Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 15:03
kedze kanibalizmus, tak prionove chorobyTo se IMHO přeceňuje, zejména když budeš jíst jednotlivé lidi a jednorázově (pak dojdou) a ne hromadně člověka co na to umřel…
z jedneho cloveka sa naje cela tlupa.Jo, ale kolik lidí na světě má jako dneska prionovou chorobu, takže se z nich někdo nakazí?
preco dojdu?Tak je jich nějaký počet a dokud bude tak málo jídla že se budou jíst, tak noví nebudou.
papiňák vyrobili už v roce 1679 hele takže ty materiály asi jako nejsou uplně nutný :O ;D
zviřata nebudou zvyknutý na člověka jako na všežravýho predátora kterýho by se měli bát takže prostě jako bez ňákýho plížení budeš moct přijít k bambimu a vzit ho šutrem popalici a hnedka bude co jíst :O :D :D ;D
si je jako musíš natlouct a nasušit dozásoby :D ;D
8 giga nenakrmis
Nakrmíš.
Protoze pokud nenakrmis lidi behem tri tydnu, jsou proste mrtvi nebo ve stavu, kdy uz nic nezmuzou.
Blbost. Můj nejdelší půst byl 26 dní jen o vodě (plus nějaké ty minerály). Taky zkušenost s třítýdenním půstem, při kterém jsem se stěhoval (sám bez pomoci), takže některé dny od rána do večera balení, uklízení, vynášení věcí, nábytků do auta, fyzicky náročné, potom většinou po nocích jízda ca. 350km jedním směrem. Stěhování bylo ca. 3~13 den půstu, potom vybalování na novém místě, atd.
Sorry, ale plácáš naprosté kraviny. Možná nějaké vychrtlé anorektičky s BMI 15 by 3 týdny nevydrželi. Normální člověk naprosto v pohodě. Nejdelší půst popsaný v literatuře trval přes 380dní u člověk, co měl na začátku něco přes 200kg. Skončil ca. na 80kg.
těch 120kg bylo za >380 dní, tywoe. To je víc než rok...
Normální člověk je schopen přežít 2-3 měsíce nejmíň a za tu dobu nějakého toho mamuta ulovíš...
Obráceně. On nejdřív experimentoval s vernalizacínikoliv, od zacatku to byl debil - narodil se tak
Haha, Flegr napsalhaha, kdybys znal kontext, vedel bys, ze tohle je proste tradicni interni humor mezi evolucionisty, viz tez flegrovo "aneb je to jinak, pane Darwin" - Flegr je asi posledni, kdo by chtel "popirat darwina". Micurinisti meli pravdu asi v tom smyslu, jako ruske hodinky - take dvakrat denne ukazuji spravny cas.
od zacatku to byl debil - narodil se takMimořádná tvrzení vyžadují mimořádné důkazy, nebo tak nějak. Ani neříkám, že nebyl, třeba byl, nýbrž že mu v té stepi občas i něco vyrostlo. Debilů totiž bylo a je, ale naprosté většině nic moc výjimečného nevyroste, ani to nedotáhnou na papaláše.
haha, kdybys znal kontext, vedel bys, ze tohle je proste tradicni interni humor mezi evolucionisty, viz tez flegrovo "aneb je to jinak, pane Darwin" - Flegr je asi posledni, kdo by chtel "popirat darwina"No, já bohužel kontext znám a ono to někdy až zase tak haha není. Na rozdíl od kyknose ale zrovna úplně necítím potřebu prát špinavé prádlo v zapadlém vlákně na AbcLinuxu.
Mimořádná tvrzení vyžadují mimořádné důkazy, nebo tak nějak.myslim, ze mic je na tve strane - mozna by se ti ale lepe prokazovalo, ze stalin byl lidumil
já bohužel kontext známnezda se, ale jestli se tu s nekym bavis o svem pokalenem pradle, mozna jsem kontext nepochopil ja :)
S modernim zemedelstvim bez problemuTo prave ze ne, duvod jsem psal vyse.
a) zemědělství je destruktivní a ničí půdutakto obecne napsane je to blabol - ale soucasne prumyslove zemedelstvi ala agrofert tak bohuzel funguje
Kurva, to jako opravdu nikdo z vás není schopen si kliknout na ty odkazy, co jsem postnul výše?Schvalne neklikejte a trollujte ho, myslim si ze brzo dostane mrtvici.
Zákon zachování hmoty a energie platil i před těmi 200 000 lety.
Otázka produktivity biologického systému nemá se "zákonem zachování energie" nic společného.
Není to optimální, ale původně v tom příběhu figuroval jiný výrobek, kterému už vůbec nechci dělat reklamu.
ttttsss ti jako stačí jenom vyrobit přijimač :D ;D
Aby to zařízení šlo považovat za ekvivalent, tak by stačil přijímač, takže bys ani žádné družice vypouštět nemusel. Ale myslím, že pointa je někde jinde. Kromě toho, základy GPS byly položené už někdy v 50. letech a do praxe se to dostalo v 70./80. Tzn. dávno před tím, než vznikl nějaký ThinkPad. Pokud by šly ty nové dějiny přirozenou cestou, měli bychom dříve GPS než ThinkPad. Pokud bychom neztratili nit a šli nejkratší cestou k výrobě ThinkPadu, tak bychom se teoreticky bez GPS mohli obejít, ale stejně si myslím, že je to dost nepravděpodobné – takový systém by s největší pravděpodobností stejně vznikl jako vedlejší efekt (třeba kvůli tomu, že by se svět rozdělil na několik bloků, které spolu moc nekamarádí).
