Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:36
V poslední době jsem četl o prognóze, že by současná finanční krize mohla trvat déle a pak jsem si vzpomněl na dvouepizodu "Past tense" z DS9. Docela zamrazí, že i lidi z oboru by měli být na dně :-/, zatim jsem pořád co do budoucnosti optimista ... :-/
Píšeš, že jsi měl zatim vždy smlouvu tak, že něco jsi dostal a něco dal. Takže nabídka práce byla taková, že bylo z čeho vybírat. Můžu jen doufat, že to tak bude i dál. Jo, jde o přizpůsobivost podmínkám, sledování vývoje. Kdysi jsem čet na Zvědavci o propuštěných inženýrech z Nortelu, jak jsou rádi za post řidiče autobusu. Když se na to dívam zpětně, a) moc toho o dané situaci v oboru nevím, čím se do toho jmenovitě Nortel dostal, b) stejně tak v tom hraje roli osobní přístup daného inženýra, c) Zvědavce už jsme přestal sledovat a jeho serióznost ... neumim posoudit, nesoulad ale vidím.
Práci rukama bych doporučil aspoň na chvíli všem, dost pomůže vidět výsledek své práce hned pro sebevědomí i sebereflexi. Navíc jsem zmiňoval takovou situaci, jakou byste asi nečekali ... že nikdo není imunní proti nástrahám života. Tedy v jiných situacích jsem slyšel lidi říkat "nečekali bychom, že by nás to mohlo postihnout". A jsme zase u té připravenosti na nečekanosti života.
Jinak o blufování, přehánění a tak v dojednávání smlouvy ... to asi zjistí každý časem, jaké to je. Naučil jsem se, že odklad odpovědi není na škodu ... kdysi jsem přečet "Co vás nenaučí na Harwardu", i to se tam zmiňuje (=teď se mi vybavuje scéna, kdy měli odmítnutou zakázku, jiný zákazník by přesně ji vzal, počkali asi týden a pak mu ji dali = nevypadalo to podezřele, jako by ji dostal hned). Stejně tak mne potěšilo, že mi jeden šéf řekl, že ho potěšilo, že jsem u pohovoru přiznal, že něco taky nevím ... že jsem to řekl.
samozrejme, ze ked odides a druhy den pojdes pracovat ku konkurencnemu operatorovi, tak ta nikto nebude nahanat. jednak nemaju cas sledovat svojich byvalych zamestnancov a za ten opruz im to nestoji.
Tipuju, že takové doložky jsou jen ve smlouvách, situacích, kde fakt o něco jde.
Nejsou, bohužel. Já pravidelně takové doložky odmítal často.
V mnoha firmách mají smlouvy připravené tak, že budeme se jistit naprosto proti všemu. Takže ve smlouvách často najdete konkurenční doložky naprosto neadekvátního formátu, většina i běžných smluv obsahuje doložku mlčenlivosti. Ale už jsem odmítnul i doložky typu, že budu "bezplatně opravovat 2 roky chyby v sw po předání a 2 roky udržovat sw v aktuálním stavu" (jednalo se o primitivní db aplikaci, kde se nic nemění časem, kterou jsem udělal za hubičku a charitativní peníz), kde jsem jim vysvětlil, že pokud mi do dvou měsíců nenahlásí chyby, dále to bude placené.
Zvláště fikané doložky, před kterými doporučuji okamžitě prchnout, jsou doložky, že nesrovnalosti smlouvy bude řešit rozhodčí soud.
Základ je, abyste dostali adekvátní podmínky - pokud by si někdo připlatil, a dal mi třeba osmipatrovou vilu v bezvadném stavu s bazénem, golfovým hřištěm a ostrov v moři za půl roku práce s dvouletou konkurenční doložkou, proč ne?
samozrejme, ze ked odidesNemohl bych odejít, není odkud :). Nenabídli mi zaměstnanecký poměr, ale externí spolupráci na IČO.
abych podepsal že po celou dobu a ještě pět let po ukončění spolupráce nebudu danou činnost vykonávat pro nikoho z jejich zákazníků (a to ani zprostředkovaně).
klidne bych to podepsal, do roka je stejne 90% firme bankrot.
zdravim,
kdyz jsme u tech smluv, tak doporucuji si dat pozor na vetu "Podklady mohou byt prubezne doplnovany.", i presto, ze si v klidu projdete oddil "Sankce".
bye gf
Jen lehce napovim. Ne vzdycky ma zadavatel zajem o to, aby bylo dilo dodelano dodavatelem. Mohou ho vice zajimat proplacene sankce nez dodelane dilo, za ktere by mel platit. Doslova se jedna o otoceni karet.
gf
Takze kdyz mam ve smlouve zakaz pracovat pro konkurenci na 5 let, tak je tahle část smlouvy neplatna?Přesně tak.
Takze kdyz mam ve smlouve zakaz pracovat pro konkurenci na 5 let, tak je tahle část smlouvy neplatna?Těch pět let určitě neplatí, ale teď nevím přesně co teda platí, jestli jeden rok nebo vůbec nic. Navíc je tam pár dalších detailů. Když vidím, jak tohle funguje, tak si říkám, že je asi nejlepší si nechat poslat/dát smlouvu a jít se poradit s některým ze svých známých, kdo se v tom pohybuje. Podle mě je vždycky lepší, když se obě smluvní strany na významu smlouvy shodnou, než když pro pro kohokoli představuje budoucí překvapení a pocit křivdy. Jen připomínám, že zaměstnanec je chráněný zákonem daleko víc než podnikatel-živnostník.
