Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 10:19
Hezky napsáno. Souhlasím se vším.
také mi opět nezbívá než souhlasit....ono totiž jestli budeme stavět hladovou zeď z cementu a cihel, zisk z investic si rozdělí nenažraní zahraniční developeři a ukrajinští dělníci. Jestli budeme stavět hladovou zeď z aut, zisk si rozdělí německé koncerny a napůl němečtí subdodavatelé. Pokud ale budeme stavět hladovou zeď z výzkumu a vzdělání (míněno skutečného = přírodovědního/technického) investice se nám vrátí, zaměstnáme opravdu zdejší lid a navíc motivujeme veřejnost k pořádnému vzdělání, což je také krok s právným směrem.
Me by zajimala tato otazka: Vsude slysim, ze krizi spustily nesplacene hypo, ktere navic US banky v podobe derivatu prodavaly dal do sveta a ze tudiz banky mely ve skrini mnoho kostlivcu. Co kdyby US vlada misto nalevani bilionu $ vsude mozne proste rekla, ze tyto hypo prebira v cele vysi (timpadem jsou banky v US a na celem svete OK, samozrejme nejvyssi prestavitele techto bank potrestat (ja bych je nechal postrilet,ale ja jsem extremista :))) a ze majitele techto nemovitosti to budou splacet US vlade, treba pres 3 pokoleni? To by nefungovalo? Kdyt prece ty domy stoji, par let se stavet teda bude min a pak o ne zajem bude ne? Nebo jsu uplne mimo?
Pokusím se hledat odpověď na oba příspěvky. Samozřejmě, že evropští bankéři museli vědět o tom, že hypotéky v USA jsou na vodě, alespoň snad zaměstnávali takové analytiky. Jenže právě vidina eventuální státní intervence způsobila, že banky byly méně opatrné. Kdyby bankéři věděli, že jim nikdo nepomůže v případě krachu, tak by byli opatrnější. Prostě to riskli a začali půjčovat, ono to nějak dopadne .. A také to se ve většině případů stalo. Banky dostaly nějaké peníze a začaly se více pojišťovat vklady. Potvrdila se hypotéza, že riskovat na cizí účet se vyplatí ..
Ale to neplatí jen pro banky v Evropě, do jisté míry pro ty v USA to platí také. Nevím, jestli by vláda USA byla schopna převzít hypo závazky v celé výši - otázka je, jak by to zatížilo státní rozpočet. A tím by byl dán precedens do budoucna. To by sa pak podnikalo, bez rizika! Situace by se opakovala do nekonečna. Zcela evidentní případy zneužití by se asi potrestaly, kdyby se vymáhalo důsledně právo, ale v jiných případech by se asi zákon obešel, cestička by se našla. ..
A majitelé nemovitostí? Ve většině případů jde o problémové subjekty, vymáhání pohledávek by bylo velmi složité. Určitě pokusy o řešení, které píše Pavel, se učiní. Ale nevidím příliš velkou úspěšnost.
Samozřejmě, že evropští bankéři museli vědět o tom, že hypotéky v USA jsou na vodě, alespoň snad zaměstnávali takové analytiky.praveze nevedeli. ratingove agentury tem balickum s otravenyma hypotekama davaly dobre hodnoceni a vsichni tem hodnocenim verili, i kdyz obcas staly hodne na vode....
a ze majitele techto nemovitosti to budou splacet US vlade, treba pres 3 pokoleni? To by nefungovalo?
Majitelé těch nemovitostí toho moc nesplatí, protože to jsou převážně lidé s nízkými příjmy. Často ani neumí anglicky a pobývají v USA nelegálně. Navíc mám pocit, že alespoň některé hypotéky jsou formulované tak, že neplatič pošle bance klíče od domu a tím je hypotéka vyřízena.
Kdyt prece ty domy stoji, par let se stavet teda bude min a pak o ne zajem bude ne? Nebo jsu uplne mimo?
Tak si to představ. Banky mají řádově desetitisíce nebo stotisíce prázdných domů. Teoreticky by je mohly prodat a trochu se zahojit. Ale komu? Normální lidé už hypotéku dávno mají. Lidé s nízkými příjmy nyní už hypotéku nedostanou. Další problém je, že hypotéky se často dělaly na více než 100% tehdejší ceny nemovitosti (klidně 120% i víc). Ceny nyní podstatně klesly, takže banky stěží prodají nemovitost za polovinu, pokud se vůbec najde kupec. Nechat si domy a počkat pár let? To by vyžadovalo nějakou údržbu a dozor. Co se asi stane s domy (případně celými čtvrtěmi), ve kterých roky nikdo nebydlí?
Problém je i v tom, jak jsem pochopil, že některé z těch nemovitostí neměly daleko k označení "ruina".
Mám ještě prozajičtější vysvětlení. Rozloha "měst" a vzdálenosti. Vzhledem tomu, že rozloha měst je výrazně větší než v Evropě a rozstrkanost domů na venkově je výrazně větší (zcela nesrovnatelné s Evropou) by jen blázen v USA v méně hustě obydlených oblastech tahal elektriku pod zemí. Ani v USA by to nikdo nezaplatil.
hlavni ulice -- nekolik mil neni nic jineho nez jeden dum vedle druheho
To je to kouzelné slovíčko. Několik mil. Několik mil totiž měří ulice v každé americké vesnici. A ono se to nasčítá. Navíc si doporučuji pořádně prohlédnout odkazovanou fotografii. Ty domy tam přeci jen stojí poněkud řidčeji než v Evropě a navíc je zřejmé, že se jedná možná hlavní ulici ale o menší městečko. Žádný dům tam nemá více než jedno patro. Takže v daném místě se nevyplatí dávat kabely pod zem.
Každá kultura preferuje něco jiného, takže američani a asiati preferují efektivitu, takže pod zem dávají kabely jen tam kde se to opravdu vyplatí. A to jen ve skutečném centru města.
A co se týká zfušovaných věcí, tak ty se najdou všude.
Navíc si doporučuji pořádně prohlédnout odkazovanou fotografii.proc bych si ji mel prohlizet, tu ulici znam moc dobre....
Ty domy tam přeci jen stojí poněkud řidčeji než v Evropěty domy stoji tak ridce, ze z jednoho domu vidis dokonale do druheho... rozestupy, tak maximalne, aby se tam veslo auto ...a vidis treba i to, ze clovek v protejsim baraku ma uprostred obyvaku hvezdarsky dalekohled... proc asi...
je zřejmé, že se jedná možná hlavní ulici ale o menší městečkoje super, co vsechno z te fotky poznas... ano, je to na US pomery mensi mestecko (50 tisic obyvatel), ale je to srostlych nekolik mest a cela konurbace ma 250tis. obyvatel...
