Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes to sice nebude FAQ, už vůbec ne odpověď na nejčastěji kladený dotaz, ale zůstanu v kolejích svého „seriálu“. Ani se nejedná o nic běžně použitelného, ale jen o hračičku. Včera se v jedné diskuzi kamarád pochlubil svou 3D fotkou, tak mi to nedalo a hned jsem si zkusil vytvořit něco podobného. Popravdě řečeno, když člověk zná princip, jak to funguje, přijde na způsob tvorby okamžitě – je to velmi jednoduché.
Takže jak to funguje? Koukáte na obrázek přes 2barevné brýle, kdy každým okem vidíte jinou část obrázku - tu, která odpovídá pozici daného oka. Pro filtrování jsou použity barvy, které - nevím jak to říct správně technicky - při pohledu přes filtr té druhé barvy nevidíte. Nejdostupnější jsou brýle, které mají jeden filtr červený a druhý azurový. Najdete je zdarma ve spoustě časopisů, dostanete je v Olympii, když jdete na 3D kino, nebo si je můžete za pár kaček koupit…
Především je potřeba pořídit 2 snímky stejného objektu tak, jak ho vnímají naše oči. Tedy posunuté o nějakých 7 - 10 centimetrů, nepootočené (tedy nejlépe ze stativu), a zaměřené na stejný bod (nikoliv rovnoběžné - to by člověk musel šilhat).
Tyto snímky vložíme jako vrstvy do GIMPu.
Nad každou z nich si vytvoříme ještě vrstvu, kterou vyplníme barvou filtru na našich brýlích. Obvykle tedy červenou nad snímkem levého oka a azurovou nad snímkem pravého oka. Azurovou složíte pomocí RGB jako 0-255-255 (tedy přesný opak červené).
Teď je potřeba nějak tu barevnou vrstvu zakomponovat do fotky. To provedeme tak, že zvolíme režim vrstvy multiply, čili násobení.
A následně obě barevné vrstvy sloučíme s příslušnou fotkou funkcí sloučit dolů. Poté máme nad sebou 2 vrstvy s barevně filtrovanými fotkami.
Nyní máme připraveno vše pro spojení těchto dvou fotografií do jedné „3D fotky“. A toho dosáhneme zcela logicky použitím režimu horní vrstvy addition, čili součet. A to je vše Pokud se vám focení nepodařilo tak, jak jste si představovali, můžete nyní ještě vrstvy vůči sobě posouvat, či otáčet, abyste dosáhli v rámci možností co nejlepšího výsledku.
No a nakonec to vypadá nějak takto (nijak jsem to nedolaďoval):
Tiskni
Sdílej:
1,4GB - Journey to the center of earth 3D MKV {x264 - AAC}.mkv
, některé scény na tom byly hůře (efekt nefungoval), ale pár mě opravdu uchvátilo. Trvalo ale tak 5 minut sledování (v potemnělé místnosti bez rušivých vlivů), než se mozek "přepl" a obraz nabyl prostorovitosti - dost tohle staví i na možnosti mozku se přizpůsobit všelijakým šílenostem co po něm chceme Já brýle nemám. co s tím :(
tak ještě sehnat čočky...
... a po skončení filmu čočky vyjmout a oční víčka umýt zevnitř, jinak bude efekt přetrvávat.