera nastrkal do počítače harampádí, o kterém jsem psal. Navíc jsem svůj Arch povýšil z 32 bitů na 64 a řešil pár souvisejících problémů.
Použité komponenty se mi tak nějak podařily trefit, nenarazil jsem při instalaci na žádný problém. Pár informací k desce jsem nahodil do sekce hardware.
Už vícekrát jsem zde četl, že 64bitový systém je dnes již zcela bezproblémový, což jsem bral vždy s jistou dávkou skepse. Kladně mne překvapila Opera, která je již zcela bez problémů. Horší je to ovšem s přehrávání flashe a s Wine.
Nepodařilo se mi zkompilovat PhotoPrint. Jenže jsem pak zjistil, že už se mi nedaří opět zkompilovat ani na 32 bitech. Naštěstí mám v práci na jednom počítači mírně postarší neaktualizovaný 64bitový Arch, tak jsem si balíček zkompiloval na něm Opět, pokud máte zájem, je k dispozici: photoprint-0.3.7-1-x86_64.pkg.tar.gz.
Další potřebný je OpenOffice.org. Používal jsem devel verzi 2.4, tu už teď nikde pro 64bit nestáhnu, tak jsem nainstaloval verzi 3.0.0beta. Opět k ní ovšem není čeština, takže jsem to aktivně vyřešil:
PKGBUILD ======================================================== pkgname=openoffice-cs-devel pkgver=3.0.0beta pkgrel=1 pkgdesc="OpenOffice czech language files" arch=(i686 x86_64) url="http://www.openoffice.org" license=('GPL') makedepends=('rpmextract') depends=('openoffice-base-devel') source=(ftp://ftp-1.gwdg.de/pub/openoffice/extended/$pkgver/OOo_3.0.0beta_20080429_LinuxIntel_langpack_cs.tar.gz) build() { cd $startdir/src/BEA300_m2_native_packed-2_cs.9301/RPMS for i in *.rpm do rpmextract.sh $i done cd $startdir/src/BEA300_m2_native_packed-2_cs.9301/RPMS/opt mkdir -p $startdir/pkg/opt mv openoffice.org3 $startdir/pkg/opt/openoffice-dev mv openoffice.org/basis3.0 $startdir/pkg/opt/openoffice-dev/basis-link chown root:root -R $startdir/pkg/opt/openoffice-dev }Pro lenochy nabízím opět k dispozici balíček: openoffice-cs-devel-3.0.0beta-1-x86_64.pkg.tar.gz
Tiskni
Sdílej:
ad 1) tohle u nás nehrozí, ale zato něco podobného - pořád kolem vás jen běhám a uklízím...
ad 2) naprosto totéž - nejlepší je, že vždy něco chce, ale když to tvořím, tak nadává (vyhovovalo by jí, kdyby to bylo mávnutím kouzelného proutku) - sakra, proč se říká, že jsou všechny ženské stejné?
Ten Wine je samozřejmě 32bitová verze. Dle názvu balíčku je vidět, o který se jedná. Jak jsem psal - v AURu je stále dost stará verze, takže jsem zkompiloval Wine na 32bitovém stroji a přebalil balíček tak, aby fungoval v 64bitovém Archu.
Ten OOo je pouze čeština k balíčku openoffice-base-devel 3.0. Nejedná se o celý OpenOffice (neobsahuje žádné binární soubory). V repozitářích Archu totiž k němu čeština není, tak jsem spatlal tento PKGBUILD.