Žádný dům tam nemá více než jedno patro.kdyz se podivas lip, tak tam jsou i dvoupatrove domy, coz je asi maximum, co jde ze dreva postavit. jinak je to fotka focena smerem z downtownu takze opravdu vyssi domy videt nemuzes....
A co se týká zfušovaných věcí, tak ty se najdou všude.ano, ale tolik zfusovanych veci na jednom miste se jenom tak nevidi... doporucuji ti prestehovat se nekam na americke malomesto/predmesti a pak srovnavat treba s ceskou republikou...
V tektonicky aktivnich oblastech neni mozne pokladat kabely do zeme, protoze se pri zemetreseni roztrhaji a lokalizovat zavadu je potom strasne obtizne a samozrejme drahe. Opravy trvaji dlouho.
Jinak obecne je to radove levnejsi. Kamaradovi tahali v Japonsku optiku do domu, tusim 2km pokladali dva japonci necely den. Naklady byly na ceske koruny 50k, realizace do tydne od objednani. U nas obnasi polozeni dvou kilometru optokabelu naklad priblizne 2 miliony korun.
To ze kabel na sloupu se lepe chladi a tak je mozne jej vice zatizit je pravda. Jenze americane maji 110V a to je napeti, ktere se neda rozumne rozvadet, takze maji v tech kabelech 1kV a kazdy dum ma potom vlastni maly transformator 10:1. Tim padem oni maji relativne nizsi proudy ve vedeni nez u nas, idelane 5x mensi.
V tektonicky aktivnich oblastech neni mozne pokladat kabely do zeme, protoze se pri zemetreseni roztrhaji a lokalizovat zavadu je potom strasne obtizne a samozrejme drahe. Opravy trvaji dlouho.
Někde jsem slyšel, že minimalně někde v Severní Americe žije hlodavec, který nadevšechno miluje izolaci od káblů.
To je pravda. Mně sežrala kuna elektrické vedení v autě. A to jsem nemusel kvůli tomu jet do Severní Ameriky, ta kuna to udělala mrcha u Ledče nad Sázavou ...
Majitelé těch nemovitostí toho moc nesplatí, protože to jsou převážně lidé s nízkými příjmy. Často ani neumí anglicky a pobývají v USA nelegálně.a toto mas z nejakeho overitelneho zdroje?
Kdo byli klienti tzv. subprime hypoték? Právě lidé, kteří normální hypotéku nedostali.na to, aby clovek nedostal hypoteku, nemusi byt ilegal... ono staci met mensi prijem, blbe podepsanou pracovni smlouvu, atp.
Doporučuji třeba tento článek, ještě z optimistického roku 2006.aha, diky... nejak jsem nedaval, jak muze clovek bez oficialni identity a historie dostat hypoteku...
Taky znam kraj, kde jedna fabrika zaměstnává (zaměstnávala onoho času) 500 lidí, vozila si je ze široka daleka vlastním autobusem a kvalitní lidi nebyli ... tedy kdo mohl, dělal u Něj a vydělal si.
Zdravý rozum například...
Ale jistě, pokud se všichni přestěhují do Prahy, budou mít skvělé sociálně reprezentativní bydlení...
Ono v té tvé vychvalované Ostravě/Praze není kde bydlet?No v Ostravě jsou celkem levné byty, jestli se nepletu. Každý ale není zločinec, aby si mohl pořídit nějaké domy a byty v Praze za mnoho melounů
Kde bydlel/bydli Stopka v Praze?V holešovicíh.
Kde bydlel/bydli Stopka v Ostrave?Bydlel Ostrava jih, teďka Ostrava centrum.
Nyní je právě na pořadu dne položit otázku, kdo za tuto krizi vlastně může a jak se vyvarovat podobných situací v budoucnu.Já nejsem ekonom, ale takový Newton přišel při spekulaci v South Sea Company o mnoho peněz někdy kolem 1720 a od té doby bylo podobných pádů mnoho. Problémem je, že ačkoli dojde k přijetí nových regulací, tak trh vzápětí přijde s něčím novým, co regulováno není. A dokud to roste, tak je to v pořádku a regulovat se začně vždy až po tom, co to padne.
Jo, tak to je bohužel pravda. Jak známo, hospodářské cykly přicházejí pravidelně, včetně pádů a krizí a bude tomu tak i nadále - těžko si dělat iluze o něčem jiném. Jde však o to se vyvarovat zbytečných chyb a poučit se z minulosti. Stačí, když se bude čelit novým problémům, které historie neznala. A co je hlavní: když už ta krize příjde, aby byla co nejméně bolestivá. Vidím stále ty zažloutlé fotografie lidí z 30. let, jak vyhladovělí čekají v mraze na vodovou polévku .. Tohle se opakovat nesmí.
Nesmysl. Lide neustale prichazeji s novymi variantami podvodu a co brani soudum, aby je trestal za podvod? Nic (tedy, prinejmensim v USA, u nas je bohuzel system rigidnejsi). Obchazeni regulace je jen jiny nazev pro podvod na ostatnich clenech lidske spolecnosti.
Proto take ty regulace mame - abychom zabranili v podvadeni ruznym vykukum. Spolecnost, ktera nebude regulovat, je jako spolecnost, ktera netresta podvody. Jak takova spolecnost asi skonci?
ale nesouhlasím s tím, že "se musíme poučit z minulosti, aby se neopakovala".Tam mělo být, že nesouhlasím s tím, že regulace dokáží podobným excesům v budoucnu zabránit.
ale nesouhlasím s tím, že "se musíme poučit z minulosti, aby se neopakovala".
Trochu se to dá přirovnat ke generálům, kteří se připravují na minulou válku, ale přesto si myslím, že poučení z minulosti smysl má. Věřím, že v době příští konjunktury se hypotéky pohlídají lépe než tomu bylo v minulosti, aby se nestaly příčinou další krize. Jenže je jasné, že spouštěcím momentem bude zase něco jiného, faktor, který dnes zatím není podstatný a tudíž se mu nevěnuje dost pozornosti.
Na poučení z minulosti moc nevěřím. Někde jsem četl, že makléře zajímá pouze výsledek dalšího kvartálu a pamatuje si maximálně dva roky dozadu, což mi přijde docela pravdivé. Stačí vzpomenout na dot-com bublinu koncem 90. let. Všichni kupovali akcie technologických firem bez ohledu na jejich skutečné výsledky. Když internetová bublina splaskla, tak okamžitě přešli na hypotéky. Princip byl v podstatě stejný - "cenné" papíry nepodložené reálnou hodnotou.
