Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 01:24
Krátké zamyšlení nad cenou softwaru a programátorské práce.
Programátořina je vysoce odborná činnost a rozhodně ji nemůže vykonávat každý. A jako každá odborná činnost by měla být odpovídajícím způsobem zaplacena. Zkusme spočítat cenu softwaru, na kterém jeden programátor pracuje půl roku (takže nic moc SW):
Kolik mu dáme měsíčně? Dvojnásobek průměrného platu? Ok, zdá se mi to málo, ale budiž. 2x18700kč = 37400kč hrubého. (Nechme prosím stranou, že hrubý plat jsou skutečné výdaje mínus odvody státu, tj. náklady jsou ještě vyšší). Tak fajn, programátor má 37400kč. Na programu maká šest měsíců, tj. program stojí 224 400kč. Kolik prodá licencí? Tisíc? Asi ne. Kolik má stát jedna licence, aby na tom vydělal?
Dále je nutné si uvědomit, že tento člověk musel dlouho studovat, aby byl schopný něco napsat. To ho stálo další peníze. Obvykle docela dobře ovládá cizí jazyk. Kupuje si drahé knížky. A aby se o jeho sw vůbec někdo dozvěděl, musí si zaplatit reklamu.
Tento příklad byl dost umělý, obvykle na sw pracuje víc lidí a delší dobu. Takový sw pak stojí desítky milionů. Toto by si měl uvědomit každý, kdo zkopíruje komerční software.
Tiskni
Sdílej:
Autore, co jsi tim chtěl říct? Základní věc: kdyby programátor nechtěl, tak by to nedělal. Cena se odvíjí od trhu, když chce víc, může jít jinam, může si založit vlastní firmu, dělat něco podobného.
Takže proč tu brečíš, autore? Všechno je drahý, když nejsi dobrej, tak se sebou něco dělej a svou cenu třeba dostaneš.
Ale kdybych psal komerční SW, tak by mě nebylo příjemné, kdybych dostal zaplaceno za deset licencí a přitom by můj sw používalo tisíc lidí.(Programy nepisu), ale mam dojem, ze jako pouhy programator byste dostal zaplacenou dohodnutou castku nebo mzdu od zakaznika nebo zamestnavatele, ktery by si u vas ten SW objednal a majitelem licence by pak byl stejne on. Nebo je to jinak? Leda byste byl programator, distributor a vubec cela softwarova firma v jednom. Ale to uz neni o tom, kolik zaslouzi "programator", to je pak o podnikani.
Blogpost nebyl ani tak o tom, kolik si zaslouží programátor, jako spíš o tom kolik stojí "výroba" software, přičemž největší částka je samozřejmně plat programátorů.
Leda byste byl programator, distributor a vubec cela softwarova firma v jednom. Ale to uz neni o tom, kolik zaslouzi "programator", to je pak o podnikani.
Proč ne? Připadá mi, že v této zemi si "obyčejní" lidé myslí, že každý podnikatel je zloděj a v práci má nohy na stole. Podnikatelů znám relativně dost a na začátku devadesátých tvrdě pracovali 16h denně včetně víkendů, pár let nevěděli, co znamená slovo dovolená. Dnes mají domy za 6Mkč, auta za 1,5Mkč a okolí co jim to závidí.
Okolí jim to možná závidí, ale nevidí to, jak oni nerostli s dětmi, zničené zdraví atd., někde podnikatelé investovali své zdraví a čas a něco se jim vrátilo. Někdo měl odvahu a tak má, ostatní "zůstali opodál". Navíc - kdo dává práci? A) stát, b) podnikatel - takže jen houšť podnikatelů ať je. Někoho to baví dělat jako zaměstnanec, někoho jako zaměstnavatel. Ať si remcalové udělaj pořádek v životě a dělaj to, co chtěj. Bohužel se to může krejt s tim, co ne/můžou
Navíc - kdo dává práci? A) stát, b) podnikatelJen taková poznámečka - aby stát mohl někomu dát práci, musí nejdřív na daních obrat podnikatele a lidi, které ten podnikatel zaměstnává, aby měl na výplaty. Momentálně stát tenhle fakt bohužel naprosto ignoruje.