Pokud si myslíte, že je pracovní smlouva (tedy budete nebo už jste zaměstnancem) v rozporu se zákonem, na (alespoň některých) úřadech práce je právník, který zdarma poradí. Už je to ale hodně let co jsem toto v Ostravě využil, takže nevím jaká je situace dnes.
Diky vsem za zajimave zkusenosti. Vzdycky me prekvapi, jaky jsou mnozi neferovi v jednani s druhymi. Sic ne vsichni osloveni jsou schopni se nenechat tahat za nohu.
Pripojim jednu dobrou historku, kterak nas pan reditel na hodinu vyhodil v rozcileni cloveka, ktery mel 1 rok zakaz prace u konkurence. Nejaka treti osoba nemajici rada toho na hodinu vyhozeneho informovala zahranicniho majitele, ze rozesila z firemniho mailu vtipy se sexualnimi motivy. Vyhozeny muz rekl OK, sbalil se a odesel. Az opadly emoce, poslal za 2 tydny doporuceny dopis s cislem uctu a podekovanim.
...nebyl v ní ani jeden bod v můj prospěch...
Také nejsem právník, ale pokud je to tak jak píšeš, potom jsem si vcelku jistý, že taková smlouva je skutečně od počátku neplatná. Pokud vím tak každá smlouva musí mít vyvážené práva a povinnosti -- jinak neplatí, ale suď se, že...
co to je kurva za kecy?
Nápodobně, i lichva, vysoký úrok, se, dokud ČNB neudělala nějaké omezení (?), nepostihovala. Já bych na nevýhodnost ujednání nespoléhal. Slogan "podepsat můžeš, přečíst musíš" snad mluví jasně.
Myslím, že v zákoně je formulace: nápadně nevýhodná pro jednu ze stran. U této smlouvy by to asi neplatilo. Je tam nějaká odměna, nějaké sankce.
To vůbec neřešte, jako živnostník se pohybujete v režimu obchodního zákoníku, a tam se žádné "nápadné nevýhodnosti" stejně nedovoláte.
To není tak docela pravda. Obchodní zákoník totiž obsahuje například toto:
§ 265
Výkon práva, který je v rozporu se zásadami poctivého obchodního styku, nepožívá právní ochrany.
Taková formulace je samozřejmě slabší než "nápadná nevýhodnost", nicméně neplatí automaticky, že by bylo vymahatelné úplně všechno, co "papír snese".
Vymahatelné všechno samozřejmě není, toho ustanovení jsem si vědom, ale jeho interpretace soudy je, pokud vím, poměrně problematická. Ten §265 je jedno z mála ustanovení (ne-li jediné) obchodního zákoníku, kterého se dá v takové situaci chytit (a věřte, že bych se vůbec necítil komfortně, kdyby to bylo to jediné, o co bych se mohl opřít). Obchodní zákoník smluvní strany chrání před jejich blbostí jen naprosto minimálně, protože vychází z konceptu, že podnikatelé zkrátka vědí, proč svoje smlouvy podepisují (na rozdíl od smluv v režimu občanského zákoníku, které uzavírá každý).
To vůbec neřešteŘešit se tu může ledacos a někomu to může třeba i pomoct. Osobně nemusím řešit nic, protože snad nejsem dostatečný hlupák abych dobrovolně podepsal podobný typ smlouvy.
tam se žádné "nápadné nevýhodnosti" stejně nedovoláteCitace?
Citace není a nebude, protože tohle ustanovení v obchodním zákoníku zkrátka nenajdete (na rozdíl od zákoníku občanského).
"Neřešte to" bylo myšleno tak, že je to irelevantní pro smlouvy uzavírané v režimu obchodního zákoníku, tudíž by vám to, předpokládám, nepomohlo. V obecné rovině se tu opravdu může řešit takřka cokoli.
No já měl za to, že diskuse se vztahovala k tématu, které jste nadhodil svým blogpostem. A ten je o nějakém konkrétním příběhu, který se týkal nějaké konkrétní obchodněprávní smlouvy (předpokládám). Pokud chcete diskutovat (nebo pokud se tu už diskutuje) o problematice smluv (či právních úkonů) obecně, pak nemám nic proti, ale asi to poněkud roztříští debatu. A vaše "Ta nápadně nevýhodná smlouva by byla zajímavá možnost pro člověka, který by se do té situace dostal." je v tom případě zavádějící, pokud nespecifikujete, kterou oblast právních úkonů máte na mysli. Jak vidno, obecnost klade o něco vyšší nároky na přesnost formulací. V každém případě jste zvolil nejlepší možné řešení - důkladně pročetl, a nepodepsal.
V každém případě jste zvolil nejlepší možné řešení - důkladně pročetl, a nepodepsal.Díky za dobré hodnocení, na druhou stranu co s ní jiného že :). Teda kromě některých rituálních úkonů, ale přecejenom mam radši jemnější papír než kancelářský. Btw... nějak jsem tady na abclinuxu odvykl komentářům od anonymních přispěvatelů, můžete to brát jako malé popíchnutí k registraci.
Smlouva s vyváženými právy je pouze podle Občanského zákoníku.
Konkurenční doložka v zaměstnaneckém poměru je maximálně na jeden rok a musí být kompenzován standard takto odejitého.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.