Jenže ThinkPad je konzumní zařízení z technologického hlediska triviální.Zase potřebuje dost pokročilou litografii (předpokládá se asi že bude mít srovnatelný výkon, grafickou kartu atd.), GPS přijímače se stavěly z TTL obvodů a 8bitových procesorů na spočítání té polohy.
pořídit do stíhaček plnohodnotný satelitní navigační systém neumíAle thinkpady taky moc ne :). Respektive procesory -- mají teď teda nějaký ten Elbrus, ale tam bych si fakt nevsadil, že to není jen přebarvená západní technologie.,
zemedelstvi zacnes proste hned, prvni sezonu, co by te melo zdrzet?Kromě toho že nemáš osivo, nemáš ani naprostou většinu čehokoliv, co dneska jíme, nemáš hnojivo, nemáš půdu (všude tu je prales a tak podobně) a nemáš nástroje na obdělávání, ani zvířata co by ti s tím pomohly, tak nejspíš nic.
dlouhým procesem domestikace, takže byl schopen snášet život v zajetí.Tohle je blábol, každé zvíře je schopno snášet život v zajetí. Krom toho, nemusíš, a ani nechceš, stavět hned velkokapacitní prasečáky. Mnohem výhodnější je v takové situaci mít zvířata polodivoce na ohrazeném pozemku. Domestikace hospodářských zvířat má primární výhodu v řádovém zvýšení užitkovosti. Takže opět, žádný sociální stát pro nemakačenky. Ale uživit societu, kde všichni makají (nikoliv všichni v zemědělství) není velký problém. Rozhodně ne v mírném úrodném pásmu.
Jedlá obilnina tu nerostla žádná, zelenina také neŽe by tu nerostly trávy? Protože obilnina není nic jiného, než vyšlechtěná tráva k větší produkci. A nic tě nenutí držet se těch pár druhů, které užíváme dnes. Ale i to můžeš, protože proso je původní druh.
zelenina také neDivoké zeleniny je plná každá louka nebo les. I malé dítě ví, že lze udělat salát například z pampelišek nebo mladých kopřiv. Nebo třeba divoká mrkev.
Prakticky téměř vše výše zmíněné je energeticky velmi chudá potravaEnergii dostaneš vevelkém z tuku (lov), medu (zpočátku sběr, ale se včelařstvím můžeš také začít rychle), cukru (břízy, javory a další stromy představují téměř neomezený zdroj) a škrobnatých hlíz a kořenů (těch poivatelných je v naší přírodě spousta).
Z ovoce jen původní téměř nepoživatelné jabloně, šípky a trnky (po přemrznutí)Co je na nich nepoživatelného? Ano, pokud čekáš McDonalds, budeš jistě mezi těmi 90+% lidí, co nepřežijí první tři týdny.
žaludy, ale ty je potřeba komplikovaně upravovat,a babička tu komplikovanou úpravu dělala běžně, stejně jako jsme ji dělali jako děcka na skautském táboře - ono je stačí dát na pár dní v pytli do potoka, pokud nespěcháš a nebudeš je převařovat - a jedovaté nejsou, jen to není dobré -btw bukvice jsou lepší a bez práce
Na kamzíky na území Česka bych moc nesázel.Sázej si na co chceš, ale jsou tu i dnes a než je člověk vystřílel, bylo to běžné zvíře.
Divoké ovce (vypadající naprosto odlišně od domácích)to je hroznej průser,že vypadaj odlišně
což u chycených divokých zvířat v nepřirozeném prostředí může být velký problém.Tak holt nesmíš založit zemědělství na pandách. U prasat, ovcí, koz, turů ani koní s tím problém není. Ostatně ani té vysoké.
například travnaté plochy, což chce nástroje, hodně práce a čas.Chce to umět rozdělat oheň, což je vskutku zásadní podmínka přežití. Kdo to neumí, má smůlu.
salát například z pampelišek nebo mladých kopřiv. Nebo třeba divoká mrkev.
a z jitrocelu a z jetele a z blatouchu a z podbělu a z rákosu a pupavy a hele co jich jako je :O ;D
včelařstvím můžeš také začít rychle
už vidim ty nahatý lidi jak jakoby dou k divokejm včelám pro med :D
Přežívající zbytky se můžou pokusit dumpnout většinu znalostí na pálené hliněné tabulky a založit nějaký kult/náboženství na téma restorace civilizace, jinak budou mít solidní problém přesvědčovat další generaci, aby vůbec v něčem pokračovala (nikdy to nezažili, zní to jako povídačky).... tohle je kamen urazu. Prvnotni mesice bitek o jidlo, teplo a sex preziji jen ti nejsilnejsi, coz bohuzel nebyvaji ti s nejvetsimi znalostmi. Cca ve treti generaci se z technologii stanou povidacky starych babek s vicemene nulovou uzitecnosti pro kazdodenni realitu. Navrat k civilizaci aspon cca doby recke/rimske (spolecnost si muze dovolit vydrzovat umelce, vedce,...) bude trvat stovky let, pak uz muze jit pokrok relativne rychle (pokud neprijde neo-stredovek...).