Blogpost nebyl ani tak o tom, kolik si zaslouží programátor, jako spíš o tom kolik stojí "výroba" software, přičemž největší částka je samozřejmně plat programátorů.Nepise se vetsina "vyrabeneho" software na zakazku? Kdyz nekdo vymysli a pise program jen tak, jestli by z toho neco mohlo byt, tak je to spis neco jako podnikatelsky zamer, a tam je to proste riziko ci vyhra, na cemz se podili daleko vic faktoru, nez jen prace programatora. To je stejny rozdil jako mezi delnikem ve firme a jeho zamestnavatelem, pripadne mezi remeslnikem a jeho zakaznikem. Nabidnete svou praci a dostanete za ni zaplaceno tolik, za kolik je nekdo ochoten ji koupit. Pokud si tisice lidi nejsou ochotni software koupit, ale stahnou si ho zadarmo, je blahove myslet si, ze by si ho koupili, kdyby si ho stahnout zadarmo nemohli. To je ale riziko podnikatele, nikoliv "programatora".
Připadá mi, že v této zemi si "obyčejní" lidé myslí, že každý podnikatel je zloděj a v práci má nohy na stole.Jenomze prave "podnikatel" na rozdil od zamestnance nema pravo na to, pozadovat nejake "garantovane" zisky za svoji praci. Zalezi na nem, jak si svuj "podnik" zaridi. Kdyz bude nabizet na trhu neprodejne zbozi, bylo by k smichu, kdyby argumentoval tim, kolik prace a penez do toho vrazil a ze je to nespravedlive... (Na druhe strane muze hodne vydelat, kdyz se mu podari vyhodne "prodat" - ale to taky nemusi nutne jit ruku v ruce s celodenni drinou). Je to spousta faktoru, a proto je zkratka podnikatel z principu nekdo, kdo nese rizika prohry i nadeji na vyhru.
Jak u nás na Ekonomii říká Fialová - proč zkrachoval jenom PanAm po 9/11? Asi měl mizernej management.
z toho mi vyslo, cena programatora je povedzme 10% nakladov na projekt, a to som nezaratal reziu (najomne, energie, vyrobne prostriedky, atd) a ani naklady na predaj.
Držim palce
Jj, s tim výpočtem snad i souhlasím. Neni to sranda.
To, jak dostaneš zaplaceno a jak by byl Tvůj souft používaný, by ale i vypovídalo o tom, jak jsi dobrej, kdyby ho používalo tisíc lidí, tak bys zase moh přijít jinam a říct "jsem v tutom dost dobrej, dejte mi tolik".
Čili říkáš, že Ti vadí utíkající zisk? S tim nemam zkušenost, jak tomu čelit v programování a v Čechách. Změnit cenu, licenci, podmínky? Je u toho cena nákladů na zabezpečení.
Nechápali, jak je možný si stáhnout z intetu třeba Photoshop. Prostě vůbec nemohli pochopit, proč si to nekoupíme, když to chceme používat.To je jejich škoda, ne?
Prostě vůbec nemohli pochopit, proč si to nekoupíme, když to chceme používat.Jeste jim rekni, ze u nas stoji litr benzinu dolar, to teprve budou valit bulvy :P
Kolik stojí Photoshop? 50-100$? Při mzdě 2000$? U nás je poměr trochu jiný, ne?
A co teprve takovy truhlar nebo svadlena. Vyucit se museli, zkusenosti nasbirat... dobrou skrin nebo stul neudela kazdej, kazdej neusije kvalitni saty, deti ma doma, zenu, muze, dum a psa. Takze pracuje na skrinich ci satech asi pul roku. Kolik jich vyrobi? Tisic? Asi ne... Kolik ma stat jeden vyrobek, aby na tom vydelali?
Jeden jejich výrobek má stát náklady + cena za práci + opotřebení nástrojů atd.
