Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Včera jsem se konečně vrhnul na optimalizaci KDE. Přítelkyně byla v práci, takže mne nikdo nevyháněl od PC
A mohu říct, že jsem spokojen. Před časem jsem naivně kompiloval s optimalizací -O3, což jak dnes vím, nebylo zrovna nejrozumnější. Po několikadenním studiu různých zdrojů jsem překompiloval celé KDE + něco málo navíc s těmito volbami:
export CARCH="i686" export CHOST="i686-pc-linux-gnu" export CFLAGS="-march=pentium4 -O2 -pipe -s -ftracer -fomit-frame-pointer -ffast-math -mfpmath=sse -msse2" export CXXFLAGS="-march=pentium4 -O2 -pipe -s -fvisibility-inlines-hidden -fomit-frame-pointer"
Nevím, zda je to jen subjektivní pocit, ale KDE je znatelně živější. Jenom firefoxu něco vadí. Končí s touto hláškou: line 131: 6486 Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV) "$prog" ${1+"$@"}
. Řešit se mi to ale nechce, Konqueror mi vcelku stačí. Jen nevím, co vlastně mu vadí (a v čem). -ffast-math -mfpmath=sse -msse2
nejsou zrovna doporučované volby, ale zkusil jsem je. Jo, pro úplnost, mám Petium4/2,4GHz (model 2) a 1 GB RAM
Doplněno 21.50: Ještě bych mohl doplnit, že jsem stále nemohl zkompilovat kdelibs, a podařilo se mi to až po downgradu automake na verzi 1.9.cosi (jinak mám 1.10). Vždy proběhla v pohodě konfigurace, pak na začátku kompilace vyskočila nějaká hláška o automake a začala druhá konfigurace, která skončila s nějakou nesmyslnou chybou
Vaše názory a výtky vítám
Když už jsem byl v tom kompilování balíčků, využil jsem své PC i pro kolegu, který má Duron 650MHz s nějakými 196 MB RAMky. Zvolil jsem tohle:
export CARCH="i686" export CHOST="i686-pc-linux-gnu" export CFLAGS="-march=athlon-tbird -Os -pipe -fomit-frame-pointer" export CXXFLAGS="-march=athlon-tbird -Os -pipe -fomit-frame-pointer"
Vzhledem k minimu RAM jsem použil -Os a žádné další optimalizace jsem neriskoval. Připomínky také přivítám.
Ještě doplním dotaz: Který program/knihovna je ještě významný pro běh systému a grafického prostředí - co bych měl ještě překompilovat, abych z počítače vyždímal co nejvíce?
Aktualizováno 8. ledna 2007: Zjistil jsem, že kromě Firefoxu neběží ani OpenOffice. Chybou bylo použití -ffast-math při kompilaci kdelibs. Po překompilování bez tohoto parametru je vše v pořádku.
Tiskni
Sdílej:
-msse2
není doporučovaná volba, když to procesor podporuje? Na k8 to je automaticky povolený, mám tam jen -msse3
.