nejsilnejsi, coz bohuzel nebyvaji ti s nejvetsimi znalostmto jsou dve zcela nezavisle veliciny
bez vypalenia porastu to moze byt uplne neschodneto je nesmysl, ale i kdyby to misty byla pravda, rozdelat ohen umis?
bude dost ludi. urcite budu happy a podelia sa s kazdym, kto si pride po ich lokalny zdroj surovinNebude 90+% umre v prvnich par tydnech, zvlaste ve vyspelkych castech sveta, kde lidi bez civilizace proste uz vetsinou neumi zit. A hlavne je mi jedno, zda ten broz bude mit pepa nebo franta, proste nekdo ho mit bude.
svorkou vlkovZaprve, vlci neutoci na lidi, snad s vyjimkou situace, kdy jsou naprosto zoufali (tzn umirajici hladem) a zaroven ve velke presile. Smecka vlku umirajici hladem je realna nekdy na konci zimy na sibiri. Ja bych se s nimi ovsem zkamaradil. Trvalo to puvodne tisice let a prisli na to ti vlci. Ale vedomosti nam zustaly, takze s ochocovanim prvnich vlcich stenat muzes zacit hned.
Nebude 90+% umre v prvnich par tydnech, zvlaste ve vyspelkych castech sveta, kde lidi bez civilizace proste uz vetsinou neumi zit.
Tady se zase vracíme k otázce, jak zajistit přežití těch „pár“ inženýrů, kteří vědí, jak vyráběli ten ThinkPad + dalších, kteří vyráběli jeho prerekvizity. Těm lidem může být často padesát nebo šedesát a víc, budou typicky zvyklí na život v civilizaci a dost možná budou potřebovat i nějakou lékařskou péči.
Taky je budeš muset umět identifikovat. Někteří z nich si třeba řeknou: „x86 byla sračka, tak jim radši neřeknu, že něco vím, ať si vynaleznou lepší počítač zelené louce“. Na druhé straně budeš mít zase problém s tím, že se ti budou hlásit lidi, kteří sice nic neví, ale budou přesvědčivě blábolit a kreslit vymyšlené diagramy, aby dostali zadarmo najíst a nemuseli pracovat.
Taky je budeš muset umět identifikovat. Někteří z nich si třeba řeknou: „x86 byla sračka, tak jim radši neřeknu, že něco vím, ať si vynaleznou lepší počítač zelené louce“. Na druhé straně budeš mít zase problém s tím, že se ti budou hlásit lidi, kteří sice nic neví, ale budou přesvědčivě blábolit a kreslit vymyšlené diagramy, aby dostali zadarmo najíst a nemuseli pracovat.Thinkpad mudrcu.
kde mas uz zakladne vybavenie na lovjako letity zalesak a tramp vim, ze to zakladni vybaveni na lov umim vyrobit i pouzit kdybych si mohl z civilizace nechat jednu vec, byl by to kvalitni nuz, ale i ten se da vyrobit
trosku si preskocil tu cast, kde si sa ocitol holy v divocine s inymi ludmi a nemas co zrat, pit, obliect sa a mozno sa musis o niekoho postarat. tak ta cast, ktoru nepokladas za dolezitu, je najdolezitejsia.tuhle cast spousta lidi provozuje jako hobby a proto nemam potrebu to rozebirat co pit? v panenske prirode stredni evropy? to myslis vazne? rika se tomu voda a je vsude zradla je priroda plna a obleceni neni, pokud by se to stalo ted, urgentne potreba - v zime by to bylo horsi a pocatecni umrtnost by byla urcite vyrazne vyssi a ano mas pravdu v tom, ze se urcite nedokazeme postarat o vsechny - nemam problem se postarat o nekoho, kdo bude perspektivni jinak a v dalsi casti, ale hordy lidi, co marni zivoty neuzitecnymi nesmysly fakt zivit ani chranit nebudu
vlci neutocia na ludi. v sucasnosti. minus 200k rokov dozadu? sapiensa este nevideli a zrazu kopa bezbrannych ludi? masaker.ono to funguje naopak, ti vlci lovi to, co znaji
krotenie vlka. takze prides, zoberies si vlcie stena(najlahsia vec na svete),ano je to velmi jenoduche, byt krute, zabijes dospele, stenata si nechas, ze stenat si nechas jen ty, co jsou v pohode, nezvladatelne zabijes take
vlk nie je pes a pri treningu funguje odlisne a aj vysledky su ine.vlk v lidske peci od stenete je zvladatelny - ano, potrebuje mnohem tvrdsi vedeni nez pes, musi bezpodminecne pochopit, ze lide jsou v hierarchii nad nim, ale schopny kynolog ho zvladne (a mnoho jich to cilene dela). dalsi domestikace jde velmi rychle - behem par desitek let muzes mit z vlku domaci psy - viz Beljajevovy experimenty na liskach https://www.scienceworld.cz/biologie/slechteni-postupuje-neuveritelne-rychle-5156/
Ale clovek, co to ma natrenovano (od vojaku po lidi co obcas musi prezivat v prirode at uz pracovne nebo jako hobby, a takovych je plno)Tihle vsichni maji natrenovano jak prezit v evropske prirode s pocatecnim nozem, oblecenim a vyhlidkou, ze do mesice jsou doma. Maximalne jednotky z nich umi jit do prirody *na dobu neurcitou* s absolutne prazdnyma rukama a bez vyhledu na to, ze nekde najdou/ukradnou vydobytek civilizace. V zemich, kde zimni teplota klesa k 15 stupnum a o snehu slyseli jenom v pohadkach neni problem, dokonce ruzne "nedotcene" komunity spokojene funguji dodnes. A ty maji taky nejlepsi fitness prezit a mozna casem zrestartovat civilizaci (ikdyz - nedokazali to dotedka a nemaji incentivu najednou zacit).
