Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 00:06
tahle muzika se dá poslouchat ..Jojo, tuhle muziku jsem strašně žral asi před dvaceti lety a po tričku s Helloweenem jsem toužil snad ještě víc, než po tričku se Sandokanem
Co je na halloweenu importovanýho? Samhain se tady (pokud se nacházíš na území ČR) slavil dávno předtím
Tak to muselo dojít k nějakému zázračnému obnovení tradic, protože Keltové přestali žít na našem území pár set let po začátku našeho letopočtu (pravděpodobně). To jako Přemysl Oráč dlabal dýně a Libuše mu při tom podkuřovala svíčkami? :). S tradicí Halloweenu u nás je to asi jako s dědou Mrázem, kterého nahradil Santa Claus. Halloween je dnes místo MDŽ.
Taky nevím, co se ti nezdá na Cyrilovi s Metodějem. Připadá ti slovanský žárový ritus a Perun s Radegastem kulturnější?
Oni ti Keltové si jaksi nesbalili baťůžky a neodešli
Tak všichni určitě neodešli, ale rozhodně to byla minorita. O tom, do jaké míry jsou Češi "Keltové", lze dnes jen spekulovat na základě genetických výzkumů atd., jak si řekl. Může to být tak asi z 1/5, ale odhady se různí. Když se ještě vrátíme k tomu Halloweenu, tak nevím o tom, že by někdo u nás slavil (když pomineme dobu osídlení Kelty) od počátků české státnosti nějaký Samhain či Halloween. S těmi čarodějnicemi máš ale pravdu.
Co nám dali Konstantin, později Cyril a Metoděj jsem nikdy nepochopilTak tady záleží na úhlu pohledu, jestli ti připadá šíření křesťanské víry jako pokrok či ne. A co třeba písmo a spisovný jazyk? To mi nepřijde jako kulturní krok zpět.
Krom toho, co si budeme namlouvat. Osobni veroucne preference stranou, slo o politiku a sfery vlivu. Krestanske vlivy pronikaly na nase uzemi tak jako tak. Akorat jsme dneska mohli mluvit nemecky. :) Dobre nebo spatne? No hlavne se to stalo. A dneska bychom se meli snazit zit tak, abychom se za to jednou nemuseli pri ohlednuti se stydet, ze. Jinak jestli se Samhain v Kotlince slavil nebo ne je dnes irelevantni vuci dynim ze zamori, ty jsou vskutku import.Co nám dali Konstantin, později Cyril a Metoděj jsem nikdy nepochopilTak tady záleží na úhlu pohledu, jestli ti připadá šíření křesťanské víry jako pokrok či ne. A co třeba písmo a spisovný jazyk? To mi nepřijde jako kulturní krok zpět.
Dnes se na tom území mluví jestli se dobře dívám devíti jazyky. Kolik jich asi bylo tenkrát? Desítky, možná stovky.
Hovno s mákem. Několik vzájemně kompatibilních jazyků (jedním z nichž de facto byla staroslověnština) na bázi praslovanštiny -- výrazně tříštit se začaly až později.
Ve středověku církev sice nesla vzdělanost ale jen pro úzkou skupinu lidí a ryze účelově.
Jistě, ale když už antické civilizace padly, bylo to aspoň něco. Nehledě k tomu, že měšťanstvo se posléze vzdělávalo.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.