Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 20:34
Na začátek bych rád uvedl, že vše, co je zde napsané, je můj způsob, jak to vidím a používám.
Před několika lety, kdy konektivita byla drahá a opakované stahování souborů náročné jsem si pořídil malé diskové pole, kapacita nebyla velká, 3TB, v dnešní době nikoho neosloví, ale nechtěl jsem už mazat. Nikdy. Nic. Od filmů přes vlastní fotky až po dokumenty za školy, práce.
Diskové pole se uspokojivě plnilo a pro jistotu jsem stahoval do zásoby, celé velké série seriálů, filmů a další. Samozřejmě jsem toho i spoustu shlédnul a poté odložil do archivu.
Ale časem toto ztrácelo na kouzlu. Množství souborů začalo dosahovat kritické hranice, kdy jsem naprosto ztratil přehled, co tam vlastně mám a co už ne. Prohlížel jsem si spíše jen novinky a ke starším kouskům se již nevracel.
Pak nastal zlom, pořidil jsem si ze zvědavosti gmail. No a už jsem byl uvězněn. Dalším, pro mě, logickým krokem bylo pořízení si telefonu s androidem, tenkrát ještě G1, perfektní hardwarový kousek, který to postupně doháněl i softwarově. A najednou jsem docenil, mít vše pod jednou pokličkou přístupné z notebooku, telefonu, a stolního počítače, na kterém běžely dvě operační systémy.
A kdesi na pokraji internetové komunity se začalo objevovat módní slovo CLOUD. Velmi, velmi lákavé. Představa mít všechny soubory dostupné odkukoliv, je prostě velmi přitažlivá. (pro mě)
Ale na druhé straně vzdát se kontroly nad nimi, ztratit fyzický přístup k vlastním datům, pokud nebude připojení k internetu, nebo pokud se poskytovatel rozhodne ukončit svoje působení. No, to nebyla vábná alternativa ebudoucnosti.
Naštěstí diskové pole stále pracuje a kapacitně dostačuje. Takže data se nachází na stolním počítači a z ostatních zařízení jsou dostupná přes služby, které většinou poskytuje Google. Samozřejmě Dropbox, Evernote nesmí chybět. Mám fyzický přístup i ten virtuální.
Dropbox mi poskytuje zázemí pro nejpoužívanější soubory, se kterými v ten moment pracuji. A ano, několik savů z her (především OpenTransportTycoon) přeci nebudu stále začínat od znova.
U Goole jsem si zakoupil 20Giga prostoru, zálohoval fotky přes Picasa, dokumenty o které bych jen velmi nerad přišel přes Google dokument. Využití prostoru je zatím nižší než jsem předpokládal, ale i tak to tvoří velmi slušné číslo. A s každou dovolenou se zvyšuje.
Momentálně přemýšlím co dalšího google poskytuje, a co je možné u něj používat. Které další služby se u nás zapomínají? Momentálně jsem Googleman → používám reader jako RSS čtečku, v mapách si připravuji cestovní podklady, dokumenty ukládám do Googledocs, fotky na Picasa, na sledování svých webů google analytics, na tvorbu primitivních stránek google web. Pracovní schůzky a povinnosti si píši do Google calendar, s tím, že tam zapisuji i události, které nastanou až za dva roky, jako je vypršení smlouvy, záruční lhůty a další. Já opravdu počítám s tím, že v roce 2013, budu stále tyto služby používat. Zvláštní. To že se na google nachází i mé kontakty, už ani nepočítám. Zvykl jsem si na to. Zvykl jsem si, že o mě velký bratr ví spoustu věcí, telefon zálohuje sms do Gmailu, telefonní logy do Calendar. Mě to pomáhá dohledat, co kdy, kdo. Ale co až jednou, budu někomu nepohodlný. Vše bude dostupné na jedno kliknutí, na jeden soudní příkaz se otevře můj skutečný život. Nikoliv virtuální, ale ten skutečný. Napíšu článek o někom z radnice, nebo se naopak dostanu do veřejného života a novináři budou prohledávat můj svět, kousek po kousku. A najdou ho, krásně, pod jednou, velkou pokličkou.
Daň za pohodlí a luxus je vysoká.
Tiskni
Sdílej:
Ja myslim, ze v roce 2013 bude Google, ale uz nebudeme my..
Blizi se 21.12.2012!!!
a v případě normálních dat začněte laskavě používat mozekJJ, stalo se. Také jsem je svěřil cloudu, ovšem v tak trochu nečitelné podobě
A kdesi na pokraji internetové komunity se začalo objevovat módní slovo CLOUD. Velmi, velmi lákavé. Představa mít všechny soubory dostupné odkukoliv, je prostě velmi přitažlivá. (pro mě)Dotaz: Jak souvisi "CLOUD" technologie s dostupnosti dat odkudkoliv? Data, ktera chci mit dostupna odkukoliv, mam dostupna odkudkoliv a pritom nemam zadny cloud. Delam neco spatne?
Momentálně jsem GooglemanHehe, to mi pripomina u nas nektere Apple uzivatele
Zvykl jsem si, že o mě velký bratr ví spoustu věcí, telefon zálohuje sms do Gmailu, telefonní logy do Calendar. Mě to pomáhá dohledat, co kdy, kdo. Ale co až jednou, budu někomu nepohodlný. Vše bude dostupné na jedno kliknutí, na jeden soudní příkaz se otevře můj skutečný život.Tak to je fakt drsny. Ja zacal aktivnejc pouzivat gmail a tak trosku me trapi to soukromi. Ten google se ale ma, tolik informaci zadarmo, ani nemusi zadat o soudni prikaz, proste se uzivatelum podiva do dat
Daň za pohodlí a luxus je vysoká.To mi pripomina
Kdo vymění svobodu za bezpečí, ten si nezaslouží a také se mu nikdy nedostane ani jednoho (Benjamin Franklin)., lehce parafrazovane na
Kdo vymeni soukromi za pohodli a luxus, ten si zaslouzi byt zotrocen.
Vidim to na vlastni "cloud". Svuj vlastni souborovy server, fotogalerie, wiki.....
Bez masoveho rozvoje IPv6 se to ale neobejde.
Potom uz nam bude stacit jen nejaka konektivita a webovy vyhledavac.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.