V zemich, kde zimni teplota klesa k 15 stupnum a o snehu slyseli jenom v pohadkach neni problem, dokonce ruzne "nedotcene" komunity spokojene funguji dodnes. A ty maji taky nejlepsi fitness prezit a mozna casem zrestartovat civilizaci (ikdyz - nedokazali to dotedka a nemaji incentivu najednou zacit).to je prave ono, nemaji, vyhodu budou mit par dni, a pak zase budou ti primitivove, zatimco my budeme mit civilizaci imho civilizace zacina ohnem, tzn. do triceti minut
imho civilizace zacina ohnem, tzn. do triceti minutOhen "lidi" umeli i pred 1m lety. Prvni civilizace vznikly tusim pred asi 3500 lety.
dokonce ruzne "nedotcene" komunity spokojene funguji dodnes. A ty maji taky nejlepsi fitness prezit a mozna casem zrestartovat civilizaci (ikdyz - nedokazali to dotedka a nemaji incentivu najednou zacit).Mnoho těch „nedotčených“ komunit před 500+ lety opustilo nějakou destabilizovanou civilizaci: typicky v Jižní Americe, ale nejen tam, podobně to bylo třeba s nomády na Blízkém východě.
lebo bezpecienejvetsi nebezpeci budou predstavovat hordy hladovych zoufalych lidi - ale to se vyresi samo, jakmile se populace zmensi, kazdopadne jeden z prvnich ukolu je shromazdit kolem sebe partu schopnych lidi a zmizet z dosahu te marne hordy hledajici mcdonalds
teplorozdelani ohne - 30 minut, pokud bude extremne spatne pocasi, nekolik hodin
jedloneni akutni, vydrzis klidne dva tydny bez jidla, ale jidlo je dostupne vsude, zkus si nekdy treba tydenni vylet prirodou bez penez a zasob, zhubnes, ale umirat hlady fakt nebudes
vodaco mas porad s tou vodou? voda se nerodi v kohoutku, je vsude, nezijeme na pousti ale v pekne mokre krajine
a ano mas pravdu v tom, ze se urcite nedokazeme postarat o vsechny - nemam problem se postarat o nekoho, kdo bude perspektivni jinak a v dalsi casti, ale hordy lidi, co marni zivoty neuzitecnymi nesmysly fakt zivit ani chranit nebuduA právě proto je potřeba ochránit a rozvíjet Evropské hodnoty. Je potřeba (znovu)vybudovat Evropskou unii. Postup je následující: všichni lovci a sběrači (později zemědělci a továrníci) budou dávat polovinu toho, co nasbírají/uloví. Dělá se to úplně jednoduše - budeš mít dvě nůše, sbíráš např. houby, tak jednu houbu dáš do svojí nůše a druhou do euronůše a tak pořád dokola. Jasně, zpočátku padne většina na budování nových evropských institucí a na potřeby jejich zaměstnanců, ale potom se výsledky dostaví. SPOLU to zvládneme!
Vsude jsou huste lesy bez cest, nejsou domestikovany kone a na ceste potrebujes jist a pit.bojis se do lesa? neumis si obstarat v lese jidlo nebo se napit z potoka? ty nejsi material, ktery by mel v takove situaci sanci na preziti...
Vsude behaji domestikovany kone?Co si predstavujes pod pojmem domestikovany kun? ten kun je divoky a ano, behaly tu "vsude" - naprosto bezne zvire. Zkrotit se da i ten divoky a za par let nejpozdeji mas hribata narozena v zajeti.
Vybudovat dlouhou cestu v pralese neni nic jednoduchyho.Dokud nebudes potrebovat silnice a zeleznice, tak to jednoduche je. Nejjednodussi je vyuzit a postupne rozsirit prirodni cesty. I v tom nejhustsim pralese jsou stezky zvireci, ktere jsou zaroven snadnym zdrojem potravy. A samozrejme vodni toky.
Schvalne, jak bys v tehle rocni dobe resil shaneni potravy v lese ve stredni Evrope?Primarne lovem, ale je k dispozici i spousta rostlinne potravy - jeste pred par tydny sel sbirat brezovy cukr, ted je spousta vyhonku mladeho listi, ktere je pouzitelne jako listova zelenina. Houby rostou celorocne, dokonce i v zime. Sakra uz je skoro leto, priroda je plna jidla. I kdyz nejlepsi je z hlediska rostlinne potravy samozrejme podzim. Na druhou stranu, pro zakládání civilizace bych si vybral právě duben či květen, dost času nba přípravu na zimu.
Vsechna ta mista jsou bez problemu v cr, pravdepodobne i v ramci jednoho okresu, maximalne kraje - takze maximalne par dni cesty od sebe pesky."Hérodotos mluví o cínových ostrovech a Plinius starší píše, že cín je dražší než olovo a že se dováží z cínových ostrovů v Atlantském oceánu. Za cínové ostrovy se pokládají ostrovy Scillské u pobřeží jižní Anglie, odkud Féničané cín vyváželi do Východní Evropy a Západní Asie. Izotopická analýza ukázala, že se ve starověku cín z Anglie dovážel do Středomoří."
