Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:10
--exclude-vcs
u TARu by se autorům mohla taky hodit.. Nedovedu si představit vytvářet balíky pro tolik různých distribucí. Těžko taky mohu čekat, až někdo balíky vytvoří. Psal mi jeden radioamatér z Brazílie a měl nějakou jejich lokální distribuci, kterou jsem ani pořádně nemohl googlem najít . Už si bohužel nevzpomínám jaké balíčky používala.
Ten program je připravený na spouštění z domovského adresáře. Makefile není, build dělám z Lazarusu, skripty mám pouze na automatické sestavení instalace a publikace buildů na webu. Musím vyzkoumat jak se dělá kompilace z příkazového řádku. Program používá další komponenty nainstalované do Lazarusu.
Ahoj,
do AR psal o CQRLOGu článek právě Martin, OK1RR. Bylo to rozloženo do tří částí.
Petr
To je právě to, co někteří "teens" nikdy nepochopí. Dělat software jako distribuční balík je často velmi nevýhodné, protože byste jej museli vytvářet minimálně tolikrát kolik je počet používaných distribucí. Po každém vydání nové verze distribuce vytvářet balík zas a znovu
Na druhou stranu, pokud uz jednou udelas SPEC file, Gentoo ebuild, ARCH pkgbuild a "deb" adresar, tak ho prakticky nemusis menit a funguje i po upgrade zdrojaku. Kdyz pak da vyvojar k dispozici zdrojaky komplet, tak si to prelozi kazdej vsude (nemusi delat primo RPM nebo DEB). Pak samozrejme muzou lip osetrit dependence, aktualizace a v systemu neni bordel (samozrejme, instalaci do /home/USER/prog taky neni bordel) a i kdyz to budou zdrojaky se SPEC souborem nebo deb adresarem, tak se nic kompilovat u uzivatele nemusi.
Je to přeci jen velmi drahý koníčekDraha je technika, jej el. spotreba alebo proste len cas su peniaze?
Lidi sice říkaj, že to můžou přes Skype taky, ale to vůbec nevědí, vo čem mluví...Prave tym ze Skype urobi vsetko za teba to asi neni ono, co?
Příjem fotek z meteorologickejch družic je taky sranda. Ba dokonce, amatéři mají i svoje vlastní družice na oběžný drázeAle toto uz neni amaterizmusPřes jednu takovou jsem se onehdá bavil s Brity...
Ahoj,
každý koníček je drahý. Jak po peněžní stránce, tak časové. Běžný TRX pořídíš kolem 20k. Pro začátek to stačí. Pokud umíš telegrafii, dá se něco pořídit i za polovinu třeba jako stavebnice. Moje zařízení vypadalo ještě nedávno takto: www.ok2cqr.com/galerie/hamshack/hamshack2008.jpg. Teď to vypadá jinak. Oddělil jsem stůl se zařízením od zbytku obýváku, zabezpečil proti vniknutí dětí . Máme roční dvojčata a jak se k tomu dostanou, je s tím konec
.
Pod Windows je mrak různých deníků. Komerčních i freeware. Mezi velice dobré komerční programy bych zařadil třeba DX4WIN, velmi kvalitní freewarový log je Logger od K4CY (Robert, GA, USA).
73 Petr, OK2CQR www.ok2cqr.com
Ano, na počítači mám i Internet. Má to stále stejné kouzlo. Si představ, když tak sedím u rádia ve dvě ráno, rozsvícenou jen lampičku, do okolní tmy záři monitor a display od rádia a ze sluchátek se do toho ticha linou telegrafní značky někoho z druhého konce světa. To je romantika!
Internet využívám jen jako zdroj informací, bez něj by to šlo velice težko.
Petr
To rádio je TS-930SAT. Má jen KV 160-10m včetně WARC, ten PA dává asi 600W. Na VKV moc nejezdím, nebaví mě to tam . FTčko už bohužel nemám
.