Ja vam nic do ust nevkladam, skutecne nesouhlasim.
Jednoduchy priklad: Pokud zakazete hru "skorapky" s poharky a kulickami, jiste se najde nekdo jiny, kdo pouzije nejake jine objekty, napriklad karty nebo placicky. To ale neznamena, ze nemuzete potrestat i tuto dalsi variantu. Alespon americky soudni system to umi (cesky mi pripada rigidnejsi v tomto). Proste umi potrestat ten samy zlocin, i kdyby modus operandi byl uplne jiny.
Podobne je to i s trhem. Regulace je ochrana pred podvodem, a podobne jako ostatni zakonne ochrany pred podvody, ktere mame, je i mozne tuto udelat dost flexibilne na to, aby byla schopna potrestat viniky noveho typu podvodu. A ta flexibilita spociva v tom, ze nerozhoduji presne dana pravidla (ktera lze obejit), ale lide (soudci).
Pointa je, ze jsme-li schopni potrestat i podvodniky, kteri se dopusti v budoucnu podvodu i na zaklade dosud nezname metody, muzeme tyto podvodniky potencialne od takoveho chovani odradit, a tim tomu castecne predejit.
Jednoduchy priklad: Pokud zakazete hru "skorapky" s poharky a kulickami, jiste se najde nekdo jiny, kdo pouzije nejake jine objekty, napriklad karty nebo placicky. To ale neznamena, ze nemuzete potrestat i tuto dalsi variantu. Alespon americky soudni system to umi (cesky mi pripada rigidnejsi v tomto). Proste umi potrestat ten samy zlocin, i kdyby modus operandi byl uplne jiny.Váš příklad je poněkud zjednodušující. Ale i tak předpokládejme, že účastník po nějaký čas v těch skořápkách vyhrává a pořád zvětšuje sázky ve snaze vyhrát víc. V této fázi jednoduše platí "kde není žalobce, není soudce". Teprve v okamžiku, kdy účastník prohraje, se začne zajímat, o co tam kruci jde. Ta kauzalita je přesně obrácená, než tvrdíte. Ale jak jsem řekl, váš příklad je příliš zjednodušený, protože zredukovat sestavu banky, vládní agentury, ratingové agentury, burzu a kdo ví co všechno na skořápkáře a komplikované finančí produkty na skořápky/karty/talířky dost dobře nejde. Navíc dost dobře nejde aproximovat chování poměrně jednoduchého systému na něco tak chaotického a komplexního, jako jsou finanční trhy.
Podobne je to i s trhem. Regulace je ochrana pred podvodem, a podobne jako ostatni zakonne ochrany pred podvody, ktere mame, je i mozne tuto udelat dost flexibilne na to, aby byla schopna potrestat viniky noveho typu podvodu. A ta flexibilita spociva v tom, ze nerozhoduji presne dana pravidla (ktera lze obejit), ale lide (soudci).Bohužel to má tu vadu, že podobnou zázračnou regulaci dosud nikdo nepředložil. A to se s moderním finančním systémem a jeho krachy potýkáme nějakých 300 let. Navíc takovým svatým grálem finančního trhu je nalézt zdroj neustálého růstu a k tomu se upínají všechny síly jeho účastníků. Zatím vždy všechny zázračné cesty splaskly.
Pointa je, ze jsme-li schopni potrestat i podvodniky, kteri se dopusti v budoucnu podvodu i na zaklade dosud nezname metody, muzeme tyto podvodniky potencialne od takoveho chovani odradit, a tim tomu castecne predejit.Jenže vy špatně operujete s termínem podvodník. Byl podvodník člověk, který v době dot-com bubliny založil firmu e-acme a zkrachoval jenom proto, že neměl zkušenosti ani schopnosti vést firmu, neměl ani byznys plán, neměl nic, přesto do něho investoři nacpali plno peněz? Nebo byli podvodníci investoři? Nebo podváděli makléři, kteří radili klientům - kupujte tohle, tady to roste, protože to tam rostlo? Kdo tady podváděl a měl být na počátku odsouzen soudcem? Jakou regulaci byste reálně dokázal prosadit v době, kdy dot-com akcie měly několika ciferné růsty? Takže opakuji, jsme schopni regulovat a předejít jenom těm problémům, kterým jsme čelili, ale budoucí krizi žádná regulace neodstraní. Ty prostě přijdou tak jako tak, akorát budou způsobeny nečím jiným.
> Souhlasím s názorem vlády, že je nutné především podpořit výzkum a vývoj, školství.
Tak to souhlasite s nazorem vsech vlad od roku 89 a vsech politickych stran v CR... (=talk is cheap)
ja bych rekl, ze kdyz po letech odmlky se behem jednoho dopoledne 2 x projevi i pan Zak, tak to vypada s hospodarstvim spatne - tedy asi uz neni ani u RedHatu do ceho pichnout.
Nebo ma pan Zak dovolenou? Nebylo by lepsi pak prece jen to jeste jednou zkusit s MAPE nez tady ztracet cas s temi plky?
asi tak :-/
Jenže tady stojí aktuální dilema - zda nasypat peníze do krachujících podniků nebo vybavit školy, atd ... ano, téma je obecné, ale činy musejí být rychlé a rozhodné. I když investice do vzdělání přinese užitek až po letech.
A porad budou opakovat ty same nesmysly o investicnich pobidkach a montovnach aut. Heledte, pane Smoliku, a co byste tedy delal tenkrat vy? Myslite si, ze v roce 1998 se k nam hnali investori ze vsech koutu sveta celi ricni utratit u nas stovky miliardy za "high-tech" a provozy s "vysokou pridanou hodnotou", ve kterych by zamestnali lidi s vyucnim listem a maturitou? A Zeman jim to zatrhl a na just sem natahal "montovny"? Mne se spis zda, ze s vama bychom vstupovali do krize s 13 % nezamestnanosti, ale o to pysnejsi, ze tu nemame "montovny".
Kazdy se navazi do automobiloveho prumyslu, ale ze stejne velke zastoupeni ma u nas elektrotechnicky, to moc lidem nevadi. A co IT? Tomu se nic stat nemuze, IBM nebo RedHat ty kancelare preci nezavrou, krom toho sluzby jsou budoucnost sveta, vyroba je pase. A uz vubec nikdo neresi nasi zavislost na exportu, veskere navrhy smeruji k jeho dalsi podpore...
