Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 00:11
Nebo možnost vybrat, do jakého systému se bude restartovat po ukončení...To v Kubuntu doteraz nebolo? Myslel som, ze to je bezna vec vo vsetkych distrach.
No, tak třeba jsme postavili Systemsettings, které budou výchozím konfiguračním nástrojem v KDE4.Z tých System Setting v Kubuntu nie som veľmi nadšený. Viac mi vyhovuje KControl a je to jeden z dôvodov, prečo nepoužívam Kubuntu. Ďalší dôvod je to zjednodušenie Konqueroru. Inak, nejaké tie moduly z yastu by sa hodili. V yaste sa dá napríklad rozbehať Virtualbox do 30 sekúnd. Je to hračka aj pre laika, ktorý vidí Virtualbox po prvý krát.
Pocitam-li yum za protejsek apt-get, tak je yum zoufale pomaly, ...No jo, on je yum a jeho gr. nadstavba yumex napsaný v Pythonu a nějakém rozšíření rpm-python (či jak se to jmenuje), které je sice napsané v C, ale není to ono, ale jinak mám Python jako jazyk rád a prográmky v něm napsané mi běží i v produkčním prostředí (různé komunikace na úrovni RS232/485, TCP/IP + MySQL atd). Ale zase na obranu vývojářů yumu a yumexu musím řící, že s každou verzí se rychlost a schopnost vyřešit závislosti instalovaných balíčků zlepšuje.
Po problémech s OpenSuse (verze 10.2) - trapně dlouhý boot, neskutečná pomalost balíčkovacího systému a yastu, nefunkčnost úsporných režimů na notebooku, nemožnost zprovoznit automatické mountování Samby, malá komunitní podpora - jsem utekl ke Kubuntu a zpočátku jsem byl nadšen. Všechny problémy keteré jsem měl u Suse se rázem vyřešily a česká i mezinárodní komunita jsou vynikající.
Ale postupem času zjišťuji, že se objevily problémy jiné - Ubuntu přes proklamace má menší množství balíčků než Suse. Zejména backporty jsou ubohé, zatímco u Sušáku se nové verze SW objevovali v backportech téměř okamžitě, na Ubuntu se čeká a čeká a čeká (příkladem z poslední doby budiž Psi). Sušáci také mají v backportech pravidelně updatované SVN buildy KDE 4, u Ubuntu jsou jen polofunkční beta verze. Ostatně ze stejného důvodu jsem dříve odešel od Mandrake (nebo už možná Mandrivy?).
Za facku uživatelům KDE považuji vydání Gutsyho, který ma compiz-fusion aktivovaný pouze v Gnome na některé nástroje z Ubuntu v Kubuntu chybí - např. nástroj pro nastavení obrazovky. Na Kubuntu je bohužel vidět, že přes prohlášení Marka Shuttlewortha že jsou obě verze rovnocenné na něj ve skutečnosti Canonical zvysoka kašle (pracuje na něm jeden zaměstnanec).
Jelikož v poslední verzi údajně Sušáci na zmíněných problémech zapracovali a komunita se také zvětšuje, uvažuji o potupném návratu
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.