Co si predstavujes pod pojmem domestikovany kun? ten kun je divoky a ano, behaly tu "vsude" - naprosto bezne zvire. Zkrotit se da i ten divoky a za par let nejpozdeji mas hribata narozena v zajeti.Vyslechteny kun, ktery ma odlisny genotyp. Kde behaly vsude, v lesich stredni Evropy? Jak vis ze to bylo naprosto bezne zvire?
Primarne lovem, ale je k dispozici i spousta rostlinne potravyNo, myslim ze to neni tak jednoduchy, treba neco ulovit. Viz pribeh rodiny, kterou nasli v jizni Sibiri, kde zili 42 let. S jidlem meli docela problem, a to si tam neco pestovali. Lykov family For 40 Years, This Russian Family Was Cut Off From All Human Contact, Unaware of World War II Jakykoliv pokrok bude omezen tim, ze lide vydaji velkou cast energie na shaneni jidla. Kdyby to tak nebylo, lidska populace by byla pred nastupem zemedelstvi mnohem vetsi.
Vyslechteny kun, ktery ma odlisny genotyp.Nevedel jsem, ze potrebujes arabskeho plnokrevnika. Mew byu stacil klidne prevalak.
Jak vis ze to bylo naprosto bezne zvire?protoze fosilie. a protoze puvodni divoci kone behali v polsku jeste nekdy v 19. nebo 18. stoleti
No, myslim ze to neni tak jednoduchy, treba neco ulovit.A to myslis jako teoretik u pocitace, nebo jako nekdo, kdo se zkousel zivit lovem? Ja na tom nic obtizneho nevidim ani dnes, natoz v panenske prirode. Treba ryby jsme lovil uz jako dite a problem to fakt nebyl. A pokud nezvladnes rybu nebo srnu, tak urcite zvladnes nejake ty kobylky nebo ponravy. A pokud ani to ne, tak holt budes mezi temi 90+%, cop nepreziji. Kde vidis problem?
Viz pribeh rodiny, kterou nasli v jizni Sibiri, kde zili 42 let.tak zaprve prezili, zadruhe byli na Sibiri, coz je jedno z nejblbejsich mist, za treti byli nejspis mentalne postizeni, a za ctvrte to byli Rusove, tedy jejich znalosti asi nebyly o mnoho lepsi nez v tom praveku
Herodotos asi neznal Cinovec. A taky asi nevedel, ze v bronzu zadny cin byt nemusi.Nebo nebyl vhodny pro tezbu. Kazdopadne realita je, ze pro produkci bronzu byla potreba velmi netrivialni logistika.
Mew byu stacil klidne prevalak.To by sis musel udelat vylet do Mongolska. A je otazka, jestli bys ho tam nasel, z Wikipedie: "Ovšem ze studie zveřejněné v roce 2018 v časopise Science vyplývá, že podle DNA archeologických nálezů byli koně Převalského již domestikováni v Kazachstánu, zdivočeli, a tedy žádní skutečně divocí koně již nežijí."
A to myslis jako teoretik u pocitace, nebo jako nekdo, kdo se zkousel zivit lovem?To si pamatuju z rozhovoru s jednim clovekem co dela kurzy preziti v prirode, ze neco ulovit - teda krome ryb - je velmi tezke.
tak zaprve preziliJedna z nich zemrala hladem.
Nebo nebyl vhodny pro tezbu. Kazdopadne realita je, ze pro produkci bronzu byla potreba velmi netrivialni logistika.Nesmysl. Hlavne bys nemusel nic tezit, ale sbirat. Nepotrebujest toho tuny.
To by sis musel udelat vylet do Mongolska.Ne nemusel, Divoci kone zili v cele Eurasii. Prevalak je jen ten jediny, co prezil do soucasnosti.
To si pamatuju z rozhovoru s jednim clovekem co dela kurzy preziti v prirode, ze neco ulovit - teda krome ryb - je velmi tezke.z rozhovoru...s jednim... krome... aha :) mne to tezke neprijde, ale ano, jak rikam, 90+% lidi to nezvladne
Jedna z nich zemrala hladem.to je v rusku normalni, to se deje i v Moskve :)
mne to tezke neprijde, ale ano, jak rikam, 90+% lidi to nezvladneA uz jsi nekdy neco ulovil pomoci primitivnich nastroju?
tak urcite zvladnes nejake ty kobylky nebo ponravy.To budu radsi o hladu.
mluvili jsme o medi/bronzu kde vidis problem? nasbiram si kovy - vali se vsude, protoze je nesbirali ani dinosauri ani nikdo jinyJedním ze zásadních problémů doby bronzové bylo, že měď ani cín se fakt neválí všude a naopak, prakticky nikde se nevyskuje oboje najednou. Výroba bronzu tak vyžadovala dobře fungující, stabilní obchodní síť která umožnila cín (resp. bronz) nakoupit a dovézt stovky, ba i tisíce kilometrů. A ne všude to bylo možné fyzicky, například v subsaharské Africe. To byl v podstatě jeden z důvodů, proč se v některých zemích začalo experimentovat s železem, i když se jedná o nesrovnatelně horší materiál (pro většinu použití). Tedy než byla vyvinuta ocel (což pár tisíciletí trvalo). Samozřejmě, v hypotetickém případě čarodějnice je tajemství ocele známé, takže je možné celou dobu bronzovou přeskočit (jako se mimochodem stalo v Africe).