Zajimave poznamky k pobidkam utrousil nedavno v diskuzi na ihned insider:
pane Vosečku: nepravda č. 1
Nechci tomu říkat přímo lež, protože Vy jste se pravděpodobně pouze neobtěžoval sehnat si všechny údaje o pobídkách (stejně jako napřáklad pánové Mach, Kohout, Schwartz, Říman a další).
Investiční pobídky nikdy nebyly určeny pro velké firmy. Ze začátku (před 10 lety) byla minimální výše investice pro získání pobídek 25 mil. USD, ale postupně (vždy s cca dvouletým odstupem) snížena na 200 mil. Kč, 100 mil. Kč, a 50 mil. Kč. Investiční pobídky tak začaly získávat také středně velké firmy. Navíc paralelně se systémem pobídek běžel (běží) také systém programů podpory malých a středních podniků (přes ČMZRB, přímými dotacemi od MPO a od roku 2004 granty ze Strukturálních fondů EU). Z programů na podporu malých a středních podniků se ze státního rozpočtu vydalo cca 10x více prostředků než na investiční pobídky, s mizivým výsledkem.
pane Vosečku: nepravda č. 2
Je sice možné že v budoucnosti se některé firmy přestěhují dál na východ, ale životnost fabrik je většinou delší, něž maximální délka daňových prázdnin (10 let). Hyundayi například deklaruje životnost výrobních linek na 30 - 35 let.
Také příklady ze zahraniční ukazují, že na rozdíl od služeb, výrobní závody mají nižší tendence se stěhovat. Ve Velké Británii tak stále vyrábějí asijské automobilky postavené na začátku osmdesátých let s přispěním investičních pobídek od britské vlády: Honda, Nissan a Toyota, a nejsou žádné signály o jejich stěhování. Navíc i kdyby se některé výroby přestěhovaly jinam, zůstanou po nich tady důležité externí efekty: pracovní místa vytvořená a udržená těmito závody po dobu 10-15 let, daně z příjmu placené zaměstnanci po toto období, DPH a daň z nemovitostí odvedené firmou za to těch 10-15 let, ale hlavně: zaškolení lidé, manažeři se zkušenostmi v řízení mezinárodní firmy, vazby domácích subdodavatelů na mezinárodní firmy, atd.
pane Vosečku: nepravda č. 3
Hyundayi se nazavázal vytvořit jeden tisíc pracovních míst, ale 3000 - 3500 pracovních míst. Navíc podle zkušeností z jiných investic a jiných zemí a předběžných údajů od Hyundayie dvě nezávisle provedené studie předpověděly, že investice Hyundayie v české ekonomice vytvoří dalších zhruba 10,000 pracovních míst u dodavatelé součástek a služeb - od výrobců součástek, po dodavatele jídel, logistiky, strážních služeb až po dodavatele např.toaletního papíru.
pane Vosečku: nepravda č. 4
Bědujete nad ztrátami firem a podnikatelů v okolí fabrik podpořených pobídkami - prý jim kvůli pár stovkám utekli zaměstnanci za lepšími platy. Bohužel pro to neexistují žádné empirické důkazy, jenom nahodilé stížnosti některých podnikatelů. Jestliže jako liberál vyznáváte teorii o přínosech volného obchodu (tedy že máme např. naše zemědělce nakopat do ... a nakupovat levnější potraviny v Asii) pak jistě uznáte, že lidé nemohou být nuceni pracovat ve firmě A, když jim firma B nabízí o pár stovek více. Majitel firmy A měl přece také možnost zažádat si o investiční pobídky nebo podpory pro malé a střední podnikatele (viz nepravda č.1) a mohl by také zvýšit platy. Navíc podle dostupných dat nově postavené fabriky nijak výrazně vyšší platy nenabízely - proč by taky kazily trh práce, že.
pane Vosečku: nepravda č. 5
Nelíbí se Vám, jak silnou roli hraje automobilový průmysl v české ekonomice (cca 10% HDP, cca 20% průmyslové výroby). Pravdou je, že současná krize zasáhne všechny sektory. Když lidé vyplašení novinami a televizí přestanou kupovat spotřební elektroniku, tak bude na lopatkách elektronický průmysl (Sony již oznámilo, že propustí 8000 přímých a 8000 nepřímých zaměstnanců). O propouštění ve finančních službách se již napsalo dost (jen v londýnské City cca 150 tisíc lidí!). Myslíte si, že v době krize nějak pokvete turistický průmysl? Na rozdíl od málo konkurenceschopných sektorů (textil, oděvy, porcelánky, nábytkářský průmysl) se automobilový průmysl po odeznění paniky zase vzchopí a protože má moderní kapacity, zajistí růst ekonomiky.
pane Vosečku: nepravda č. 6
Jak jsem již říkal (nepravda č.1)- měl byste se obtěžovat si zjistit všechny informace, než začnete něco tvrdit. V tomto případě zákon o investičních pobídkách. Tam byste zjistil, že firmy žádající o investiční pobídky se musí mimo jiné zavázat ke splnění těchto podmínek:
Jaké to tedy mohly být montovny? Já si pod slovem montovna představuji to, co má Škodovka v Sarajevu nebo prakticky všechny zahraniční automobilky v Rusku kvůli zdanění dovozu hotových automobilů: takzvanou CKD montovnu - v Mladé Boleslavi se auto vyrobí, potom tamtéž rozmontuje na tzv. moduly, dopraví do Sarajeva, a tam smontuje. To jsou podle mne montovny, ne fabriky, kde jsou stroje na vstřikování plastů, osazování desek plošných spojů, tváření plechů, robotizované lakování, atd.
- minimálně 60% (ze začátku 40%, poté změněno) z celkové investice musí jít do strojního zařízení
- minimálně polovina z pořízených storů musí být na seznamu high-tech strojů vydaného OECD, dále upraveného/zpřísněného naším MPO.
pane Vosečku: nepravda č. 7
Rád byste viděl, aby se v ČR investovalo více do high-tech aktivit, třeba výzkumu. Já také. Ovšem je třeba si uvědomit, že zahraniční firmy se sem zrovna nehrnou aby tady dělaly výzkum. Když Volkswagen v roce 1991 koupil Škodovku, první co udělal bylo, že podstatnou část vývoje přesunul do Německa. Trvalo to pak cca 10 let, než se vývoj ve Škodovce opět dostal na předchozí úroveň co do rozsahu. Dostupné údaje ukazují, že za posledních 8 let v ČR vzniklo cca 50 technologických center zahraničních firem a že 90% těchto center bylo vybudováno firmami, které 3-6 let předtím u nás dostaly pobídky na vybudování výrobního závodu: např. Valeo, Bang & Olufsen, Behr, Hella, Denso, Nippon Kayaku, Matsushita, Visteon ...
