Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
…aneb nová fičura pro uřvance
Jen takový krátký rychlozápisek. Nedávno jsem si čirou náhodou povšimnul, že se ve Windows menu GIMPu objevila mně do té doby neznámá položka Single-window mode. Hned jsem vyzkoušel, oč se jedná…
Na první pohled se nedělo nic, na pohled druhý se to projevilo - v některých případech šikovným, jindy nešikovným - otevíráním nových oken do záložek.
Takže všechny obrázky v jednom okně.
No a po dnešním makepkg, sudo pacman -U ...
jsem se dočkal toho, že jsou v jednom okně nejen obrázky
No, já jsem teda nikdy po jednom okně netoužil. Je to vlastnost, kterou zrovna moc nevyužiju, protože nepatřím k těm šťastlivcům (případně nešťastlivcům), kteří mají obrovské displeje s ohromným rozlišením, takže dávám přednost klávese tabulátor, skryju si panely a využiju celou plochu obrazovky. Ale pro ty uřvance, kteří tvrdí, že GIMP je nepoužitelný, protože má 3 okna, je to skvělá náplast na jejich nevymáchaná ústa
No a jinak tento můj minizápisek berte jen jako trochu roztahanější zprávičku
Tiskni
Sdílej:
okno prekazi kdyz ho nepotrebuji - treba kdyz pouzivam ufraw plugin
Jak? Plugin používám taky a jeho okno překryje všechno ostatní, takže mne nenapadá, jak by to okno mohlo překážet.
Bylo by hezké tam napsat verzi
Neboj, uřvanci si najdou jiný důvod.
to na mňa každý nakričí, keď odporučím GIMP, pretože je "slabý". Proste, nekonajú sa filmové efekty typu "jednotlačítková úprava všetkého a znásobenie rozlíšenia na 127 MPix z fotky z mobilu"
Konecne to bude pouzitelne na mac os :)
No on je pouzitelny dost dobre, ale prave Gimp potrebuje X server a tam je to fakt zlee.. Napriklad Photoshop ma na OS X viac oknovy interface a ten funguje super. (dokonca dovolim si tvrdit, ze omnoho lepsie ako na win, alebo defaultnom GNOME a pod.) Cize nie je problem s viacerymi oknami, ale konkretne s X serverom..
To je mozne, ale default je viacoknovy interface a ten funguje na Mac OS skvele. (To jedno okno tam vidim ako alternativu pre ludi, co presli z win, inac mi nenapada, na co by to bolo dobre..)
Kdyby mělo Gnome/Gtk dokovatelné/odtrhnutelné panely, jako to má KDE nebo Eclipse odedávna, nebylo by od začátku co řešit. Každý by si to nastavil jak mu vyhovuje.
v inkscapu to je
Ty jednotlivý okýnka, to byla hrůza. Si člověk musel vyhradit jednu celou plochu jen pro gimp.Nebyl to účel? :-p
Nějak si nedokážu přestavit, že bych pracoval s grafickým editorem a neměl ho přes celou plochu.A kde si se toulal, když se rozdávala představivost?
Ve stávajícím UI pořád hledám a zvedám okna.Možná máš špatně zkonfigurovaný window manager...
Nevím, proč je potřeba nazývat uživatele takto expresivně.Nenazývám takto uživatele. V závěru zápisku jsem vysvětlil, že mám na mysli skutečné uřvance, kteří (především v diskuzích na Živě, kam mne jednu dobu bavilo chodit) vykřikují, že GIMP je k ničemu (tohle není citace, ale volba velmi slušného výrazu), protože má 3 okna (a tohle nepíšu s nadsázkou, tyhle výroky tam byly k přečtení skutečně velmi často).
Na absenci kontextové nabídky? (respektive, kontextová nabídka je vlastně menu nabídka)
Ne, že bych se za to bil, ale pro ostatní to je nezvyk...
Na absenci kontextové nabídky? (respektive, kontextová nabídka je vlastně menu nabídka)Co to? Není to náhodou to co se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši do obrazu?
Jsem za to rád. Doma nemám takové rozlišení, abych ho mohl používat ve více oknech.Docela si protiřečíš. Tahle novinka je vhodná právě pro velká rozlišení, pro malá je naprosto nevhodná. Pro malá rozlišení (což jsou skoro všechny monitory) existuje klávesa tabulátor, kterou skryješ nástrojové panely a můžeš využít maximum místa pro samotný obrázek. Tato novinka ti to znemožní. Navíc (pokud pracuješ s více než jednou fotkou), ti sežere ještě široký pruh nahoře, takže ti okouše půl pracovní plochy.