Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 06:13
Pár rádoby-bláznivých myšlenek o open-source událostech, které se nedávno přihodily ve světě džávovém.
Vyšla Java 6. Hm. Nějak mne to nebere. JavaScript běžící na JVM? No, když já bych v tom taky chtěl něco užitečného dělat… Ocením asi možnost přes JMXko detekovat i deadlocky na synchronizačních objektech z java.util.concurrent
Ale svět se – až na pár vyvolených – pořád plácá kdesi u verze 1.4, někdy i 1.3. Uff, ještě že jsem mimozemšťan.
Terracotta vydala svůj clusterovací engine jako open source. Čímž se ze Springu, který je podporován, stává plnohodnotná open-source alternativa JEE – ale to už je nějakou dobu taky open-source. Já bych dokonce tvrdil, že JEE se teď krčí kdesi hluboko ve stínu zářícího Jara, ale tolik zkušeností, abych mohl pořádně porovnávat, tedy nemám. Ale něco na tom bude, jinak by asi u BEY nestavěli novou verzi WebLogic Serveru právě na Springu 2.
Vyšel první release candidate Groovy. Groovy vzniklo jako pokus vytvořit skriptovací jazyk pro platformu Java, a úspěch byl takový, že se dočkalo vlastního JSR. Od té doby ale uplynulo drahně času, kdesi v ústraní vyšlo pár verzí označených jsr
a Sun zaměstnal klíčové vývojáře JRuby. Posledně jmenovaná událost staví nad budoucnost Groovy pár velkých otazníků – okolo slova Ruby existuje obrovský hype, kdežto Groovy zná víceméně jenom pár nadšenců. (Přesto je na tom o mnoho lépe než pár dalších projektů jako třeba Nice nebo Scala). Ovšem i těch "pár nadšenců" dalo na solidních kofeinových základech vyrůst docela bohatému ekosystému, o který by byla škoda přijít. Groovy tedy hodlám sledovat i nadále, a jako případný jazyk pro skriptování javovských programů je pro mne na prvním místě.
Google vydal GWT jako open source, dokonce pod licencí Apache 2. Říkám si: někde něco nehraje. Nebyl jsem sám, kdo si před pár měsíci říkal, co to do té IDEY zase cpou za ptákoviny. Aby laskavý čtenář rozuměl: vývojové prostředí IntelliJ IDEA obsahuje od verze 6.0 podporu pro GWT. Řada uživatelů se, dle mého celkem oprávněně, rozčilovala, že namísto podpory úhelných kamenů javovského vývoje jako jsou Spring, Hibernate nebo třeba AspectJ, je podporována takováhle proprietární nicotnost s šílenou licencí. A hleďme, GWT je najednou pod Apache 2. Čímž IDEA posiluje už tak značný náskok před svou konkurencí. Byl to hodně odvážný tah (který se zdá vyplatit), nebo Google přes svůj vstup do Eclipse Foundation ve skutečnosti tajně peče s JetBrains? Já bych se nedivil, pro vývoj má Eclipse jednu jedinou výhodu – obrovské množství pluginů. (Jen drobná poznámka: nikoliv, nemyslím to vážně, ale rozhodně mne to napadlo )
Tiskni
Sdílej:
Já bych se nedivil, pro vývoj má Eclipse jednu jedinou výhodu – obrovské množství pluginů. (Jen drobná poznámka: nikoliv, nemyslím to vážně, ale rozhodně mne to napadloDobře, že to nemyslíš vážně, jinak bych totéž musel prohlásit i o Javě.)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.