Když to tedu trochu přeženu, bez "montoven" není ani výzkum a vývoj.
Mne se spis zda, ze s vama bychom vstupovali do krize s 13 % nezamestnanosti, ale o to pysnejsi, ze tu nemame "montovny".
V roce 1998 jsme měli ještě dostatek techniků a mozků, které byly schopny jít se světovým trendem ve strojírenství. Pohyboval jsem se v něm, tak vím, o čem mluvím. Fabriky na CNC obráběcí stroje, výzkumný ústav na tvářecí techniku apod. Něco z toho se podařilo (např. já osobně jsem pomohl vyvézt do USA několik špičkových tvářecích strojů). U těch montoven: stálo by za to spočítat, kolik se vytvořilo pracovních míst a kolik stálo stát zřízení těchto fabrik. Kolik stát vynaložil na zřízení jednoho pracovního místa. Na druhé straně - kolik stát utržil na daních z těchto aktivit (daňové prázdniny ..).
Celou diskuzi jsem vyvolal za účelem výměny názorů, nemusím mít ve všem pravdu, i když to mám v patičce (to je citát Linuse Torvaldse ). Ale je fakt, že montovny se dlouhodobě vyplatí v zemích jako jsou Filipíny, Thajsko, Malajsie. V našem případě si jist nejsem. Kde je záruka, že taková firma po 5 letech nezvedne kotvy, neodšroubuje stroje a nepůjde o dům dál? Samozřejmě, pokud montovna vydrží 20 - 30 let, je to v pořádku. Ale v souvislosti s vývojem ekonomiky se obávám, že bude životnost mnohem kratší.
btw, ta diskuze na ihned je velmi zajímavá.
Klate, predbehl jsi me!
Jen jedna drobna poznamka k drive recenemu:
Jsem investor a rozhodnu se expandovat do me neznameho regionu, kde si nejsem jist, co mne ceka (pritom me vystehovalci z te oblasti ubezpecovali, ze mistni jsou lini a pitomi a malem jeste lezou po stromech). Co udelam:
a) postavim tam nenarocnou vyrobu s tim, ze potom se uvidi
b) postavim tam hi-tech centrum a budu riskovat, ze zamestnance dovezu odjinud (pokud nejake sezenu)
c) nepostavím nic, páč se k tomu místní vláda taky moc nepostavila.
Navrzenou variantu c) resit nemusime, byt patrne byla take hodne casta.
Ale co oko nevidi, ...
Dnes ráno oznámil francouzský prezident Sarkozy, že se rozhodl přesunout montovnu aut v Kolíně (Peuegot - Citroen) do Francie, aby podpořil místní zaměstnanost. Tady to všichni ti levicoví intelektuálové, kteří ty montovny a pomocné pracovny hájí, mají jako odstrašující příklad. Jedním ekonomickým opatřením (samozejmě to Sarkozy sám o sobě udělat nemůže) montovna od nás zmizí stejně tak rychle, jak vznikla. A daně?... nechci říci kde, není po 22. hodině. .
Něco jiného je, fabrika se společným kapitálem, kde probíhá nejen montáž, ale i design a plánování, jako je Škodovka. Kde se zapojí i české hlavy a čeští odborníci, nejen pomocní dělníci u pásu.
Jedním ekonomickým opatřením (samozejmě to Sarkozy sám o sobě udělat nemůže) montovna od nás zmizí stejně tak rychle, jak vznikla. A daně?... nechci říci kde, není po 22. hodině.Tohle bych neviděl tak akutně. Jedna věc jsou dřisty toho blbce, druhá věc je rozhodnutí těch firem. Jestli na tu montovnu dostali nějaké podmínky, pravděpodobně by musely něco vrátit. Stavba baráků se jim pravděpodobně ještě nezaplatila a prodat je nebude komu atd. Neříkám, že tudíž není možné, že ta montovna zmizí, ale považuji to (v současnosti) za nepravděpodobné.
Také doufám, že se jim to nepodaří - ale Francouzi již činí ekonomická opatření: ruší tzv. podnikatelskou daň, která platila jen ve Francii a tím zlevní výrobu aut v zemi. Celkem tohle opatření chápu, udělal bych je také a Sarkozymu to nevyčítám. Bližší košile, nežli kabát. Chtěl jsem jen poukázat, jak taková montážní hala stojí ekonomicky na vodě, na rozdíl od skutečné výroby aut, jakou je Škodovka. Mimochodem, v dnešních HN se uvádí, že se Škoda opět rozjede naplno (zvýšená poptávka po malých českých vozech v Německu).
Mimochodem, v dnešních HN se uvádí, že se Škoda opět rozjede naplno (zvýšená poptávka po malých českých vozech v Německu).Zaregistroval jsem - vtipné je, že Němci za své peníze podporují naší ekonomiku.
"Souhlasím s názorem vlády, že je nutné především podpořit výzkum a vývoj, školství."
Nazor vlady ... CHACHACHACHACHACHA!
Pote, co se vsech polistopadovym vladam v dojemne shode podarilo zdecimovat prekticky cely vyzkum (cest tem nekolika vyjimkam) a skolstvi, si najednou politici vsimli, ze zacina tect do bot?
Kde jsou mladi vedci? Na Zapade nebo povesili vedu na hrebicek. Ono je krasne se zabyvat vyzkumem, ale v okamziku, kdy prijde rodina a je nutno resit bydleni, jdou idealy jaksi ... Potom nabidka na nekolikanasobne vetsi plat ma znacnou vahu. A kdyz ta nabidka prijde i s moznosti prace v daleko lepe vybavene laboratori, tak to jeste dost dobre, alespon veda jakozto takova neprijde o talenta. Horsi je, kdyz mlady nadejny vedec odchazi do banky delat .... no to je vlastne jedno (ehm, ekonomii za vedu nepovazuji!)
S tím výzkumem - mohu argumentovat tím, s čím jsem se setkal - a to je výzkum tvářecí techniky. Náš výzkumný ústav v Brně získal za desítky let takové zkušenosti, o jakých se západním firmám ani nesnilo. Diskutoval jsem o tom s naším americkým partnerem - takový výzkum si oni nemohou dovolit, protože by jej nezaplatili. U nás to financoval stát a tak to šlo zařídit. (Jedna z mála výhod minulého režimu). Ale i po revoluci se ještě mohlo z těchto výsledků těžit a docela se dařilo. Zkušenosti z našich výzkumných ústavů a praxe v amerických podmínkách dokázaly vyvinout stroj, který neměl konkurenci. Dnes je všechno jinak, pád dolaru a ekonomická krize zatím projekt pozastavila, ale ještě není vše ztraceno. Nicméně je velká škoda, že se fabriky, které za něco stály, postupně proměńují ve fitcentra a sportovní haly.
Největší sranda na tom je to, že školství si jako prioritu dávají všechny vlády do prohlášení, ale tím to končí. Výdaje na školství letos klesnou pod 3 % HDP. Kdežto průměr zemí OECD je 6 %. A třeba v USA je to okolo 10 %.
Kdežto průměr zemí OECD je 6 %. A třeba v USA je to okolo 10 %.Asi i proto je tam nejvíce negramotných lidí na světě. Školství je v zemi Velkého bratra na vysoké úrovni, ostatně jako všechno ostatní
Možná si děláte legraci, ale můj známý v Kentucky mi říkal, že tam u nich v horách jsou celé oblasti vesnic, kde lidé neumějí číst a psát a berou se ve dvanácti letech ...
Zato ty určitě umíš na slepé mapě ukázat všechny americké státy, že?Ano, umím. Je to Irák, Afghánistán, Izrael a za chvíli to možná bude i Česká republika a Polsko. Pak jim taky nějaký ruský car prodal v záchvatu šílenství prodal Aljašku, největší to stát velkého jůesej
máš proti mému zdroji nějaký protizdoj?
Protizdoj nemám, protože jsem vystudoval High School v Beverly Hills 90210 a moc neumím vyhledávat na gůglu . Ale z těch všech amerických států okolo Ruska (Izrael, Afghánistán, Irák) musí jít ďáďovi Putinovi hlava kolem, co říkáš?
Jiné zdroje říkají něco jiného.
Asi i proto je tam nejvíce negramotných lidí na světě.Nějaký zdroj?
O VS skolach v USA toho vela neviem, ale nieco asi nebude v uplnom poriadku, ked sa v nich vybavuju vzajomne nevybavene ucty so zbranami, funguju ako elitarske uzavrete kluby plne vzajomnej nenavisti a klanovych sposobov. Nevravim ze vsetky, ale nieco spominal uz Obama vo svojom prihovore.
A to že je tam řekněme více negramotných než u nás nemusí vůbec nic znamenat, protože to nic neříká o tom jak jsou vzdělání jejich vysokoškoláci a další, kteří o vzdělání měli zájem.na vysokych skolach je to jeste horsi... kdyz se na technickym fakultach studentum musi vysvetlovat, co je to podmnozina, co je to implikace (pro radu z nich naprosto neuchopitelny pojem), atd.
kdyz se na technickym fakultach studentum musi vysvetlovat, co je to podmnozina, co je to implikace (pro radu z nich naprosto neuchopitelny pojem), atd.Nevidím žádný rozdíl oproti ČR...
Myslis www.ceskaskola.cz/Ceskaskola/Ar.asp ?
A to že je tam řekněme více negramotných než u nás nemusí vůbec nic znamenat,
No tam je jich rozhodně mnohem více než u nás, protože tam bydlí mnoho obyvatel . To by si měl jako obdivovatel jůesej vědět. Je k tomu ale nutno připočítat i různé emigranty, kteří třeba číst a psát neumějí. No a ještě ty oblasti vesnic v Kentucky, o kterých tady psal Dalibor.
No tam je jich rozhodně mnohem více než u nás, protože tam bydlí mnoho obyvatelNěkteří lidé, kteří mají v hlavě mozek a ne roztrhanou americkou vlajku si uvědomují, že při porovnání několika zemí u kterých nelze srovnávat nějakou veličinu v absolutních číslech ostatní používají relativní veličinu jakou jsou například procenta..
Stačí ale pohlédnout kousek od břehů Floridy na Kubu, kde umějí číst a psát téměř všichni. Byla to jedna z prvních věcí co Fidel udělal po svém převratu. Vyprášil v guerillovém boji kožich americkým vojáčkům a pohlíželi společně s Guevarou na Las Vegas v někde v dáli. V době diktátora Batisty neuměl číst na Kubě téměř nikdo a taky skoro nikdo neviděl v životě doktora. Batista byl podporován vojensky Spojenými státy, a k moci se také dostal jako Fidel vojenským převratem.Máš nějaký zdroj, který by poskytoval v relativních číslech lepší rozlišitelnost, než je ten můj, aby si své tvrzení mohl něčím položit?
Máš nějaký zdroj, který by poskytoval v relativních číslech lepší rozlišitelnost, než je ten můj, aby si své tvrzení mohl něčím položit?Tak si zadej do gůglu "Fidel Castro" a "Fulgencio Batista". Já nejsem tvůj vyhledávací stroj, ten vyhledávací stroj vymysleli soudruzi Sergej Brin a Larry Page z Google. Taky jsem někde četl, že si přeložil "free software" jako volný software. Dovolil bych si oponovat. Já bych to spíš viděl na volně šiřitelný software. Volně ložené jsou možná banány v supermarketu ve Vítkovicích, Hladnově a Porubě
Nestuduješ ty nějaký institut Prof. Ing. Václava Klause, CSc., Dr. h. c.Nope.
h. c., h. c., h. c. ... Hard core? ... Á, už vím! "Hele, ty! Co to znamená 'H' (c)? Horác? Židli pro krále, Horáci, a snídani!"
Doctor honoris causa (latinsky čestný doktor, zkratka dr. h. c. uváděná za jménem) je čestný akademický titul, který se uděluje bez studia a skládání zkoušek. Udělením titulu se oceňují významné zásluhy určité osobnosti v určitém oboru vědy či umění, zásluhy o mír, určitý stát, rozvoj vztahů mezi státy, na poli ochrany lidských práv apod.Židli pro krále z Bratrstva Viktora Koženého!
My víme, co to znamená Jinak je ten Vašík fakt smolař. Nejprve se viděl nejpřednější mezi předními v Evropě, ale nějak si z něj v Davosu povětšinou tropili šprýmy, tak zanevřel a stal se z něj velký národovec. Pak udělal z páně Pilipa a druhdy ministra školství místropředsedu a ejhle, on mu v Sarajevu vypálil sedm kulí přímo do ledví. Alespoň že mu to spolčení vyneslo tu profesůru rovnou z Ing. + CSc. No a pak ta štrapáce s Nobelovkou - tolikrát byl nejvěrnějšími navrhován, ale ti ničemní věrolomníci ze Stockholmu mu ji ne a ne přiklepnout... tak alespoň ty čestné doktoráty. Škoda jen, že ani tahle sázka najistotu nevyjde, Vašek I. jich prostě stihl zkolekcírovat o nějaký ten číselný řád víc...
