Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 15:18
LyX je IMHO bránou, jak širší okruh uživatelů dostat na cestu psaní dokumentů pořádně, tj. s použitím stylů (a ne přímo formátovaných, jak to je masově prováděno díky MS Wordu), vzhledově pěkných a typograficky ...
1) Ve Word / Writer styly jsou a inteligentní pisatel je používá, nebo píše pomocí nějaké šablony (což jsou v podstatě předdefinované styly).
2) Používání TeXu (nebo jakéhokoliv jiného typografického systému) NEzaručuje typografickou správnost. O tu se vždy musí postarat autor. I v TeXu se dá vysázet hnusný dokument.
Jsou, ale když si Pan Uživatel sedne k Wordu, tak hned prohlásí, že s ním Umí Pracovat™. Přitom po celou dobu práce vlevo nahoře bude zářit "Normální" [styl], přestože "dokument" (rozuměj ty omalovánky) budou hýřit spoustou supa zupa 3D Wordartů, barviček a exotických fontů...1) Ve Word / Writer styly jsou a inteligentní pisatel je používá, nebo píše pomocí nějaké šablony (což jsou v podstatě předdefinované styly).
Taky pravda, ono přesvědčit některé lidi, že opravdu to nevypadá lépe , když je mezera i před čárkou , jako třeba teď, není snadné :) Ostatně s tímhle tu byl myslím problém i na ábíčku, ne? ;)2) Používání TeXu (nebo jakéhokoliv jiného typografického systému) NEzaručuje typografickou správnost. O tu se vždy musí postarat autor. I v TeXu se dá vysázet hnusný dokument.
Taky pravda, ono přesvědčit některé lidi, že opravdu to nevypadá lépe...
Ani snad nejde o to předvědčit, jde o to umět. Spousta lidí neumí ani správně česky napsat číslo, natož pak datum nebo časový údaj. Na školách se sice učí stovky autorů a tisícě děl, ale z typografie snad jen to, že na konci řádku by neměli zůstávat jednopísmenné předložky a spojky a tím to končí.
Jo, pouze polemizuju s názorem, že LyX něco změní a naučí lidi psát. Sám o sobě určitě ne.
Přesně tak, ani ta čeština se tam už pořádně neučí ....
Ale jo furt . Nechtěj vidět moji diplomku, po faktické a typografické stránce bez chybičky, ale češtinář by se z toho zbláznil. Zajímavý je, že jsem během tisku sám našel asi tak 40 pravopisných chyb, které prostě původně na monitoru nebyly
a hlavně několik vět, které po slohové stránce nedávali žádný smysl. Ale nikdo si toho nevšiml
.
vět, které po slohové stránce nedávali žádný smysl.Ale nevěš hlavu, takových lidí je. A nejvíc mě dokáže pobavit, když pak slyším, že ty "Základy odborného stylu" jsou jen blbej vyhazovací předmět. Většinou to říkají ti, kteří neumí česky nebo typografii nebo oboje
Ale nevěš hlavu, takových lidí je.
No mě je to celkem jedno. To že mi čeština nikdy nepůjde bylo jasný už na prvním stupni ZŠ.
Zajímavý je, že jsem během tisku sám našel asi tak 40 pravopisných chyb, které prostě původně na monitoru nebylyTo je smutná zkušenost všech korektorů, že chyby se na monitoru zásadně neobjevují. Taky jsem to na diplomce poznal, šetřil jsem a kontroloval jsem to jenom tak. Příště si to rozhodně vytisknu.
Už to píšu poněkolikáté na podobné téma, dejte si pozor, zpravidla přílišná snaha o vnější jakousi "profesionální" podobu má pak na svědomí dost amatérský obsah (přímo úměrně množství energie a času věnované sazbě dokumentu...
S tím bych si dovolil nesouhlasit. Naopak na tyto odborné práce je (La)TeX jako stvořený, přímo během textu píšete rovnice (na místo klikání v nějakém editoru), jednoduché pérovky v METAPOSTu jdou "od ruky" taky snadněji, než kreslení v nějakém vektorovém programu. Při psaní v texu jsem měl pocit, že prostě "píšu text" a o nic se nestarám, kdežto v textovém procesoru mě ledacos rozptylovalo.
