Byla vydána verze 0.77 populárního telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Dnes to sice nebude FAQ, už vůbec ne odpověď na nejčastěji kladený dotaz, ale zůstanu v kolejích svého „seriálu“. Ani se nejedná o nic běžně použitelného, ale jen o hračičku. Včera se v jedné diskuzi kamarád pochlubil svou 3D fotkou, tak mi to nedalo a hned jsem si zkusil vytvořit něco podobného. Popravdě řečeno, když člověk zná princip, jak to funguje, přijde na způsob tvorby okamžitě – je to velmi jednoduché.
Takže jak to funguje? Koukáte na obrázek přes 2barevné brýle, kdy každým okem vidíte jinou část obrázku - tu, která odpovídá pozici daného oka. Pro filtrování jsou použity barvy, které - nevím jak to říct správně technicky - při pohledu přes filtr té druhé barvy nevidíte. Nejdostupnější jsou brýle, které mají jeden filtr červený a druhý azurový. Najdete je zdarma ve spoustě časopisů, dostanete je v Olympii, když jdete na 3D kino, nebo si je můžete za pár kaček koupit…
Především je potřeba pořídit 2 snímky stejného objektu tak, jak ho vnímají naše oči. Tedy posunuté o nějakých 7 - 10 centimetrů, nepootočené (tedy nejlépe ze stativu), a zaměřené na stejný bod (nikoliv rovnoběžné - to by člověk musel šilhat).
Tyto snímky vložíme jako vrstvy do GIMPu.
Nad každou z nich si vytvoříme ještě vrstvu, kterou vyplníme barvou filtru na našich brýlích. Obvykle tedy červenou nad snímkem levého oka a azurovou nad snímkem pravého oka. Azurovou složíte pomocí RGB jako 0-255-255 (tedy přesný opak červené).
Teď je potřeba nějak tu barevnou vrstvu zakomponovat do fotky. To provedeme tak, že zvolíme režim vrstvy multiply, čili násobení.
A následně obě barevné vrstvy sloučíme s příslušnou fotkou funkcí sloučit dolů. Poté máme nad sebou 2 vrstvy s barevně filtrovanými fotkami.
Nyní máme připraveno vše pro spojení těchto dvou fotografií do jedné „3D fotky“. A toho dosáhneme zcela logicky použitím režimu horní vrstvy addition, čili součet. A to je vše Pokud se vám focení nepodařilo tak, jak jste si představovali, můžete nyní ještě vrstvy vůči sobě posouvat, či otáčet, abyste dosáhli v rámci možností co nejlepšího výsledku.
No a nakonec to vypadá nějak takto (nijak jsem to nedolaďoval):
Tiskni
Sdílej:
1,4GB - Journey to the center of earth 3D MKV {x264 - AAC}.mkv
, některé scény na tom byly hůře (efekt nefungoval), ale pár mě opravdu uchvátilo. Trvalo ale tak 5 minut sledování (v potemnělé místnosti bez rušivých vlivů), než se mozek "přepl" a obraz nabyl prostorovitosti - dost tohle staví i na možnosti mozku se přizpůsobit všelijakým šílenostem co po něm chceme Já brýle nemám. co s tím :(
tak ještě sehnat čočky...
... a po skončení filmu čočky vyjmout a oční víčka umýt zevnitř, jinak bude efekt přetrvávat.