Jinak je ten Vašík fakt smolař.
On je fakt smolař. Být dvakrát zvolen prezidentem, tak takovým smolařem bych chtěl být taky.
Pan profesor Klaus není meteorolog , ani biolog a k těmto tématům se přesto vyjadřuje. Jak to, že ten vrtošivý stařík má zase pravdu? Hodně lidí v téhle zemi tohle nedokáže skousnout ..
Ekologie (tedy její určitá část) je obrovský byznys a nabaluje se na něj lukrativní lobby. Uznat, že je to s globálním oteplováním trochu jinak by znamenal obrovský průšvih. Velké zakázky na různá zařízení by přišly nazmar. To je jako by někdo vynalezl a začal hromadně vyrábět auto na vzduch. Chápu, že takové názory se rozhodně nehodí do krámu nikomu. Od USA až po Rusko ...a prezident malé zemičky uprostřed Evropy prohlásil nahlas, že král je nahý. To se neodpouští...
No, trochu jsem tímto příspěvkem provokoval. Ale není dobré se nad tím zamyslet i z druhé strany?
Být dvakrát zvolen prezidentem takovým způsobem, tak takovým smolařem já bych být nechtěl ani za mák
No jo, vždyt já vím
To je znamení, že u nás chybějí důvěryhodné osobnosti, které by panu Klausovi mohly být plnohodnotným rivalem. A rozhodně by to měl být někdo mladší.
Opravdu se nechci pana Klause zastávat tam, kde si to nezaslouží - spíš mi jde o realistický poheld na svět. Otázkou je, kdo ve skutečnosti IPB vytuneloval (nedokončená privatizace bank za Klausovy vlády tu již byla diskutovaná) , krach IPB byl řízen vládou Zemanovou. Ale nechci hodnotit. Pokud jde o Koženého, uvědomme si, v jaké situace vědomí společnosti v roce 1990 - 91 bylo. Všude okolo samý socialismus v myšlení lidí, najednou někdo řekl "jistota desetinásobku" a zcela jednoduše a jasně vysvětlil lidem, o čem tam privatizace je. Tohle měl udělat Klaus osobně, ne Kožený. Tohle Klausovi vyčítám. Ale to, že jde o podvodníka, v té době nemohl nikdo z ničeho a priori vyvozovat.
Tak to je naprosto přesné, privatizaci hospodářství totiž nikdo v historii lidstva nedělal a není na to recept. Znárodnit něco - to jde. Jde to i vrátit, pokud je to v relativně krátké době. Ale co s fabrikou, která za 40 let změnila úplně svoji velikost, účel i způsob hospodaření? A v době, kdy neměl nikdo kromě veksláků a funkcionářů peníze? Dovedu si představit, kdyby se již od roku 1990 prováděl důsledný průzkum nabytí majetku (majetková přiznání). Byli bychom dneska úplně přesně tam, kde jsme byli tenkrát. Peníze se musely pustit a při privatizaci jejich původ nikdo nekontroloval .. Správné to není, ale jiná cesta nebyla. Jednou někdo řekl: "Z brambor lze vyrobit bramborovou kaši, ale z bramborové kaši zpět brambory udělat nelze". A to sedlo přesně na problém privatizace hospodářství, které mělo státní vlastnictví i v sektoru trafik a pouličního prodeje jablek ..
Ano, my krásní mladí úspěšní modří lidé máme zcela bezrozspornou logiku. Nejprve jsme jásali, když se na chvíli zhaslo ve stylu Hoří, má panenko, aby se naši otcové, druhdy to veksláci a zelináři, stali elitou národa co nejdříve a nejrychleji. Těch pár sudů v Orlické či dalších drobnějších poklesků nemohlo naše svaté úsilí v povýšení soukromého vlastnictví nad morálku i zákon nikterak poznamenat. Soudruzi, kteří se přes noc taktéž stali pány podnikateli, (všeho)schopnými manažery, vlastníky investičních a privatizačních fondů s výnosy, které by překvapily i Alenku, jsme to úspěšně dotáhli až k (hlavně našim) světlým dneškům a zítřkům. Taktéž jsme rádi, že dnes nemáme problém s uplatňováním double thinku. KSČM je naším úhlavním nepřítelem, každého komunistu je nyní nutné, dvacet let po revoluci, bez odkladu stíhat a trestat sankcemi nejvyššími a jejich prožluklou stranu zakázat, nejlépe ústavně. KSČM je naším největším přítelem, neboť náš čestný předseda byl již díky jejich nezlomné podpoře zapsán zlatým písmem do dějepisných (i jiných) análů této země a dnes s pochopením hledíme na někdejší poklesky soudruhů v našich řadách, kteří zavčas prozřeli a dnes již kráčejí po našem boku nezlomně kupředu pravá. A plně vědomi jsme též nutnosti krátkého okamžiku temnoty na počátku novodobé historie, nebo nebylo lze jinak. Tak pravil Klaus.
aby se naši otcové, druhdy to veksláci a zelináři, stali elitou národa co nejdříve a nejrychleji.
Nojo. Vezměme si rok 1989. Já jsem pracoval v zahraničním obchodě s již dost slušnými zkušenostmi a desetiletou praxí, měl jsem 4 jazykové rezortní zkoušky a diplom v kapse. Můj plat byl 2500,- Kčs hrubého. Na rodinných úsporách pár (skutečně pár) desítek tisíc. A takových nás bylo v okolí hodně. A teď přišla doba, která velela: Podnikejte! Můžete mi říci jak, pokud bych se jakýmkoliv způsobem nenapojil na toho, kdo ty peníze má? Vždycky to tak je: jeden má peníze, druhý mozek. A pak to nějak jde (občas) dohromady. Jenže u nás ty peníze opravdu neměl nikdo! Jak se proboha mělo začít podnikat? Přešlapovali bychom na místě v začarovaném kruhu. Asi tak, jako dnes v Kazachstánu, Kyrgyzstánu a jinde. Je zajímavé, jak dokáže být dnešní levicový kavárenský intelektuál moralista. Ale život je o něčem jiném. Také se mi nelíbí moc polistopadový vývoj a naši politici už vůbec ne. Zleva doprava. Ale především jsem člověk z praxe, který se musí nějak živit. A to i v dnešních podmínkách. Přesto jsem přesvědčen, že to jde i férově.