Pastička je Elecraft Hexkey. Jezdím prakticky jen CW (morzeovkou). Na fone jsem za minulý rok udělal jen 12 spojení (telegrafem něco přes 1000). DIGI módy jako je SSTV, PSK, RTTY taky nejezdím. Sice jsem pár spojení zkoušel udělat i takto, ale přišlo mi to takové divné. Jen hledět na monitor a dívat se co to píše ... . O hexkey jsem něco málo napsal tady http://www.ok2cqr.com/?q=elecraft-hexkey Jsou tam i fotky.
Jako anténu používám multiband vertical GP8. Je to na pásma od 40 do 6m (7 - 50MHz) včetně WARC. Bydlím v paneláku, nemohu si moc vyskakovat. Na pásma 160/80m (1.8/3.5 MHz) mám sloper natažený ze střechy paneláku na strom.
Ta GP8 vypadá asi takto:
http://www.ok2cqr.com/hamradio/images/zarizeni/gp8.jpg
Anténa je asi ve 25 metrech a chodí velice slušně. Na silvestra jsem dělal, mimo jiné, AH2L - Guam, několik Japonců, Amíků, Kolumbii. Nebýt rušení od těch pitomých výtahů a, s prominutím, odrbaných nabíječek k mobilům, bylo by to ještě lepší.
Pohled na můj hamshack z jiného úhlu (starší fotka, nový nafocen nemám):
http://www.ok2cqr.com/hamradio/images/zarizeni/hamshack1.jpg
Petr
Ta pastička je určitě z polarizovaného relé. je to ale jen jednopádlo. Taky jsem ji kdysi měl. Asi dvakrát mě prasklo to pérko, které pádlo drží. Ta hexkey je dvoupádlo. Vůbec se to samozřejmě nedá srovnat.Ty diplomy na zdi jsou za CQ WPX Contest.
Doporučuju začít hned. Až budeš mít rodinu a budeš chodit každý den do práce, bude se začínat velice blbě. Budeš mít jiné starosti. Tu anténu si klidně znovu natáhni, podmínky se postupně zlepšují, v roce 2012 bude maximum sluneční činnosti a to bude chodit úplně jinak. CW se nauč, bez toho to není ono. Pokud budeš umět CW, můžeš si postavit jednopásmový TRX, který dodává firma SmallwonderLabs. Stojí asi 1000Kč. Dává sice asi jen 2W, ale na spojení po Evropě to bude v pohodě stačit. Mě se povedlo se 3W udělat i USA. Bylo to v noci na 7MHz. V takovém CQ WW/CQ WPX uděláš i se 2W USA a když budou dobré podmínky, je šance, že uděláš i HC8N na Galapágách. Ke konci závodu je tu 599+ a nikdo jej nevolá. Jel jsem CQ WPX na 14MHz s 5W a udělal jsem i Nový Zéland. Pokud budeš mít peníze, je samozřejmě lepší koupit nějaký výkonější TRX. Ale jak jsem napsal výše, důležité je začít co nejdříve. Koncesi jsem si dělal když mi bylo 16 let. Chtěl jsem v už v patnácti letech, ale mé snažení zmařily povodně v roce 1997.
Ať se daří, amatérské rádio je krásný koníček.
žebych zas začal s nějakým provozem? Nějak jsem z toho vyšel. Jo ty starý heroický časy když jsme se jak malej cirkus hrncovali na kopec na Polní den. Na dvoumetru, strašlivýma 7 wattama do antény Y23RD. Pak velikej pokrok, 50 wattů a dvě antény PA0MS, stálé stanoviště s ocelovým stožárem a kardanovou hřídelí. Součástí každé akce byla nezbytná expedice na CB pásmu, kuchtění různých tajemných poživatin, prostě kupa srandy. Postupně jsme se dostali dost nahoru a to už nějak není pro mě. Občas dělám tak trochu tecnickou podporu v týmu OK5Z ale do závodního provozu se nepletu.
73! de OK2SFI
Informace o tom prográmku by se hodila i zde:
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.