Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Když jsem si dnes na jistém fóru už asi po pětisté sedmdesáté první přečetl dotaz, jak udělat, aby ve fotce byl kousek barevný a zbytek černobílý, rozhodnul jsem se napsat druhý díl svého GIMP Most Frequently Asked Questions…
Bude to velmi stručné, poněvadž je to naprosto triviální záležitost.
Vytipovaný obrázek si otevřeme v GIMPu. Na ukázku jsem zvolil orchidej, která se v uřezaném stavu snažila přežít nějaký ten pátek u nás doma v kuchyni.
Když ji máme otevřenou, hned si ji zduplikujeme do nové vrstvy a tuto novou vrstvu převedeme do odstínů šedi. K tomu slouží různé nástroje. Buď Barvy -> Odbarvit; nebo Barvy -> Složky -> Mixer kanálů (zvolíme monochromatické); nebo podobné Nástroje -> GEGL Operation -> mono mixer.
Dalším krokem je vytvoření masky té horní monochromatické vrstvy. A do této namalujeme černou barvou to, co má být na výsledné fotce barevné. To je vše.
Takto vypadá maska vrstvy…
…a takto výsledný obrázek:
Pokud si rádi hrajete s barvičkama, můžete zkusit například jako masku použít kopii vrstvy – docílíte tím toho, že čím je bod světlejší, tím více nasycení ztratí – výsledek nevypadá špatně:
Tiskni
Sdílej:
Mě se docela osvědčilo následně ještě přechod selektivně rozostřit. Udělá to takový měkčí (přirozenější) přechod.
Já těmi pytli pod očima trpím, i když nechlastám. A má drahá nejraději vždy vybere společnou fotku, kde jí to sluší, ale já jsem tam jak kretén, obvykle s oteklýma očima. Snažil jsem se dělat retuše, ale moc mi to nešlo. Asi to bude osud… (Když se to tiskne, tak se to docela ztratí - přejet "náplastí" (healing) tu hranu otoku)
A má drahá nejraději vždy vybere společnou fotku, kde jí to sluší, ale já jsem tam jak kretén...Jo! To je přesně ono! A když někde vypadám jako člověk, nelíbí se tam sama sobě zas ona.
A nedalo by se k tomu využít nástrojů pro detekci hran? Dají se všelijak seštelovat a min. efekty se s tím dají dělat zajímavé.
Jasně, v tomto případě to moc nevadí protože se zde upravují barevné složky. To spíše patřilo k minulému dílu, protože tam už se to týká i složky jasové a když se to jen tak objede, tak je prostě vidět že to nebe k tomu nepatří. Funkce hrany má výhodu v tom, že zohledňuje i sílu přechodu a tu potom aplikuje do průhlednosti(teda pokud se z toho udělá maska).
ahojky jak si mam stahnout tenhle program???