Ale především jsem člověk z praxe, který se musí nějak živit. A to i v dnešních podmínkách. Přesto jsem přesvědčen, že to jde i férově.Jde, ale vis o kolik jednodussi je remcat a nadavat na Klause, kapitalisty, zidy, komouse, socany nebo proste najit nekoho, kdo "urcite" muze za to, ze se remcajici nema tak, jak by se mit chtel?
Levicový kavárenský intelektuál moralista, který jen remcá, bo se nemá, jak by se mít chtěl... Fakt ste mě, kucí, vyhmátli
Ale kdepak ... to nebylo osobní . Navíc takový intelektuál vůbec neremcá. A rozhodně se nemá špatně. U kafíčka v hezkém prostředí kavárny Slávie nebo jiného slušného podniku partička lidí sedí a vášnivě diskutuje o tom, jak příští svět bude lepší. Nevědí nic o životě, ale mají plány, jak život všem proletářům zlepší tak, aby byl na světě ráj.
Tito lidé dali dohromady celou ideologii marxismu v 19. století a jejich následníci dnes dělají něco podobného. A určitě to všichni mysleli dobře. Ti tehdejší se neměli o co opřít, dnešní by si mohli aspoň pročíst historii 20. století, zejména historii zemí za železnou oponou.
A ještě něco k tématu tady ...
Nikdo to ještě nezmínil ... co by podle vás přimělo "svět" zrušit peníze? Ve Star Treku to je jeden z léků na tehdy současný stav. Při vývoji, kdy se hromadí peníze pro peníze mi to přijde jako rozumný krok. Jediná námitka mne napadla taková, že by se pak těžko porovnávalo, kdo je výkonnější v něčem, co je těžko srovnatelné. S tím souvisí, že si nedokážu představit, podle jakého klíče by se přidělovaly zdroje = aby z toho NEbylo centrální plánování. Snad by se mj. zvýšila produkce toho, co vydrží léta. Tak nějak si představuju technokratickou společnost.
Tuším, že by to mohlo přinést jisté zpomalení dynamiky vývoje, snad, jelikož roli peněz jako motivu přikládám docela velkou roli.
Když už jsme u toho sci-fi, takový pravičák Robert A. Heinlein měl v některých věcech dost jasno. Například volební právo jen pro ty, kdo se zasloužili o vlast
No fuj, když už tak dam odkaz na knížku a ne na to, co vůběc nemělo žádnou myšlenku ... chybělo tam to, proč jsou vojáci ti odpovědní, že nějakou dobu pracovali pro celek a pak mohli mít nějaké volební právo., že se mohli spolehnout jeden na druhého apod. Hm, abych si to znova přečet
Myslím, že jako ilustrace, jak by taková totalitní polovojenská společnost, stavěná na ideálech ne nepodobných těm nacistickým, v praxi taky mohla vypadat.
nejen R. A. Heinlein, i v Athenach melo volebni pravo pouze obcane-muzi, kteri dokoncili vojensky vycvik
Ještě si zapomněl, Faune, na starověkou Spartu, kde z těch Sparťanů nepracoval vůbec nikdo a na všechnu práci měli jen otroky. Asi ses moc díval na 300. Opět si nezklamal a nezapomněl si vyzdvihnout panskou rasu. Sundej si už tu uniformu Brigadenführera SS a dej si chvíli oraz, než zase napíšeš nějaký politrucký blog.
A jak ukazuje historie, osvedcil se i v praxi, narozdil od vsech odstinu socialismu,Takže zpátky do Athén a starověké Sparty? Ty vcelku povedený myslitel Faune, nemýlím-li se.
Jsou lidé, kteří srovnání R.A.Heinleina s K.Heinleinem považují za docela hustou urážku. Phantome, ponižuješ své jméno sám, klidně pokračuj dál
Jsou lidé, kteří srovnání R.A.Heinleina s K.Heinleinem považují za docela hustou urážkuJá nesrovnávám žádné Henleiny, jen mě to napadlo v souvislosti s Faunovo fašistickým smýšlením. Taky si v Bratrstvu neohrožených?
Jen pro upřesnění: ten "nacistický" Henlein se jmenuje K.Henlein, nikoliv K.Heinlein ..
Jako obdivoval Adolf Hitler antické civilizace starověkého Říma a Řecka, tak je obdivuje i Jirka Faun. Já je také vcelku obdivuji, ale hlavně kvůli Pythagorovi, Platónovi, Senecovi a jiným věcem. Byly to první vyspělé evropské civilizace, které ale už dávno zanikly. Dalo by se říci, že to byly první evropské demokracie. Ta demokracie platila ale jenom pro někoho a pro jistý okruh vyvolených. Julius Caesar by se dal považovat za prvního fašistického diktátora. Starověký Řím ale málem lehl popelem díky vojskům Hannibala Barkase. Nebyl to ale Hannibal Lecter z filmu Mlčení jehňátek .
Počátky světové civilizace je ale potřeba hledat jinde. Jsou to kultury Asyrské říše, Mezopotámie a národ Sumerů, to jsou jsou nejstarší známé civilizace. Když se v Evropě proháněli lovci zvěře s oštěpy a klacky, tak Sumerové znali již klínové písmo a psali tím písmem na hliněné tabulky. Bylo to v místech, kde se dnes prohánějí američtí vojáčci se svými tančíky a humwees, tj. na území dnešního Iráku. Babylón zanikl podle Hitlera na "rasovou otravu krve". Nojo, ten Áda byl velký myslitel.
Doporučuji si přečíst nejnovější číslo časopisu Týden, které se věnuje genetice a Darwinově teorii vůbec. Je tam hezky vysvětleno, jak si geny samy vybírají nejvhodnější potomky a probíhá přirozený výběr toho nejlepšího. To co umějí geny, neumí člověk - nedokáže rozpoznat nejschopnější jedince. Protože: co je lepší pro společnost: souchotinářský básník, agresivní svalovec nebo inteligentní podvodník? A tak veškeré umělé vybírání "panské rasy" je z genetického pohledu nesmysl, na kterém stavěla nacistická ideologie.
i v tom Startreku maji latinium, coz je nereplikovatelna substance, pouzivana jako mena).Startrek je sice možná fajn, ale radši byste si měli něco přečíst, než jen pořád čumět na ty americké filmy
(i v tom Startreku maji latinium, coz je nereplikovatelna substance, pouzivana jako mena).To "latinium" je zase jeden případ, kdy překladatel (ne)zapracoval. V překladu jde o platinu.
Dík za upřesnění, DS9 znam jen mlhavě, vycházel jsem z Prvního kontaktu, kde se tvrdí, že už peníze nejsou a z nějaké wiki, kde byl záznam, že Federace používá peníze jen "navenek".
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.