plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Já fotím většinou z ruky. Pouze se snažím neotáčet středem kolem krku, ale posouvat se tak, abych v rámci možností točil jen foťákem.Na tohle mám docela dobrý tip (není z mé hlavy). Vezmi gumičku, na ní přivaž provázek a na jeho konec zavěš nějaké malé závaží (třeba šroub). Pak stačí gumičku navlíknout na objektiv na místo jeho NPP. Potom když fotíš tak se stačí točit okolo provázku. Snadno pak zkontroluješ, jestli se točíš podle toho správného bodu (poloha závaží vůči zemi). Osobně to nepoužívám (ten provázek mě štve), ale vím o několika lidech, kteří to používají (včetně Pabla d'Angela, který má na svědomí většinu kódu huginu) a chválí si to.
Hezké, hezké. Mě hugin (používám Win GUI) při panoramatech (automaticky sestavených) vždy píše, že je to špatné překryté (paralaxa apod.) přitom výsledek až tak špatný není (ale jsou tam vidět přechody).Jo, paralaxa je sviňárna. Pokud fotíš krajinu tak je to v pohodě, ale pokud je něco blízko foťáku tak už to dělá hnusné problémy.
Jak z toho ven? Je opravdu nezbytné fotit se stativem v "optickém středu objektivu" (nevím jak to správně pojmenovat), tudíž zakoupit objímku, nebo se to dá huginu nějak naznačit?
Stativ není potřeba. Ačkoli se to vzhledem k mému nicku nezdá, velká část panoramat co jsem kdy nafotil byla z ruky. Dost to taky záleží na objektivu, rybí oka mají non-paralax point často před objektivem, teleobjektivy můžou mít tenhle bod až za tělem foťáku.
Být tebou tak bych zkouknul, jak jsou na tom kontrolní body (doporučuji si zobrazit control points window (je to někde v menu)), ty špatné smazat a případně přidat nějaké ručně.
Taky často pomůže další optimalizace. Většinou je dobrý postup "inkrementální začínající od kotvy", pak optimalizovat view a barel. Pokud ani to nepomůže, zkusit optimalizovat vše.
Není to zdaleka hotovoTak šup šup
hlavně je problém ve změně GUIVždyť píšu, že to nevadí
Tiskni
Sdílej: