Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Včera jsem se konečně vrhnul na optimalizaci KDE. Přítelkyně byla v práci, takže mne nikdo nevyháněl od PC
A mohu říct, že jsem spokojen. Před časem jsem naivně kompiloval s optimalizací -O3, což jak dnes vím, nebylo zrovna nejrozumnější. Po několikadenním studiu různých zdrojů jsem překompiloval celé KDE + něco málo navíc s těmito volbami:
export CARCH="i686" export CHOST="i686-pc-linux-gnu" export CFLAGS="-march=pentium4 -O2 -pipe -s -ftracer -fomit-frame-pointer -ffast-math -mfpmath=sse -msse2" export CXXFLAGS="-march=pentium4 -O2 -pipe -s -fvisibility-inlines-hidden -fomit-frame-pointer"
Nevím, zda je to jen subjektivní pocit, ale KDE je znatelně živější. Jenom firefoxu něco vadí. Končí s touto hláškou: line 131: 6486 Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV) "$prog" ${1+"$@"}
. Řešit se mi to ale nechce, Konqueror mi vcelku stačí. Jen nevím, co vlastně mu vadí (a v čem). -ffast-math -mfpmath=sse -msse2
nejsou zrovna doporučované volby, ale zkusil jsem je. Jo, pro úplnost, mám Petium4/2,4GHz (model 2) a 1 GB RAM
Doplněno 21.50: Ještě bych mohl doplnit, že jsem stále nemohl zkompilovat kdelibs, a podařilo se mi to až po downgradu automake na verzi 1.9.cosi (jinak mám 1.10). Vždy proběhla v pohodě konfigurace, pak na začátku kompilace vyskočila nějaká hláška o automake a začala druhá konfigurace, která skončila s nějakou nesmyslnou chybou
Vaše názory a výtky vítám
Když už jsem byl v tom kompilování balíčků, využil jsem své PC i pro kolegu, který má Duron 650MHz s nějakými 196 MB RAMky. Zvolil jsem tohle:
export CARCH="i686" export CHOST="i686-pc-linux-gnu" export CFLAGS="-march=athlon-tbird -Os -pipe -fomit-frame-pointer" export CXXFLAGS="-march=athlon-tbird -Os -pipe -fomit-frame-pointer"
Vzhledem k minimu RAM jsem použil -Os a žádné další optimalizace jsem neriskoval. Připomínky také přivítám.
Ještě doplním dotaz: Který program/knihovna je ještě významný pro běh systému a grafického prostředí - co bych měl ještě překompilovat, abych z počítače vyždímal co nejvíce?
Aktualizováno 8. ledna 2007: Zjistil jsem, že kromě Firefoxu neběží ani OpenOffice. Chybou bylo použití -ffast-math při kompilaci kdelibs. Po překompilování bez tohoto parametru je vše v pořádku.
Tiskni
Sdílej:
-msse2
není doporučovaná volba, když to procesor podporuje? Na k8 to je automaticky povolený, mám tam jen -msse3
.