Při psaní v texu jsem měl pocit, že prostě "píšu text" a o nic se nestarám, kdežto v textovém procesoru mě ledacos rozptylovalo.Zkušenost autora blogu vypadá trochu jinak: Nicméně, přinejmenším v aktuálních verzích 1.4.x to nefunguje, neboť po zapsání tohoto seznamu písmen do Escape characters, uložení a znovunačtení se většina písmen v tomto políčku změní na otazníky a tudíž to nefunguje. Atd. Ale nejde mi o konkrétní záležitost programu, jde mi o tu iluzi, že použitím DTP programu automaticky vznikne kvalitnější práce než při použití textového procesoru. Viz ty nesčetné "konečně to napíšu pořádně v pořádném programu" následované hodinami nad řešením triviálních úkonů a třeba nářekem nad nedostatkem české dokumentace. Samozřejmě, pokud někdo produkuje články jako na běžícím pásu a například je dodává k publikaci, má zpravidla už zpracovanou šablonu, nikde jsem nepsal, že jsem proti sázení dokumentů. Jen mi to přijde velmi často jako overkill pro krátkou seminární práci, jejíž charakter zpravidla nevyžaduje obrázky v textu (co by se stalo, kdyby byly v příloze), jen velmi málo vzorců a rovnic. Jde o to, uvědomit si a dobře zkalkulovat přiměřenost prostředku k zamýšlenému cíli. Mám totiž dojem, že touha po "kvalitní typografii" se často principálně moc neliší od touhy wordovského vášnivého zvýrazňovače a podtrhávače aspoň nějak líbivě vyfiknout jinak podprůměrný produkt, vlastní text. A jak vidno, ani kvalitní typografie neuchránila od výroby zmetku ani vas (asi vás rozptylovalo něco jiného, že?) ;
A jak vidno, ani kvalitní typografie neuchránila od výroby zmetku ani vas (asi vás rozptylovalo něco jiného, že?) ;
Ale no tak, moji češtinu opravdu neřešme. Tenhle jazyk prostě neumím.
Ale nejsem sám. Můj profesor si nikdy nezvykl psát na PC s diakritikou (můžu potvrdit), píše bez ní, což některé jeho kolegy popuzuje, tak raději píše anglicky.
Zpět k tématu: prostě se neshodneme. Dle mého názoru by práce na školách měli nějak vypadat a proto snahu je psát v něčem lepším než text. procesoru hodnotím kladně.
Jak zde již bylo poznamenáno, slepec těžko může vysázet kvalitní text.
Myslíte? Podobně jako například chluchý nemůže skládat hudbu?
Podle standardní délky jeho příspěvků má písárnu.jojo... a ne jako někteří, za které tu soudě podle kvantity, délky a myšlenkové obsažnosti vypisuje příspěvky spambot :P
(přímo úměrně množství energie a času věnované sazbě dokumentu, který dostane před oči jeden, maximálně dva tři lidé,To je fakt, takové napsání
pdflatex
zabere neskutečná kvanta času zpravidla přílišná snaha o vnější jakousi "profesionální" podobu má pak na svědomí dost amatérský obsahTak s tím se nejsem ochoten ztotožnit. Určitě se vyskytují lidé, kteří umí dobře sázet, ale špatně formulují své poznatky, ale tvrdit, že je to pravidlo mi přijde příliš odvážné. Spíš se setkávám se špatně vytištěnými braky nebo špatně vytištěným kvalitním dokumentem než s dobře vytištěným brakem. Kromtoho sebelepší práce, která má ale špatnou formu, se pak špatně čte a já osobně to pak často vzdávám. Je pěkné, že autor umí myslet, ale když mám jeho myšlenky číst na pěti stranách vytisknutých "Monotype Corsivou", protože autor považoval za nutné dodat textu autentičnosti nějakým profláknutým pseudoručním fontem, a navíc mě obtěžují oboustranně oddělená interpunkce a závorky, pak na to kašlu. Zrak mám jen jeden a přemáhat svůj vkus na pěti stranách nedokážu. A poslední odstaveček je blábol. I v textovém procesoru se dá "vysázet" (= esteticky napsat) pěkná práce, ale musí se chtít. A pokud člověk umí psát v TeXu, není důvod proč ho nepoužít. Koneckonců DTP jsou "jen trochu chytřejší textové procesory" a i ten Word by měl text "vysázet". Na tiskárnu se nedá "jen tak psát". Kdybys viděl školní sešity např. mé babičky, tak bys pochopil, že tehdy byly ručně psané texty psány taky kutivovaně, tak jako by se dnes _mělo tisknout_. Bohužel lidé jako ty šíří zdání, že "pouhá seminárka" může být vytištěna jako by ji psal slepec.
I v textovém procesoru se dá "vysázet" (= esteticky napsat) pěkná práce, ale musí se chtít.
Bohužel lidé jako ty šíří zdání, že "pouhá seminárka" může být vytištěna jako by ji psal slepec.
~/.lyx/preferences
, já jsem to tak kdysi musel udělat, když z nějaké verze zmizela možnost jejich zadání. Od té doby mi to jede. Espace chars tam najdeš. Celý systém mám v ISO-2, nepoužívám Unicode.
Hodně štěstí s LyXem - je to boží věc, jestli budu mít čas (teď to vypadá, že ano), určitě o něm někde něco napíšu, chystám se na to už pět let:)
Hmm, pod dotazem klasická debata o ničem - řešení problémů v nedohlednu. Ach bože...Asi protože si jak autor tak vy plete kecací blog s vážně míněným dotazem, který patří na tomto portálu jaksi někam jinam. Blogy nejsou zamýšleny prvotně jako dotazovna a odpovědna... Jelikož se autor chtěl rozkecávat v blogu, proč by se nerozkecávali i ostatní v reakcích ;)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.