Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 13:08
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
(snad budou Taliáni vysílat OH)Zrovna tohle jsem včera řešil s kámošem, který je teď v Itálii za služebce a co si tam tak zjišťoval, tak Taliáni zřejmě hokeji moc neholdujou a dávat ho asi nebudou, ale to je jen jeho doměnka (zjištění). Každopádně na nějakém Eurosportu by měli dávat snad všechno.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční komunikaci) slouží zejména k mezinárodnímu platebnímu styku. V rámci SWIFTu má každá zúčastněná banka svůj jedinečný kód (BIC), kterým se identifikuje. Komerční banka KOMBCZPP
SWIFT není potřeba, to potřebuješ jen pro zahraniční platby.Okrem platieb v rámci EU, tam je treba IBAN.
Taky bych už měl odeslat přihlášku na VŠ. Jsem rozhodnut pro matfyz, jenom z právě té přihlášky moc chytrý nejsem. Mám poslat platbu, OK. Jenže doklad o ní mám nalepit na přihlášku, čímž se e-banking vylučuje.Jak jste prosím přišel na to, že se tím internetové bankovnictví vylučuje?
A já soudím, že se pletete, aspoň eBanka to nabízela, odeslání potvrzení o provedení platby někam, faxem nebo papírově
jinak s tema prihlaskama, to sme vzdycky platili slozenkou abysme tam mohli pridelat ten kontrolni utrzek.
použití složenky ⇒ ∃ jistota
není totéž jako
¬(použití složenky) ⇒ ¬(∃ jistota)
Takže asi zajdu do KB, u níž má UK zřejmě účet.Před tím bych varoval – v KB jsou židi. Nedávno jsem potřeboval zaplatit cestovní pojištění, dost narychlo, takže e-bankovnictví nešlo použít, protože by platba dorazila až druhý den, co jsem byl na horách a ten první den by mi pojištění neplatilo. Tak jsem si řekl, že zajdu do banky, kde má pojišťovna účet a částku tam složím v hotovosti. Ze své banky jsem byl zvyklý, že vklad na účet téže banky je zdarma nebo za nějakou pětikorunu (ještě aby, když jim člověk nese peníze, mají mít radost, ne?
zaplať normálně přes e-bankovnictví a následně si nech od své banky vystavit výpis – i tak by tě to mělo vyjít levněji než u KB.Proč tak složitě? Stačí vytisknout záznam o provedení transakce v internetovém bankovnictví.
Tomu někdo věří, když si to vytisknu na domácí tiskárně? Snad leda že by tam byl elektronický podpis banky v ASCII, ale to asi nehrozí. A pokud takovému cáru papíru někdo věří, k čemu to je? Vždyť si mohu vytisknout „potvrzení“, že jsem ti poslal třeba milion koruntypicky cesky pristup... protoze si vsichni apriori neduveruji a mysli si, ze je chcou ti ostatni okrast nebo podvest, tak se vsechno dela slozite a byrokraticky. pritom v praxi pro zbezne overeni potvrzeni o probehle transakci to bohate staci... a skutecna kontrola o zaplaceni se muze delat az se zpozdenim... mimochodem, kdyz jsem naposledy platil poplatek na prihlasku na VS, tak jsem vyplnoval jenom jednu A4, kde jsem autorizoval platbu kreditkou a o zbytek se postarala skola... to by spousta mistnich paranoiku asi nerozchodila...
protoze si vsichni apriori neduverujiKdyž jde o peníze, tak mají smysl jen důvěryhodné doklady. Pokud to má být jen předběžné, stačí napsat „čestně prohlašuji, že jsem peníze poslal“. To je lepší než nějaká trapná hra na potvrzení, které dokáže zfalšovat (resp. vytisknout si je) i malé dítě.
to by spousta mistnich paranoiku asi nerozchodilaNevím, jak ostatní, ale já ne – platby kartou na internetu, které fungují tak, že si příjemce sám strhne z karty peníze, jsou zlo. Principiálně je to špatně, spousty problémů, podvodů a nedorozumění by neexistovaly, kdyby se tenhle dementní systém placení nepoužíval. Stačí např. chvilka nepozornosti nebo přehlídnout jednu větičku v kilometr dlouhých obchodních podmínkách a zavážeš se třeba k pravidelnému placení nějakého poplatku – i když si myslíš, že platíš jen jednorázově a tím to končí – a obchodník ti strhává a strhává peníze z karty a je vlastně v právu. Je to jako kdybys jednou platil v nějaké sámošce a oni měli už na vždy právo lézt do tvojí peněženky – vždyť jim přece na zdi visela cedulka, že kdo si u nich jednou něco koupí, bude jim do smrti platit měsíční paušál. Tohle by se při placení žádným jiným způsobem (bankovní převod, paypal, složenka, …) nestalo. Např. v PayPalu se zobrazuje „Recurring Payment To … Created“ – naprosto transparentní a přehledné. U banky zase člověk může zadat trvalý příkaz nebo povolit inkaso do určité výše – ale vždy má přehled o svém nastavení, nefunguje to tak, že by mu někdo vyzobával peníze z účtu podle své libovůle. Určitým řešením je 3D Secure, ale bohužel je stále spousta (asi většina) obchodů, které ho nepodporují a spousta uživatelů, kteří to akceptují a tupě zadávají čísla svých karet a CVV kódy.
