SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Když jsem si dnes na jistém fóru už asi po pětisté sedmdesáté první přečetl dotaz, jak udělat, aby ve fotce byl kousek barevný a zbytek černobílý, rozhodnul jsem se napsat druhý díl svého GIMP Most Frequently Asked Questions…
Bude to velmi stručné, poněvadž je to naprosto triviální záležitost.
Vytipovaný obrázek si otevřeme v GIMPu. Na ukázku jsem zvolil orchidej, která se v uřezaném stavu snažila přežít nějaký ten pátek u nás doma v kuchyni.
Když ji máme otevřenou, hned si ji zduplikujeme do nové vrstvy a tuto novou vrstvu převedeme do odstínů šedi. K tomu slouží různé nástroje. Buď Barvy -> Odbarvit; nebo Barvy -> Složky -> Mixer kanálů (zvolíme monochromatické); nebo podobné Nástroje -> GEGL Operation -> mono mixer.
Dalším krokem je vytvoření masky té horní monochromatické vrstvy. A do této namalujeme černou barvou to, co má být na výsledné fotce barevné. To je vše.
Takto vypadá maska vrstvy…
…a takto výsledný obrázek:
Pokud si rádi hrajete s barvičkama, můžete zkusit například jako masku použít kopii vrstvy – docílíte tím toho, že čím je bod světlejší, tím více nasycení ztratí – výsledek nevypadá špatně:
Tiskni
Sdílej:
Mě se docela osvědčilo následně ještě přechod selektivně rozostřit. Udělá to takový měkčí (přirozenější) přechod.
Já těmi pytli pod očima trpím, i když nechlastám. A má drahá nejraději vždy vybere společnou fotku, kde jí to sluší, ale já jsem tam jak kretén, obvykle s oteklýma očima. Snažil jsem se dělat retuše, ale moc mi to nešlo. Asi to bude osud… (Když se to tiskne, tak se to docela ztratí - přejet "náplastí" (healing) tu hranu otoku)
A má drahá nejraději vždy vybere společnou fotku, kde jí to sluší, ale já jsem tam jak kretén...Jo! To je přesně ono! A když někde vypadám jako člověk, nelíbí se tam sama sobě zas ona.
A nedalo by se k tomu využít nástrojů pro detekci hran? Dají se všelijak seštelovat a min. efekty se s tím dají dělat zajímavé.
Jasně, v tomto případě to moc nevadí protože se zde upravují barevné složky. To spíše patřilo k minulému dílu, protože tam už se to týká i složky jasové a když se to jen tak objede, tak je prostě vidět že to nebe k tomu nepatří. Funkce hrany má výhodu v tom, že zohledňuje i sílu přechodu a tu potom aplikuje do průhlednosti(teda pokud se z toho udělá maska).
ahojky jak si mam stahnout tenhle program???