železem, i když se jedná o nesrovnatelně horší materiál (pro většinu použití).co je tohle za blabol - zelezo vs med, zkus treba takovy nuz, mec, nebo treba sekeru...
Tedy než byla vyvinuta ocel (což pár tisíciletí trvalo).ocel byla vyrabena uz hluboce pred nasim letopoctem ale zacit medi/bronzem, kdyz mas dost ryzich kovu, je mnohem jednodussi
To mluvis o dobe, kdy se bronz pouzival uz tisice let a vsechny snadne zdroje byly davno vysbirane.Jistě - jde o to že ty opravdu snadné zdroje jsou naprosto nedostatečné na nějakou pokročilejší civilizaci. A to mluvíme o době kdy pár stovek lidí na jednom místě bylo město a pár tisíc lidí byl národ, ne o situaci kdy miliardy lidí začínají od nuly.
Ale pred, tim, nez s tim sberem clovek zacal (coz bylo jeste dlouho pred vynalezem bronzu), slo o bezny mineral. Jako i dnes, tedy ve 21. stoleti, jsem nasbiral vzorky prirodni ryzi medi v nasi prirode. V panenske prirode najit par kilo medi na vyrobu strelne zbrane neni problem.¨A co cín, ten se tam válel taky?
Proč měď najednou? Reč byla o bronzu. Samozřejmě, protože měď je opravdu na nástroje nepoužitelná. Jinak železo je ve srovnání s bronzem měkké, tupé a rychle reznoucí. Asi to raději napíšu polopaticky: měď < železo < bronz < ocelželezem, i když se jedná o nesrovnatelně horší materiál (pro většinu použití).co je tohle za blabol - zelezo vs med, zkus treba takovy nuz, mec, nebo treba sekeru...
Začátek našeho letopočtu je naprosto irelevantní. Mezi vynálezem bronzu a vynálezem oceli existoval poměrně dlouhý čas kterému se říká "doba bronzová", protože dominantním kovem byl bronz - i když železo existovalo a sem tam se používalo (bohužel se samozřejmě nedochovalo, takže nevíme přesně jak moc bylo používání železa rozšířené).Tedy než byla vyvinuta ocel (což pár tisíciletí trvalo).ocel byla vyrabena uz hluboce pred nasim letopoctem
ale zacit medi/bronzem, kdyz mas dost ryzich kovu, je mnohem jednodussiAno, pokud máš dost ryzích kovů.
Jistě - jde o to že ty opravdu snadné zdroje jsou naprosto nedostatečné na nějakou pokročilejší civilizaci.Tak jd eo začátek, nepředpokládám, že by člověk chtěl zůstat v době bronzové. Za rok budeš úplně někde jinde.
A co cín, ten se tam válel taky?Ano, cínové rudy jsou běžné.
ne o situaci kdy miliardy lidí začínají od nuly.Jaké miliardy, maximálně miliony. Lokálně spíš stovky.
Proč měď najednou? Reč byla o bronzu. Samozřejmě, protože měď je opravdu na nástroje nepoužitelná.Protože měď je hlavní a jedinou povinnou/nenahraditelnou složkou bronzu. Ostatně původní bronz vzniknul náhodně jako znečištěná měď.
i když železo existovalo a sem tam se používalo (bohužel se samozřejmě nedochovalo, takže nevíme přesně jak moc bylo používání železa rozšířené).Co si vlastně představuješ pod pojmem železo? Ryzí železo se v přírodě nevyskytuje a vyrobit ho je mnohem těžší/technologicky narocnejsi než vyrobit ocel.
Ano, pokud máš dost ryzích kovů.A to v panenské přírodě máš. Tolik, že zlato například nebude mít pro těch pár tisíců či milonu prezivajicich lidi valnou cenu.
jinak budou mít solidní problém přesvědčovat další generaci, aby vůbec v něčem pokračovala (nikdy to nezažili, zní to jako povídačky)Ano, ale pokud se bude civilizace vyvíjet i bez znalosti toho předchozího stavu, tak se časem nejspíš k počítačům propracuje sama od sebe (pokud je do té doby nevyhubí nějaký great filter nebo tak něco) a pak najednou někdo vyrobí notebook a nastane veliké překvapení že se splnila nějaká legenda (asi jako kdyby dneska z Blaníku fakt vyjeli rytíři).
Zajímavá úvaha :-) Ale tohle se zřejmě ztratilo v překladu. Věta „vše zůstane tak, jak je“ má znamenat, že do toho čarodějnice nebude zasahovat a lidé si mohou dělat, co chtějí (např. něco pěstovat, sbírat, těžit suroviny, vyrábět nástroje…) a tím měnit stav světa. Čarodějnice se do toho vloží, až lidé budou mít ThinkPad X61 resp. jeho ekvivalent, a přičaruje jim ty zmizelé věci zpátky.
P.S. Změnil jsem v textu „zůstane“ na „nechám“.
a přičaruje jim ty zmizelé věci zpátkyTo je od ní hezké. "Vše zničím, až to znovu vybudujete na zelené louce, tak vám zničené věci zas vrátím."
