Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Včera jsem se konečně vrhnul na optimalizaci KDE. Přítelkyně byla v práci, takže mne nikdo nevyháněl od PC
A mohu říct, že jsem spokojen. Před časem jsem naivně kompiloval s optimalizací -O3, což jak dnes vím, nebylo zrovna nejrozumnější. Po několikadenním studiu různých zdrojů jsem překompiloval celé KDE + něco málo navíc s těmito volbami:
export CARCH="i686" export CHOST="i686-pc-linux-gnu" export CFLAGS="-march=pentium4 -O2 -pipe -s -ftracer -fomit-frame-pointer -ffast-math -mfpmath=sse -msse2" export CXXFLAGS="-march=pentium4 -O2 -pipe -s -fvisibility-inlines-hidden -fomit-frame-pointer"
Nevím, zda je to jen subjektivní pocit, ale KDE je znatelně živější. Jenom firefoxu něco vadí. Končí s touto hláškou: line 131: 6486 Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV) "$prog" ${1+"$@"}
. Řešit se mi to ale nechce, Konqueror mi vcelku stačí. Jen nevím, co vlastně mu vadí (a v čem). -ffast-math -mfpmath=sse -msse2
nejsou zrovna doporučované volby, ale zkusil jsem je. Jo, pro úplnost, mám Petium4/2,4GHz (model 2) a 1 GB RAM
Doplněno 21.50: Ještě bych mohl doplnit, že jsem stále nemohl zkompilovat kdelibs, a podařilo se mi to až po downgradu automake na verzi 1.9.cosi (jinak mám 1.10). Vždy proběhla v pohodě konfigurace, pak na začátku kompilace vyskočila nějaká hláška o automake a začala druhá konfigurace, která skončila s nějakou nesmyslnou chybou
Vaše názory a výtky vítám
Když už jsem byl v tom kompilování balíčků, využil jsem své PC i pro kolegu, který má Duron 650MHz s nějakými 196 MB RAMky. Zvolil jsem tohle:
export CARCH="i686" export CHOST="i686-pc-linux-gnu" export CFLAGS="-march=athlon-tbird -Os -pipe -fomit-frame-pointer" export CXXFLAGS="-march=athlon-tbird -Os -pipe -fomit-frame-pointer"
Vzhledem k minimu RAM jsem použil -Os a žádné další optimalizace jsem neriskoval. Připomínky také přivítám.
Ještě doplním dotaz: Který program/knihovna je ještě významný pro běh systému a grafického prostředí - co bych měl ještě překompilovat, abych z počítače vyždímal co nejvíce?
Aktualizováno 8. ledna 2007: Zjistil jsem, že kromě Firefoxu neběží ani OpenOffice. Chybou bylo použití -ffast-math při kompilaci kdelibs. Po překompilování bez tohoto parametru je vše v pořádku.
Tiskni
Sdílej:
-msse2
není doporučovaná volba, když to procesor podporuje? Na k8 to je automaticky povolený, mám tam jen -msse3
.