Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 17:31
Thunderbird je oblíbený svobodný multiplatformní e-mailový klient, jenž v základu nabízí uživatelům funkce pro příjem a odesílání e-mailů. Pokud chtějí uživatelé více funkcí, mohou sáhnout po některém rozšíření. Jedním z nich je také Lightning, který do aplikace přidává kalendář s možností vytváření událostí a úkolů. V dnešním článku se zaměříme na synchronizaci kalendářů, zejména s Google Calendar.
Mnoho příznivců tištěných diářů považuje za jejich největší výhodu to, že jej můžete mít kdekoliv u sebe. Samozřejmě, že v době, kdy máme připojení k internetu, řada uživatelů využívá online služeb, ke kterým máte přístup, kdykoliv jste online.
Tuto nevýhodu smazává provázání kalendáře s e-mailovým klientem, který funguje offline. Samozřejmě jste do jisté míry omezeni, ale data a časy již naplánovaných schůzek máte k dispozici a na nic tak nezapomenete. Takové řešení nabízí rozšíření Lightning pro e-mailový klient Thunderbird ve spojení se synchronizací s nějakým online kalendářem.
Naopak rozšíření Google Calendar Tab umožňuje přidat do karty (například vedle Doporučené pošty) kalendář jako webovou stránku. Tím sice odpadají všechny výhody synchronizace, ale poštu a kalendář máte na jednom místě – bez připojení k internetu se však podíváte pouze na do té doby došlé e-maily a na kalendář musíte zapomenout.
K synchronizaci s Google Calendarem jděte ve svém Thunderbirdu na rozšíření Kalendáře. Po instalaci se zobrazí ikonka vpravo nahoře. Pokud nemáte rozšíření nainstalované, pak si přečtete předchozí článek.
V levém panelu klikněte pod nadpisem Kalendář pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte Nový kalendář – i když už někde na internetu existuje. Následně se otevře průvodce, kde v prvním kroku zaškrtněte V síti a klikněte na Další >.
Nyní se dostáváte na krok, ve kterém je potřeba nastavit Formát a Adresu. Google používá pro svůj kalendář formát CalDAV. Pak už zbývá jen správně zadat adresu. O tom, zda je v pořádku, se dozvíte jednoduše tak, že buď vám synchronizace bude fungovat, či nikoliv. Vzhledem k málo možnostem nastavení ani jiné možnosti nejsou, pokud máte standardní Gmail se všemi službami. Standardní adresa je následující: https://www.google.com/calendar/dav/něco@gmail.com/events.
Na dalším kroku už si kalendář jen lokálně pojmenujete a přidělíte mu barvu. Ta se bude zobrazovat v levém panelu v okně samotného rozšíření Kalendáře a pomůže vám se rychleji zorientovat například při větším množství kalendářů.
A nakonec už stačí jen nastavení potvrdit a vyzkoušet si funkčnost nastavení. Nyní by se vám již měl kalendář synchronizovat a to nejen Google Calendar -> Thunderbird/Lightning, ale samozřejmě obousměrně.
Nastavení synchronizace je o trochu delší v případě, že máte více kalendářů. V takovém případě si je potřeba zjistit ID jednotlivých kalendářů a uvést adresu (viz výše) v pozměněném tvaru. Jinak je postup zcela stejný a každý kalendář je třeba nastavovat zvláště.
Přesto není třeba vymýšlet žádné dlouhé adresy. Stačí se přihlásit na Google účet a kliknout na šipku u daného kalendáře, čímž se zobrazí nabídka. V ní klikněte na Nastavení kalendáře a pak už jen zkopírujte zde uvedenou adresu do nastavení v Lightningu. Tentokráte ve tvaru https://www.google.com/calendar/dav/ID kalendáře/events
Samozřejmě není od věci si vyzkoušet, že se kalendáře synchronizují:
Možno je nainstalovat také rozšíření Provider for Google Calendar, které se projeví v nastavení. Pak jen stačí zaškrtnout Google Calendar a do Location zkopírovat například adresu kalendáře, která se schovává úplně dole pod XML.
Samozřejmě, že Lightning podporuje i synchronizaci jiných kalendářů než Google Calendaru. Stačí jen nastavit ten správný formát kalendáře a také adresu. Pochopitelně jednotlivá řešení mají svá specifika, a proto se vám synchronizace nemusí podařit. Mnohem častější jsou však spíše omezení plynoucí z nekompatibility obou řešení, tedy kalendáře na webu a Lightningu. Často tak například nejde správně docílit například zjištění toho, zda má dotyčný při plánování porady čas, či již má v kalendáři na daný čas nastavenou jinou událost.
Vše jsou však specifika daných kalendářů a proto je třeba postupovat zcela inviduálně ve zjištění adresy. Bohužel uživatel sám o sobě nemá v případě problémů prakticky žádné nástroje na jejich odstranění.
Úplně na závěr si dovolíme odbočku k avizovanému rozšíření Google Calendar Tab, které umožňuje otevřít na nové kartě webový kalendář, stejně jako se vám v Thunderbirdu otevírají po dvojím kliknutí zprávy nebo výsledky vyhledávání.
Nejprve si je samozřejmě nutné rozšíření stáhnout na addons.mozilla.org. Samozřejmě ideálně v poslední verzi 3.9. Ještě je pak dobré uvést, že k fungování je třeba mít alespoň Thunderbird verze 3.1 (nejnovější verze je 13.0.1) a nainstalovat běžným způsobem.
Po úspěšné instalaci se vpravo nahoře zobrazí modrá, takřka nepřehlédnutelná ikonka rozšíření s číslem 31. Po kliknutí na ní se nestane nic jiného, než že se otevře nová karta a na ní výchozí webová stránka pro přihlášení do Google Kalendáře. Po přihlášení jste pak na úplně stejné stránce, na kterou byste se dostali i přes webový prohlížeč. Pokud však v horní tmavě šedé liště kliknete například na Dokumenty, bude stránka otevřena již ve výchozím prohlížeči.
Mimochodem s podobnou myšlenkou vzniklo také rozšíření ThunderBrowse. Pomocí něj můžete bez omezení otevírat na kartě v Thunderbirdu libovolné webové stránky, což lze využít i k přístupu do mnoha webových služeb jako například e-mailů nebo kalendářů. Své využití však najde rozšíření i v tom smyslu, že po kliknutí nejste odkázáni na výchozí webový prohlížeč, ale do karty e-mailového klienta…
vim ~/.emacs
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.