To samé ohledně CPU, kde by se sešel team lidí kolem Intelu a daly se do kreslení, než to někdo zapomene.Asi by bylo na miste, kdyby team lidi od Intelu rovnou zapomnel, jak ty procesory vypadaji. V tomto smeru je ta uloha docela nesmyslna, protoze kdyby lidstvo chtelo vytvorit procesor na zelene louce a melo znalosti, ktere ma nyni, urcite nevznikne architektura x86/amd64, ktera si nese tuny historickeho balastu, jenom z toho duvodu, ze to v minulosti nekomu prislo jako dobry napad (napr. segmentace) a ze je potreba drzet zpetnou kompatibilitu.
Na zacatku by byl nejvetsi problem s potravou, pro to aby 1 clovek prezil bez zemedelstvi potrebuje cca 16 km2 (ted vygoogleno). Obzvlast slozite by to bylo v zime, krome komplikovanejsiho shaneni potravy by lidi jeste museli resit, aby nezmrzli, zvlast kdyz na zacatku nebudou mit obleceni.Jo, ale to předpokládá že máš různé osivo, které jsme kultivovali několik tisíc let + ideálně něco čím to hnojit.
Obzvlast slozite by to bylo v zime, krome komplikovanejsiho shaneni potravy by lidi jeste museli resit, aby nezmrzli, zvlast kdyz na zacatku nebudou mit obleceni.Většina(?) plochy Země tento problém nemá, jsi šovinista s myšlením zamčeným na globální sever :). (zase má jiné problémy)
No a jakmile se dostanem do stadia vyvoje cca pred 3 tisici lety, tak pokud vse pujde hladce (minimum valceni, bude fungovat predavani znalosti pres generace, efektivni organizace spolecnosti, ...), rychlost pokroku pujde dejme tomu zdesetinasobitNo moment, to vyžaduje aby se to zvládlo do pár desítek let, max. tak do dvou generací, protože jinak nemáš moc jak předat znalosti a musíš zase všechno vynalézt (OTOH těch pár klíčových znalostí co trvaly dlouho snad nějak zaznamenat dokážeš).
Většina(?) plochy Země tento problém nemá, jsi šovinista s myšlením zamčeným na globální sever :)I v teplejsich podnebich je v noci docela zima :) Ale jinak mas pravdu. Jinak nekdy davno jsem cetl o nejake rodine kterou objevili nekde na Sibiri uplne mimo civilizaci a zminovali tam neco jako ze clovek ma mnohem vetsi schopnost adaptovat se na zimu nez se obecne mysli.
No moment, to vyžaduje aby se to zvládlo do pár desítek let, max. tak do dvou generací, protože jinak nemáš moc jak předat znalosti a musíš zase všechno vynaléztNo, par desitek let je naprosto nerealnych :) Takze tu ulohu interpretuju tak, ze s predanim informaci problem nebude.
Stačilo by, aby se lidstvo vrátilo 1000-2000 let zpátky, tak máme aspoň nějakou představu.To je ale dost jiné zadání a nuda, protože už byla hromada infrastruktury a vlastně můžeš začít stavět továrny hned.
Smyslem ulohy je zamyslet se nad tim, jak dlouho by trvalo vybudovani soucasne civilizace z niceho.
No, spíš je to vhled do způsobu myšlení a míry jeho rigidnosti.
Tedy především, zda vůbec se snažit ten thinkpad sestrojit, a pak nějaké úvahy o sociálním a technologickém determinismu.
Nepotrebujes znat detaily jako presny stav klimatu
Vzhledem k tomu, že během glaciálů lokální lidské populace skoro zmizely…
Napadá mě přitom např. populární hra Frostpunk.
A zaroven to je stav pred vyhynutim pleistocenni megafauny.
Jo a tím pádem by lidé asi narazili na dobové lidi…?
Mame poneti, proste stav pred neolitickou revoluci (pred zemedelstvim), takze vsude je nedotcena priroda.
Což mi připomíná, že člověk jako druh se taky nějak vyvíjí, takže u něj mezitím proběhly nějaké adaptace třeba na tu „neolitickou revoluci“.
Dneska jsme s kolegou který tu otázku původně plánoval přemýšleli jak dlouho než by ses vůbec dostal k třeba ruční pile. To není jen o tom najít někde příhodnou železnou rudu a udělat z ní železo, ale taky potřebuješ vycvičit někoho kdo to zvládne s nějakou relativně primitivní technikou udělat, respektive se to naučit, pokud zrovna nebudeš mít to štěstí že přežiješ ve skupince s nadšencem do středověké kovařiny. Pak to bude chtít prvně udělat kladiva, sekery, kovadliny, kleště a tak dál.Jenom pro zajímavost: v ranném středověku se pily prakticky nepoužívaly (tedy alespoň pro zpracování dřeva). Neví se přesně proč, ale pravděpodobně to byla prostě příliš drahá záležitost na to aby se vyplácala na tesařinu kterou lze zvládnout levnějším způsobem.
se prej ta čarodějnice menuje uplně stejně jako já :P ;D
jinak to jako vidim tak max na 10 roků vy pesimisti :P :P
hele jak typek jede :O ;D
The whole project took 6 and a half months to build.