Kdepak je tam nějaký ziskale prosimte... delnici a remeslnici pracuji prece na rozdil od programatoru vyhradne pro radost z prace. delaj kazdej den osm a pul hodiny v ty tovarne nebo dilne a vubec jim neni lito, ze jejich vyrobky budou pouzivat tisice a desetisice uplne neznamejch lidi a jim za to nic nebudou platit... takovej programator, to je jina. ten se chudak dre jako kun taky treba tech osm a pul hodiny (nebo kdyz si neumi zorganizovat zivot, tak jede sestnactky, stejne nema jinak co delat) a pak se musi koukat, jak "jeho" program pouzivaji desetisice lidi aniz by mu neco platili... to proste nastve.?
Jeden jejich výrobek má stát náklady + cena za práci + opotřebení nástrojů atd.Jen jestli jim nebude lito, ze si tu zidli koupil jen jeden clovek, kterej ma hospodu, kdyz na ni sedaji stovky uplne cizich lidi... ti by preci meli platit kazdej licencni poplatek za pravo usednout na tak skvelou zidli, a to nejlip truhlari samotnemu...
Omyl ... někdo ho napíše AŽ se domluví na předběžné ceně. Problém je, že se pak na to nabalí další bordel, upgrady atd. a občas už od toho šmejdu nejdu couvnout. Nic neni tak jednoduchý. (Kdysi jsem čet humorně popsanou anabázi s (asi) foxkou pro dos, jak databáze rostla, pro síťovou komunikaci byl nutnej upgrade na foxku pro wokna a ta foxka pro wokna pak byla nepoužitelná - pak nebylo ani kam couvnout)
ty si objednáš program. Někdo ho napíše, řekne si o 3Mkč. A ty si s ním pak dělej co chceš. Souhlas?Rict si muze, jestli to za to nekdo koupi je druha vec. Cili cena prace programatora je cena prace na trhu stejne jako je cena prace kazdeho jineho, kdo pracuje. Bud je urcena dohodou a predem (jako u zamestnancu nebo remelsniku), anebo se vydava na trh jako podnikatel se vsemi riziky i pripadnymi vyhodami (prodej nikoliv sve prace, ale licenci k pouzivani). Tvuj zapis by se zkratka mohl tykat vsech profesich bez rozdilu.
Jak tak pozoruju vývoj diskuse, tak mne napadá, že by to šlo zobecnit tak, že o mnohém rozhoduje i kvalita napsané smlouvy a pak její vymahatelnost.
Programátořina je vysoce odborná činnost a rozhodně ji nemůže vykonávat každý.No, o tom by se dalo už dnes diskutovat. A vývoj spěje stále dál... Za chvíli si kdejakou kravinu bude moct naprogramovat opravdu každý.
Textový editor? To už by šlo. S podporou kódových stránek, Intelisense doplňováním, zvýraznění syntaxe, automatického odsazování atp? Hmm, to už tak jednoduché není.Na co programovat takový editor? Bram už to zvládl za nás a pravděpodobně lépe
Taky jsem se bavil s kámošem, on chtěl napsat něco jako umělou inteligenci, nevěděl o tom nic z teorie systému atd. To je pak těžký.
Aha, já jsem měl na mysli programy na trochu vyšší úrovní. Takhle už je mi to jasné.
Třeba ten zmiňovaný multitasking naprogramuje kdekdo v DelphiPreemptivní multitasking nenaprogramuje nikdo bez znalosti CPU (ring 0-4, přepínání kontextu atd). Samozřejmně, může si napsat vlastní virtual machine a pak psát processy pro tu jeho VM.
Kooperativní multitasking je o něco jednodušší.
Pokud jsi měl na mysli multithreadový program, tak ten lze napsat v C pomocí jednoho fork();. Ale za program bych to opět nepovažoval.
co na tom, že to má hezký návrh, hlavně že to jede.Tohle už se, bohužel, začíná rozmáhat i ve školách
Třeba ten zmiňovaný multitasking naprogramuje kdekdo v DelphiJasně, došlo k nedorozumění na mé straněPreemptivní multitasking nenaprogramuje nikdo bez znalosti CPU (ring 0-4, přepínání kontextu atd). Samozřejmně, může si napsat vlastní virtual machine a pak psát processy pro tu jeho VM.
