V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
/dev/disk/neco
nemámTo ale patrně asi nebude pravda, protože Arch to měl už v červnu 2006.
Ještě doplním, že to neměla být óda na Arch, spíš jsem se leknul, že píšu o něčem, co je pro ostatní distribuce irelevantní. Nemám rád tady ty žabomyší války mezi distribucemi. Je nás mizivé procento, a přesto mají mnozí potřebu dohadovat se, jestli je lepší Ubuntu, Mandriva, Arch, či Gentoo (každý ať si doplní další hromadu distribucí)
LABEL=boot /boot ext2 defaults,noatime 1 1 LABEL=swap swap swap defaults 0 0 LABEL=root / ext3 defaults,noatime 1 1
je vnitrne nekonzistentni a vede k problemum.
Tohle by ale mělo sloužit právě k odstranění problémů. Údajně, pokud je v počítači více diskových řadičů, je pořadí, ve kterém jsou disky přidávány, náhodné. Takže se může stát, že při jednom bootu je root na /dev/sda3, a po dalším nabootování je root na /dev/sdb3. Na zmiňovaném počítači v práci mi disk záhadně přeskakoval mezi /dev/hda a /dev/hde.
Pokud jde o to, že se jedná jen o identifikaci filesystému, zase tak velký problém bych v tom neviděl, protože se obvykle při provozu filesystém nemění, každopádně se nezmění sám od sebe (pokud nedojde k nějaké chybě)
Jde o to, ze ten label nebo to UUID neidentifikuji blokove zarizeni, ale filesystem, ktery je na nem.A právě to je účelem, protože na současném linuxovém desktopu/notebooku/PDA vám nikdo nezaručí, že na
/dev/sdxy
naleznete pokaždé ten stejný filesystém.
Tiskni
Sdílej: