Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 20:23
Samotný jazyk je popsán SLR(1) gramatikou, která je dostatečně silná pro popis obecného programovacího jazyka.To znamená odstranit konflikty z gramatiky? To není příliš pohodlné, ne?
Ano to je pravda je nutné vyřešit SLR(1)
konflikty vznikající v rozkladové tabulce. SLR(1)
gramatika byla zvolena jako dostačující pro řešení původní úlohy v rámci které program yapgen vznikl.
Od té doby jsem jej párkrát využil při implementaci úkolů se kterými jsem se setkal v praxi.
BTW: když píšeš „C/C++“, co to znamená? Umí to generovat zdroják v obou jazycích nebo to generuje C, které se dá přeložit i kompilátorem pro C++?
Třetí možnost je správně: generuje to zdrojový soubor pro kompilátor C++, kde z C++ jsou používány následující funkce, které nebyly součástí jazyka C: metody ve strukturách (třídách), reference, datový typ bool, výčtový typ, a možná některé další.
Ale to není tak důležité, protože v případě potřeby je možné vygenerovat výsledný zdrojový soubor v libovolném jazyce (dostatečně silném). Tvrdá práce: generování DFA (Deterministický Konečný Automat) a LALR tabulky je již hotová a generování C/C++ souboru je v podstatě jen export algoritmů na těmito dvěma strukturami.
Příklady vygenerovaných .cc
souborů odpovídajících překladačům popsaným v kapitolce "Příklad tvorby překladače" je uveden na: 1, 2, 3.
Uvedené soubory obsahují dvě základní funkce recognize_terminal
a parser_parse_source_string
, které dělají všechnu práci.
To je mi dost divné. Sice nebyl nijak moc kvalitní, v podstatě o ničem, ale zápisky Miriam tu taky zůstávají (byť třeba ne na titulní stránce). A protože pod ním byly komentáře, nemohl ho běžný uživatel (jako autor) smazat. Leoš asi není běžný uživatel…
Ad patička:
Výhodná nabídka; Romantická kvelbená kóje v Kyjově (se záchodem!)
To je včetně toho pozemku nad tím nebo to je cena jen za díru v zemi a ty cihly? Kupuješ? Podle kabelů to vypadá, že elektřina tam je. Šlo by tam udělat datacentrum a menší kancelář. Na zahradě by se postavil stožár a bylo by
Kupuješ?Spíš jsem chtěl morálně podpořit majitele v jeho originálně snaze prodat kvelbenou kóji.
Nepochybně máš pravdu, bohužel jsem si zvykl používat základní datové typy tak, že počítám s platností následujících tvrzení:
sizeof(void *) == sizeof(long unsigned)
sizeof(int) == 4
sizeof(unsigned) == 4
sizeof(char) == 1
sizeof(long long int) == 8
sizeof(float) == 4
sizeof(double) == 8
A až narazím na platformu, na které to nebude platit, tak si budu trhat vlasy a vzpomenu si na tebe.
sizeof(void *) == sizeof(long unsigned)Tohle třeba neplatí na Windows, teda né že mi Windows není ukradenej, ale stejně. Pro nějaké takové prasárničky typu pointer na číslo existuje (u)intptr_t.
sizeof(unsigned) == 4S tímhle nepochodíš na různých mikroprocesorech. Na těch "hloupých" typu atmega, to je např. 2.
sizeof(char) == 1Tohle platí vždycky. Ať už má char 8 nebo 256 bitů, pořád to 1 byte, protože byte je totéž co char.
Je neco spatnyho na tom, ze vubec nepouzivam size_t a vsechny velikosti mam pevne omezene napr. uint8_t nebo int64_t a naprosto ignoruju architekturu? Mam porad trochu problem s endianness, ale jinak se muzu spolehnout, ze bude kod fungovat vsude stejne (hlavne na 8bit AVR).
Uplne jsem ale prestal pouzivat packed struktury, to je zlo.
A co kdyz nemam vubec problem s minimalni velikosti, ale potrebuju presne urcite nasobky 8bitu? Napr. kdyz zpracovavam HW udaje a potrebuju 1:1 bitovou reprezentaci. Nebo treba kdyz rozebiram a skladam sitove pakety.
Taky moc se mi nelibi, ze bych vsude psal uint_least32_t misto uint32_t, je to delsi zapis a neprinasi funkcionalitu ani prehlednost.
A co kdyz nemam vubec problem s minimalni velikosti, ale potrebuju presne urcite nasobky 8bitu? Napr. kdyz zpracovavam HW udaje a potrebuju 1:1 bitovou reprezentaci. Nebo treba kdyz rozebiram a skladam sitove pakety.Na platformě, kde neexistuje 8bit typ toho nedocílíte a musíte použít typ větší (a třeba z něho použít jen 8 bitů, to je na vás) a na platformě, kde existuje, tak ho použijete. A když ho vyžadujete, tak není problém otestovat, jestli je nadefinováno nějaké
UINTN_MAX
makro a kydnout tam #error
s vysvětlením proč a co, než nechat kompilaci selhat na nějaké chybě, která třeba nic neřekne potenciálnímu "kompilovači" vašeho kódu. A jestli se vám zdají jména dlouhé, tak použijte kratší, jazyk k tomu poskytuje prostředky (typedef, using).
Na platformě, kde neexistuje 8bit typ toho nedocílíte a musíte použít typ větší (a třeba z něho použít jen 8 bitů, to je na vás) a na platformě, kde existuje, tak ho použijete.Toto je naprosto absurdni situace, ktera by mohla nastat v drevnich dobach pocitacu typu PDP-XY, kdy jeste nebyl byte obecne prijatou jednotkou pro ulozeni informace a velikost slova byla definovana moznostmi hardwaru. Napr. architektura SPARC nebo treba JVM pracuji interne s 32bitovyma hodnotama a jen pri praci s pameti vyuzivaji typy s mensim rozsahem... a nikomu to vetsi problemy necini, protoze prekladac se o to postara sam.
kdybych měl čas
Čemu se teď vlastně věnuješ? Nechceš se někdy rozepsat v blogu?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.