nj protože ho neni 8 miliard + to má asi jako jenom hobby a neni to důležitý pro jeho přežití :D ;D
ttttsss kdyby ho bylo 8 miliard a použil by se fordizmuz hele a každej by jakoby ďál dokolečka ňákou stererotipní pitominu tak by to dal klidně za 8.75 mikrosekund :O ;D
je to v lese takže asi jako v báglu
tttttsss teďko máme ekosystem taky v rovnováze ikdyž je uplně jinej :D ;D někde prostě jako kus lesa spálíš tamdle zase vytlučeš ňáký pitomí nosorožce a hnedka bude v ekosystemu víc místa
Vem si, jake teritorim potrebuje pro preziti vlk.
vlci byli retardovaný jinak by se jako nenechali takle děsně snadno vytlouct :D ;D
Moje první úvaha ještě z toho IRC:
stovky let… nebo taky nikdy
Z čistě technického hlediska: je potřeba najít správné materiály, vyrobit nástroje, stroje a vyrábět – tohle může jít „relativně“ rychle. Související: Já, tužka – ono vyrobit i obyčejnou tužku je hodně složité.
Společenská rovina: najít lidi s potřebnými znalostmi, dát je dohromady, motivovat je ke spolupráci… Ta motivace je na tom asi nejtěžší - když budu schopný vyrobit ThinkPad, tak jsem více méně dosáhl současného stavu civilizace - a proč bych se pak měl zabývat nějakou čarodějnicí a stát o to, aby vzala nějaké kouzlo zpět? V podstatě bychom si museli projít celé dějiny (možná někde od středověku), vznik a rozpad různých států a společenských uspořádání, otrokářství, feudalismus, kapitalismus, komunismus, spousty revolucí a válek atd. A nakonec by nastal boj o to, aby ThinkPad nebyl vyroben a nevrátilo se nic do původního stavu - protože ti, kdo by v novém světě dosáhli lepšího postavení, než měli původně (nebo spíš jejich předci) přirozeně nebudou mít zájem na tom, aby se něco vracelo zpět.
Postupně jsem trochu změnil názor a mám na to pesimističtější pohled (byť už na začátku jsem psal „nebo taky nikdy“).
Můžeme to vzít z druhé strany – nepřemýšlet, jak ti lidé budou vyrábět ThinkPad, ale ptát se, proč by vývoj civilizace měl trvat jinou dobu, než jakou trval. Jsou tu dva rozdíly:
Ten první rozdíl může situaci spíš ještě zhoršit, protože lidé začnou bojovat mezi sebou o zdroje, vypotřebují/vyhubí některé rostlinné a živočišné druhy, budou se mezi nimi šířit nemoci atd. Na druhou stranu by to mohlo vývoj i trochu akcelerovat, protože by to fungovalo jako motivace, aby lidi byli akčnější a víc se snažili (nestačí jen tak něco sbírat a v pohodě přežívat). Tohle se hrozně těžko odhaduje, tak dejme tomu, že by to výrazný vliv nemělo.
Druhý rozdíl je dost významnější a mohl by hrát mnohem větší roli. Vzhledem k tomu, že lidé budou mít dost práce sami se samotným přežitím (shánění jídla, výroba oblečení a přístřešků atd.) a nebudou mít moc času na ty „věci navíc“ (výzkum, věda, kultura…), tak se dá předpokládat, že první generace to nestihne. Ten akcelerační potenciál potom závisí na tom, jak dobře se lidem podaří zaznamenat svoje znalosti a předat je dalším generacím – tak, aby to bylo jednak použitelné a jednak, aby se z toho nestaly babské povídačky, kterým nikdo nevěří. Kromě toho zmizely i knihovny, software atd. na kterých jsou ti lidé závislí – teď mají jen to, co věděli z hlavy. Potom, většinu z těch znalostí si už druhá generace nebude mít jak ověřit a vyzkoušet – a přesto bude muset mít vůli tyto zaznamenané znalosti předat svým dětem. A to společně s primitivními/jinými znalostmi, které jsou důležité v jejich době pro praktické přežití.
A tady je hodně důvodů k pesimismu – dost možná by si lidstvo muselo projít znovu podobným vývojem a k moc velkému urychlení by nedošlo. Nakonec se zase dostáváme k tomu, že lidé nebudou stát o to, aby čarodějnice něco vracela zpátky a řada lidí bude i bojovat proti tomu, aby se tak stalo. Případně bychom tu pak měli dvě alternativní verze infrastruktury a obecně lidmi vyrobených věcí.
Možná je tu i nějaká souvislost se Second-system effect, nicméně to zase záleží na tom, jak úspěšně by se znalosti podařilo uchovat a předat. A když už to přirovnávám k softwaru, tak: pracovat podle zadání ve stylu „udělejte to stejně jako systém XY (nebo předchozí verze)“ je hodně ošemetné a často to může trvat déle, než když se začíná na zelené louce a správně se specifikuje, co se má dělat.
8 miliard nahých lidíPohonil som, vďaka.
Cokoliv nad tento limit je statisticky téměř nereálnéAktuálně vznik ThinkPadu z doby před 200000 lety trval asi 200000 let. Jako možná to bylo „veliké štěstí“ ale stalo se to.
Předat znalost mezi generacemi je těžké, zvlášť u věci, které si nelze zatím vyzkoušet v praxi. Ale ještě těžší bude předat tu motivaci – první generace se bude chtít (většinou) vrátit ke svému původnímu životu, ale jejich potomci, kteří to nezažili, dost možná tu motivaci už mít nebudou, budou žít vlastní životy na té úrovni vývoje, do které se narodili.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.