Když jde o peníze, tak mají smysl jen důvěryhodné doklady. Pokud to má být jen předběžné, stačí napsat „čestně prohlašuji, že jsem peníze poslal“. To je lepší než nějaká trapná hra na potvrzení, které dokáže zfalšovat (resp. vytisknout si je) i malé dítě.kdyz dokaze zfalsovat, tak je to jeho pruser a mel by byt za to potrestany. nemeli by byt apriori trestani slusni lidi za to, ze nekdo muze udelat podvod. imho, toto je jedna z veci, ktera me v cesku dobre vytaci (obzvlast v kauflandu), kdy jeste dodatecne prohledavaji nakoupene zbozi a kosik jestli jsem neco neukradl.
Nevím, jak ostatní, ale já ne – platby kartou na internetu, které fungují tak, že si příjemce sám strhne z karty peníze, jsou zlo.precetls to blbe... to nebyla platba pres internet... normalne jsem vyplnil formular formatu A4 s cislem kreditky a vysi autorizace a bylo to.
Principiálně je to špatně, spousty problémů, podvodů a nedorozumění by neexistovaly, kdyby se tenhle dementní systém placení nepoužíval.na zapade docela bezny zpusob platby... navic napr. v US jsou karty pojistene proti zneuziti v radech desitek tisic USD + tresty za defraudace se pohybuji kolem deseti let... takze i s timto se da vyporadat.
Určitým řešením je 3D Secure, ale bohužel je stále spousta (asi většina) obchodů, které ho nepodporují a spousta uživatelů, kteří to akceptují a tupě zadávají čísla svých karet a CVV kódy.mimochodem, uz jsem to tu kdysi psal... kdyz jdes napr. platit na zapade kartou v restauraci, tak ji davas z ruky a obsluha si ji nekde vzadu v kancelari zuctuje.... a svete div se! ono to funguje a nikdo lidi neokrada!
precetls to blbe... to nebyla platba pres internet... normalne jsem vyplnil formular formatu A4 s cislem kreditky a vysi autorizace a bylo to.V principu je to totéž – místo abys autorizoval konkrétní platbu, dáš někomu volný přístup na svoji kartu. Nebo snad se ty údaje vyplněné na formulář nedají použít ještě jednou na jiném formuláři?
v US jsou karty pojistene proti zneuziti v radech desitek tisic USD + tresty za defraudace se pohybuji kolem deseti letAle než je chytneš a odsoudíš, tak stihnou napáchat hodně škody. Nemluvě o zločincích, které se nikdy dopadnout nepodaří. Např. Max Ray Vision – tenhle výtečník byl odsouzen na třináct let – ale předtím mu prošlo rukama téměř dva miliony ukradených karet.
kdyz jdes napr. platit na zapade kartou v restauraci, tak ji davas z ruky a obsluha si ji nekde vzadu v kancelari zuctuje.... a svete div se! ono to funguje a nikdo lidi neokrada!Funguje? Neokrádá? Jen namátkou: Credit Card Information Stolen From Downtown Restaurant, Various Scenes of Credit Card Theft?, Source of stolen credit information was a restaurant Občas v obchodě potkám babičku, která už nevidí na drobné a při placení podá peněženku prodavačce ať si je sama vybere. Taky to funguje… někdy. A někdy si prodavačka vezme o desetikorunu víc. S placení kartou po internetu je to podobné, akorát tam typicky jde o řádově vyšší částky. Ani jedno bych nikomu nedoporučoval.
ano, existuji pripady... ale jejich minimalni zlomek... tvoje reakce na ne jsou stejne prehnane jako v pripade tech posuku ve washingtonu, diky kterym si nesmis vzit ani zubni pastu do letadla...Funguje? Neokrádá? Jen namátkou:Credit Card Information Stolen From Downtown Restaurant, Various Scenes of Credit Card Theft?, Source of stolen credit information was a restaurant
Přihlášku klidně zaplať přes e-banking, oni to potvrzení ve skutečnosti ani nepotřebují. Já se na to loni ptal:
> Druhý dotaz je ohledně dokladu o zaplacení administrativního poplatku. Stačí vytištěné potvrzení o odchozí platbě z e-bankingu?
Co se tyka poplatku, za zaslete potvrzeni z e.bankingu, pokud jste neudelal zadnou chybu v symbolech, tak se mi platba zobrazi v pocitaci.
A posílat přihlášku ze dvou třetin prázdnou je taky v pořádku. Byrokracie vládne.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.