Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 08:50
Diskuse byla administrátory uzamčena.
Po tomto diele sa fakt už SElinuxu bojím :)
Většina Wokeníků pracuje pod administrátorem, protože je to jednodušší. Fungují i špatně napsané aplikace (jsou takové ještě), systém vás nebuzeruje že na to a to nemáte oprávnění.Pochopitelně je vždy jednodušší se bezpečnosti vzdát, než ji navrhnout dobře, a bohužel jsou i případy, kde platí, že žádné zabezpečení je lepší, než špatné. Mimochodem systém bezpečnosti ve Windows NT je metodicky mnohem propracovanější, než ten v UNIXu (ale zase ne tak dobrý jako v SELinuxu, protože stále patří do kategorie DAC, tedy až na ten pokus s UAC ve vistě).
Nedovedu si představit, že bych spravoval SELinux, protože nikdy nebudu mít tak přesné informace o vnitřnostech systému, abych věděl kdo k čemu kdy přistupuje. Špičkový profesionální admin, to je pochopitelně jiná liga.To je samozřejmě přípustný postoj, narozdíl od ignorance typu "je to moc složité, tak to radši hned vypnu". Bohužel v bezpečnosti je to tak, že čím víc chcete zabezpečovat, tim víc musíte znát jednotlivé procesy, které zabezpečujete. A procesama v operačním systému to jen začíná. A můžete taky dojít k závěru, že tuto úroveň zabezpečení pro svoje procesy nepotřebujete. Každopádně bych ale doporučil všem těm adminům typu "mám tři weby a poštovní server a pár kamarádů přes ssh", aby se alespoň zkusili podívat na defaultní nastavení targeted politiky pro SELinux (viz níže), která přesně tento případ adresuje.
Druhá možnost je, že celou konfiguraci připraví distributor, takže běžný uživatel o SELinuxu vůbec nemusí vědět. V práci máme jeden RHEL5 a SELinuxu ničemu nevadí, je neviditelný (ale ten stroj jsem neinstaloval, takže nevím, co se tam řešilo).Připraví to distributor a administrátor, takže uživatel neví o SELinuxu, ale už ví o personální politice která by měla být spjatá s tou počítačovou (např.: heslo si udělej jen jedno, ale dlouhý, nebo: tady máš přístupovou kartu, nenechávej ji na stole). Pokud máte RHEL5 tak IMHO používáte "targeted" politiku, kde jsou omezeny alespoň služby s přístupem na síť (web server, ...), ale už ne uživatelé, kteří se přihlašují. Nebo ji nemáte a pak máte buď schopného administrátora, a nebo zapracovaly Vaše peníze za subskripci RHEL. :)
uživatel o tom v podstatě ani neví a přitom je chráněnýPokud se to nezměnilo, tak implicitně máte jako uživatel identitu
unconfined_u
, což zas taková ochrana není. Je ale poměrně jednoduché se toho zbavit.
Rozchodit SELinux bez nějaké větší podpory distribuce je jaksi vyšší dívčí.Jeden z dílů chci věnovat i tomuto tématu.
k SELinuxu: Cheddar Bay Exploit...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.