Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 05:15
Nezapomeňte si zapnout zvuk. Trochu lépe si rozumí s Chrome než s Firefoxem, hlavně pokud jde o tisk výpisu na skutečnou tiskárnu. Mazání znaků dálnopis nepodporuje, pokud uděláte překlep, můžete nechat ignorovat poslední znak napsáním #
. Zavináč pak ignoruje celý řádek. Místo cd
se ještě používalo chdir
. Pomocí kolečka myši si můžete papír posouvat.
Pokud si chcete vyzkoušet, jak se s dálnopisem programovalo v C, Assembleru a Fortranu, stránky původního emulátoru nabízí pár příkladů: http://aiju.de/code/pdp11/programming.
Nejedná se o dokonalou emulaci dálnopisu ASR-33. Pokud vás tyto stroje zajímají více, CuriousMarc nedávno na Youtube zveřejnil několik videí s rekonstrukcí jednoho z nich.
Mimochodem, víte, proč má v ASCII znak DELETE kód 127? Všech sedm bitů tohoto čísla je nastaveno na jedničku, takže když jste zapisovali na děrnou pásku nebo štítek a díra reprezentovala jedničku, zápisem DELETE přes poslední znak jste jej celý přerazili. Při čtení pásky se pak kód 127 ignoroval.
Tiskni
Sdílej:
jojo :D :D prej coto jako hraju za střílečku tak řikám že wumpuse :O :O :D :D
si jako nedovedu přectavit že tenkrát taková hra jako někoho mohla vubec bavit :O :O
chdir /usr/games wump
ed
u).
Dálnopis (tty) byl přístroj, který dekóduje sériovou komunikaci (Baudův kód, „sériový port“) a tiskne ji a také odesílá data z klávesnice. Mívá možnost záznamu/čtení/odesílání dat z děrné pásky.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.