Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Před několika dny se v archovském repozitáři [testing]
objevily balíčky pro KDE4, nahrazující KDE3. Nahodil jsem k tomu diskuzi na českých archovských stránkách. Vogo se optimisticky vyjádřil, že to tam bude hnít tak měsíc, než to dají do [extra]
… Naneštěstí se jeho optimismus nevyplnil…
KDE 4.1 se v [testing]
ani neohřálo, a ti, kdo bez kontroly odentrovali aktualizace, se asi ani nestačili divit. Ona někomu nová verze KDE vyhovuje, ale já v této skupině lidí rozhodně nejsem. Proto jsem spáchal své vlastní řešení a nabízím ho nyní i těm z vás, kdo by ho chtěl využít.
Bez zdlouhavého vypisování – „obrázek“ řekne vše:
[ota@otula ota]$ pacman -Q | grep kde gnash-kde3 0.8.3-2 kde3-common 3.5.9-2 kde3-gwenview 1.4.2-3 kde3-gwenview-i18n 1.4.2-1 kde3-i18n-cs 3.5.9-1 kde3-k9copy 1.2.3-1 kde3-kdeaddons 3.5.9-3 kde3-kdeadmin 3.5.9-1 kde3-kdeartwork 3.5.9-1 kde3-kdebase 3.5.9-5 kde3-kdebindings 3.5.9-1 kde3-kdebluetooth 1.0_beta8-2 kde3-kdegames 3.5.9-1 kde3-kdegraphics 3.5.9-2 kde3-kdemultimedia 3.5.9-1 kde3-kdenetwork 3.5.9-1 kde3-kdepim 3.5.9-3 kde3-kdesdk 3.5.9-3 kde3-kdeutils 3.5.9-2 kde3-kdewebdev 3.5.9-1 kde3-kdvdauthorwizard 1.4.6-3 kde3-kmplayer 0.10.0.c-1 kde3-kpowersave-svn 3163-1 kde3-krename 3.0.14-1 kde3-ktorrent 2.2.7-1 kde3-libkexif 0.2.5-1 kde3-tellico 1.3.3-1 kde3-yakuake 2.8.1-1 kde3style-polyester 1.0.4-1 kdelibs3 3.5.9-6 qtcurve-kde3 0.59.4-1
Nyní mohu zcela v klidu upgradovat systém, nemám žádný problém s aplikacemi, které patří do KDE4. Některé balíčky nešly zkompilovat, vypomohl jsem si stažením portage Gentoo, odkud jsem vytáhnul a použil různé patche. Zkompilovat jde nyní vše (nezkoušel jsem kdeedu, kdetoys a kdetv). Spokojenost nade vše.
Takže kdo chce, může si celý můj výtvor stáhnout.
Poznámka: pokud byste chtěli mít v systému i kdelibs z KDE4, odstraňte v PKGBUILDu kdelibs3 položky conflicts a replace.
Poznámka 2: Ve složce REPO jsou zazálohovány PKGBUILDy, které jsou zatím distribuční, ale přijde den, kdy budou potřeba také upravit.
Poznámka 3: nepoužívám distribuční kdelibs3, ale svoji. Distribuční balíčky, které na ní závisejí, s ní samozřejmě fungují.
Všem, kdo mou nabídku využijí, přeji spokojenou práci s KDE 3.5.9
Tiskni
Sdílej:
Já jsem KDE 4.1 zkusil na "dětském" počítači, a šlo zase pryč. Dal jsem jim tam teď právě KDEmod. Vím, že se všude tvrdí přesný opak, ale při pohledu do KInfoCenter jim KDE 3.5.9 zabírá nějakých 22 % paměti z 512MB RAM (to co se zobrazuje jako aplikační data ve fyziocké paměti). KDE 4.1 jim zabíralo 54 % (!). A to jsem povypínal všechny efekty, co šly, a zvolil jakýsi jednoduchý motiv vzhledu. Hlavní nabídku jsem přepnul do "klasického" režimu. Při rozbalení kterékoliv záložky se zobrazil jakýsi pruhovaný obdélník, který se až asi po 1 vteřině překreslil.
Odpovídám předem: Ano, mají tam nvidii. Zkusil jsem doporučené úpravy - nic objektivně lepšího. Dočetl jsem se, že tyhlety věci šlapou perfektně s ovladačem vesa (i když je potom v háji celé 3D). Zkusil jsem ho. Žádné viditelné zlepšení. S ovladačem nv totéž. Přitom 3.5.9 jim tam šlape perfektně.
Některé balíčky nešly zkompilovat, vypomohl jsem si stažením portage Gentoo, odkud jsem vytáhnul a použil různé patche.Tvůj volný čas bych chtěl mít. To by divoký kočky neměly jen jedno malý městečko, ale hned celou planetu
Tak ta první:No zrovna to stažení portage a vytáhnutí patchů byla otázka asi 10 nebo 15 minut. Nejvíc času jsem strávil úpravou PKGBUILDů tak, aby fungovaly dle mých představ.Některé balíčky nešly zkompilovat, vypomohl jsem si stažením portage Gentoo, odkud jsem vytáhnul a použil různé patche.Tvůj volný čas bych chtěl mít.
připadá mi to naprosto stejné, jako WIndows Vista ano či ne. I ty argumenty jsou docela podobné: vzhled, rychlost, stabilita…Jo, to máš recht. Barvičky, rychlost, spokojenost - na obou stranách jsou spokojení i nespokojení uživatelé.
A ta druhá: Ta se týká té ankety. Nemůžu si pomoci, ale připadá mi to naprosto stejné, jako WIndows Vista ano či ne. I ty argumenty jsou docela podobné: vzhled, rychlost, stabilita…
No právě ... a netýká se to jen ankety.
Abych bez manuálu nebyl schopen na krásně pomalovaném desktopu vyrobit ikonu, a aby přechod na tuto verzi byl navíc systémem "sám rád budu muset" ... no, ano. To srovnání s Vistama má něco do sebe
#include <stdlib.h> #include <cstring>
Určitě to byly všechny fmt_codec_*.cpp
soubory, a ještě jeden nebo dva jiné soubory. A nezapomeň si po každé změně spustit make clean
(a kompilovat makepkg -e
)
Předpokládám, že samotný prohlížeč na tom bude stejně.
[ "$QTDIR" = "" ] && source /etc/profile.d/qt3.sh [ "$KDEDIR" = "" ] && source /etc/profile.d/kde3.sh
na druhou stranu KDE4.1 je budoucnost a tak se stim musim smirit.Myslím, že budoucnost bude až tak KDE 4.5