Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 07:38
Děkuji, jdu si to nahodit na server
Dobré a jednoduché.
Ja by som však všetky maily z domén, ktoré majú v DNS publikovaný tento kľúč a sú ním nepodpísané zahadzoval. Takisto zahadzovať maily, ktoré majú chybný podpis. Dá sa to takto nastaviť?
Dobré by bolo, keby sa to dalo integrovať aj s greylistingom, t.j. podpísaný mail prijať okamžite ostatné predať na greylist (teda dočasne odmientnuť s chybou 4xx, čo normálny server doručí do 20 minút).
Inak podobný výsledok dostaneme aj so SPF. Tam v DNS publikujeme servre, ktoré môžu odosielať poštu z našej domény. V tomto prípade netreba rátať hash a kryptograficky ho overovať, ale stačí pozrieť IP adresu servra, ktorý mail posiela. BTW cca pred 2 rokmi som si prebehol celú sk. doménu a SPF používalo cca 2,5 % domén.
A to je prave spatne tohle by si mel kazdy admin ohlidat nikdo nebude posilat firemni postu pres nejakeho ISP horni-dolni. Pokud uz nekdo chce odesilat postu a port 25 je blokovany ma to udelat bud pres VPN a nebo pres web rozhrani.
paráááda
ak mam se servery viacej domen a chcem pre kazdu zvlast podpis ?
vygenerujem kluc, ale kde zadam postfixu ktorym klucom ma podpisovat maili pre danu domenu ?
To naštěstí ne – jsou dvě řešení:
KeyList
viz komentář pode mnou.DKIM milter potom pro svoje domény klíč přidává a pro cizí ho ověřuje.
Pro Debian Edge balicek tento balicek neexistuje? Jak tento balicek/program zprovoznit na debianu etch? Dekuji Jakub
zdravim,
pouzit certifikaty by v necem pomohlo. A byl bych jednoznacne pro.
I kdyz spammer Vam casem bude klidne podepisovat dokumenty certifikatem z Verisign.
Jenomze to ma par hacku, minimalne u nas v "Bananistanu" = CR.
0) dokud nebude certifikat pro uzivatele za pivo (invex, interval.cz, hlaska), tak to nema smysl. O cene serverovych certifikatu radeji nemluve.
1) hodne velky problem je jednoduse nainstalova a vubec nainstalovat certifikat pro usery. Idealne vyridit a predinstalovat do postovniho klienta.
2) zakony. Spam se bude rozesilat a nikomu se moc nestane. Anebo musite podepsat neco o ochrane udaju a opet v tom litate.
3) Misto obcanky chipovou kartu a na ni mit certifikaty. Idealne mit nejakou klicenku se statnimi a duveryhodnymi certifikaty.
4) Dokud bude bezpecnost v rukou Microsoftu, tak bych to ani nedelal. To proste nema smysl. At uz aplikace nebo hlasky typu nebezpecny obsah s certifikatem....
5) ono bylo vcelku chyba, ze se v hodne protokolech nepouziva defaultne nejake SSL/TLS a podobne.
Certifikaty jsou kouzelna technologie. Jen IT svet ji nejak nezvladl.
gf
I kdyz spammer Vam casem bude klidne podepisovat dokumenty certifikatem z Verisign.
Pak ale půjde dohledat, kdo spamovat.
hodne velky problem je jednoduse nainstalova a vubec nainstalovat certifikat pro usery. Idealne vyridit a predinstalovat do postovniho klienta.
V první řadě musí uživatelé používat poštovního klienta. Pro mě je to samozřejmost, ale lamy si chodí číst poštu přes web. Nechápu.
Misto obcanky chipovou kartu a na ni mit certifikaty. Idealne mit nejakou klicenku se statnimi a duveryhodnymi certifikaty.
Moje řeč Tohle by s elektronickým podpisem hodně pohnulo – každý by měl svůj certifikát na kontaktní čipové kartě a zároveň by to byla občanka.
ono bylo vcelku chyba, ze se v hodne protokolech nepouziva defaultne nejake SSL/TLS a podobne.
Dnes hlavně FTP a SMTP – FTP by se mělo zahodit úplně (resp. používat jen pro anonymní veřejné stahování) a používat místo něj SFTP. SMTP by šifrování prospělo, taky se někdy mezi servery používá*, ale v principu to nikoho nespasí – člověk dopředu neví, jestli se všechny servery po cestě domluví na TLS, tudíž by měl stejně šifrovat na úrovni zprávy (S/MIME nebo GPG).
Certifikaty jsou kouzelna technologie. Jen IT svet ji nejak nezvladl.
Nemyslím si – vždyť na certifikátech a PKI stojí dneska všechny banky a elektronické obchody, bez SSL by tenhle byznys byl nepředstavitelný. Jenže to jsou serverové certifikáty, s klientskými je to horší – ty občanky s tokenem by hodně pomohly…
*) mezi klientem a serverem to považuji za samozřejmost, když se klient prokazuje jménem a heslem.
No, a prave vsetko toto by mohlo vyriesit SPF. Ono, dnes spamy rozosielaju hlavne vselijake zombie pocitace. Tych je povedzme 10 000(este dost male cislo). A ak by mal spammer udrzovat pre kazdu domenu tych 10 000 ip adries ktore mozu pre danu domenu rozosielat maily, tak by sa asi zblaznil. Naviac, je to skoro nerealne. DKIM je super vec-spolu s SPF sa doplnaju. Myslim si,ze keby vsetky mailove servre zacali SPF pouzivat, tak by sa spam minimalne obmedzil a spammarom by to pridalo omnoho viac prace.
......................................
Za DKIM zase hovori to, ze ak by mal spammer pre kazdu priblblu domenu generovat certifikat ktory je za prachy, tak by ho to stalo dost vela prachov-naviac mal by viac papierovaciek a zmenit odosielaciu domenu by nebolo az tak jednoduche.
Tohle vůbec není nutné*, SPF a DKIM ADSP jsou více méně alternativy – jedna pracuje s oprávněnými IP adresami a druhá s oprávněnými podpisovými klíči – v obou případech si ale ty oprávněné klíče nebo IP adresy propaguješ sám skrze DNS → nemusíš tedy platit nic navíc, stačí mít vlastní doménu. Nemusíš se ani nikoho ptát nebo žádat o posvěcení certifikátu nějakou autoritou – prostě si jen vytvoříš soukromý a veřejný klíč a ten veřejný vystavíš do DNS záznamu (TXT). Vedle toho do DNS můžeš vystavit i pravidlo, že všechny e-maily z tvé domény musí pocházet od vybraných IP adres, nebo být podepsané vybraným klíčem.
Ať jedno či druhé, přijde mi to jako velice rozumné řešení, protože jako vlastník doménového jména můžeš omezit, odkud se pošta z tvé domény smí posílat, ale nic to nestojí. Kdo nemá vlastní doménu, ten používá např. SMTP server svého poskytovatele nebo firmy, školy atd. → takže není problém, aby tenhle SMTP server byl mezi těmi, které z dané domény smějí posílat.
*) pravda, Microsoft by si přál, aby se platilo za kde co a on si z těch peněz mohl část užírat, ale to mu neprojde.
A pokud by mi prisel spam s podpisem, tak by se presne vedelo, kdo za tim stoji.Ale to je přesně to, co DKIM dělá. Vás totiž nezajímá, kdo SPAM vytvořil, vás zajímá, kdo vám ho poslal. A to právě podle DKIM zjistíte. Pokud ho ten dotyčný poslal kvůli špatné konfiguraci serveru nebo zavirovanému počítači, je to stejně jeho problém a on ho musí vyřešit. Pokud se má bojovat se spamem tak, že se budeme snažit zabránit posílání spamu, nejde řešit původního odesílatele (ten se klidně bude připojovat pokaždé odjinud pod jinou identitou), ale právě toho, kdo e-mail (byť třeba nechtěně) rozesílá.
BTW: spam chodí i ze „seriózních“ domén (Hotmail…), přímo z jejich serverů – psal jsem jim stížnost, ale neobtěžovali se s odpovědí – kéž by aspoň tomu chudákovi, který to posílal, zablokovali SMTP a upozornili ho – pravděpodobně má postižené Windows a z jeho počítače se spamuje.
Tyhle případy DKIM nevyřeší, ale spoustu spamu, který je odesílaný z pochybných serverů ano – hlavně když se nasadí DKIM ADSP, což je alternativa k SPF
Noví uživatelé by mohli mít nějakou kvótu – třeba postal nanejvýš deset zpráv1 za den… a kvóta by jim postupně rostla, až by časem omezení neměli vůbec. Uživatelé by si svých účtů aspoň víc vážili. Kdyby někdo zaspamoval, tak by o účet přišel, nebo by přinejmenším dostal omezení (mohl by jen přijímat a posílat jen málo zpráv). Časem by se vyprofilovaly důvěryhodné servery, které nepodporují spamery a mají takto přísná pravidla, a ostatní by od nich mohli bez obav přijímat poštu – a vůči ostatním by se praktikovaly přísnější metody (např. greylisting, který zdržuje poštu).
*) nebo hvězdičky?
Predpokladam, ze DNS se mysli NS pro danou domenu....overitelny napr pres dig domena.cz NS ....?
Diky
smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks, permit_sasl_authenticated, check_sender_access regexp:/etc/postfix/filter.regexp reject_unauth_destination, reject_rbl_client zen.spamhaus.org, reject_rbl_client bl.spamcop.net, permitSubor filter.regexp obsahuje len jeden riadok:
/^/ FILTER filter:("filter" je definovany v master.cf) To sposobi, ze vsetci z lokalnej siete a prihlaseni budu pusteni bez kontroly, inym sa nastavi content_filter na "filter". 2) Ten test nie je pre DKIM, ten elandsys funguje.
asi jsem tupy, ale "("filter" je definovany v master.cf)"
jak? kde?
filter unix - n n - - pipe flags=Rq user=filter null_sender= argv=/usr/local/bin/filter.sh -f ${sender} -- ${recipient}
jde to i jinak do casti preposlani do scanneru
127.0.0.1:10025 inet n - - - - smtpd
pridate
-o smtpd_milters
-o non_smtpd_milters
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.