Já jsem nepsal o browserech ani driverech, ale o "kdejakých kravinách".Dokonce si teď matně vzpomínám, že v Delphi je nějaká komponenta, která obaluje MSHTML, takže browser v tom smyslu, že si doslova jako v kreslícím programu nacvaká kde chce které tlačítko udělat lze taky...
někdy uvažuju až moc. kvůli "potlačení tržního prostředí, jehož jsme se v různých oblastech stali svědky" to tady taky vypada tak, jak to taj vypada.
nemuzes srovnavat ciny jednotlivce /krades sw/ a ciny spolecnosti /potlacovani liberalismu/. musis srovnavat srovnatelne. nebo snad chces rict, ze kdyz nekoho jen tak zabijes, tak se vlastne nic nedeje, protoze taj pri posledni valce zheblo pul miliona lidi? Uvažuj.
Má krádež software (při níž je poškozen jedině výrobce) opravdu vyšší společenskou nebezpečnost než potlačení tržního prostředí, jehož jsme se v různých oblastech stali svědky?Má srovnatelnou. S tím rozdílem, že tržní prostředí potlačují státní orgány tím, že zadávají státní zakázky buď úplně bez soutěže nebo s nesmyslně zadanými parametry (a tím značně deformují SW trh). Jedním zločinem však nelze odůvodňovat jiný zločin, pokud se nejedná o krajní nouzi nebo nutnou obranu. A to se rozhodně nejedná.
Kdo jste četl "Nemalujte si to" od Hellera? On tam mluví o válce Atén proti Spartě, uvádí tam hlášku "udělej to, čeho se protivník nejvíc bojí" - a na základě toho prý Sparťani neodtáhli na zimu domů a utábořili se u Atén a díky tomu pak válku vyhráli.
Plat programátora se odvíjí od jeho zkušeností, lokality, povahy práce a zaměstnavatele.Samozřejmě. Např. rozdíly Praha - mimo Prahu jsou velice drastické.
Vlastní tvorba softwaru (platy programátorů) představuje jen necelých 30 % celkových nákladů. Daleko více peněz firma vynaloží na okolní agendu a zejména nasazení a údržbu.Nejen to. Vývoj SW je z větší části analýza a návrh, a jen z poměrně malé části samotná implementace. Implementovat umí prakticky i cvičená opice, ale umět správně analyzovat problém a navrhnout řešení je mnohem složitější.
kdo umí prodat, ten jedeTo platí všude. Nejen v IT, nejen v komerční sféře vůbec, ale třeba i v politice.
Mně naopak připadají ceny některých masově prodávaných produktů (Windows XP, Office, Photoshop) něúměrně vysoké.Zrovna u Windows mi cena až tak vysoká nepřipadá. Třeba Office je něco jiného. Nicméně není některé firmy (třeba Corel) prodávají s nejnovější verzí svého SW i verzi předchozí (třeba 1-2 roky starou) za řádově nižší cenu. Kdo nechce mít to úplně nejnovější, může hodně ušetřit.
Kdo někdy volal na Microsoft nebo Adobe s problémem, asi ví, o čem mluvím.To je bohužel problém většiny SW firem, pokud prodávají hotový SW. Skoro nikdo nechce řešit chyby, přehazují odpovědnost na jiné (nejraději na Microsoft) atd.
Literatura uvádí těch 30 % (i méně) včetně kompletního návrhu, implementace i testování. Tak drastické to je...Vlastní tvorba softwaru (platy programátorů) představuje jen necelých 30 % celkových nákladů. Daleko více peněz firma vynaloží na okolní agendu a zejména nasazení a údržbu.Nejen to. Vývoj SW je z větší části analýza a návrh, a jen z poměrně malé části samotná implementace. Implementovat umí prakticky i cvičená opice, ale umět správně analyzovat problém a navrhnout řešení je mnohem složitější.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.