Portál AbcLinuxu, 25. dubna 2024 19:25

Openmobility 2013

16. 4. 2013 | David Kolibáč
Články - Openmobility 2013  

Letošní ročník konference Openmobility se konal o prvním dubnovém víkendu poprvé za českými hranicemi, a to v Bratislavě. Program trošku netradičně obsahoval přednášky nejen vysloveně vývojářské nebo o DIY elektronice, ale i obecně o hackerské komunitě nebo principech fungování např. mobilních sítí nebo GPS. Rozhodně to nebylo na škodu.

Obsah

Program

Sobota

link

V sobotu akce začala už v devět ráno úvodem What are open & mobile platforms and Open Source Hardware? — to jsem byl ještě ve vlaku — a zatímco Miro Hrončok předváděl 3D tiskárnu RepRap, resp. Leon Anavi měl hovořit na téma Challenges in Open Source Mobile Apps (později měl ještě přednášku o Tizenu 2), udělal jsem si ještě nedobrovolnou exkurzi po Bratislavě. Do sedmého podlaží budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenské technické univerzity v Bratislavě jsem dorazil až krátce před jedenáctou — s Jiřím Burdou, který se vzápětí pustil do první ze svých tří přednášek:

  1. Princip funkce moderních mobilních přístrojů (Od krystalky k digitálnímu rádiu)
  2. GSM + úvod do 2,5G a 3G
  3. Moderní modulační techniky pro mobilní zařízení (CDMA a OFDM)

Především v první polopaticky vysvětlil, jak vlastně v principu fungují moderní mobilní telefony a podobná zařízení. Závěr byl takový, že vše směřuje k masové výrobě jednoduchých (tudíž levných), univerzálních zařízení, u nichž se kódování informace provádí na softwarové úrovni, přičemž tento software se může podle potřeby upravovat pro různá nasazení. Původně na to měla navázat přednáška Jaroslava Škarvady o projektu GNU Radio, který je příkladem takového přístupu, ale bohužel se nekonala. Místo toho tedy Jiří Burda hovořil o GSM a novějších generacích mobilních sítí, a sice s důrazem na témata podle přání publika.

Leon Anavi před přednáškou o Tizenu Jiří Burda: Od krystalky k digitálnímu rádiu Jiří Burda: Od krystalky k digitálnímu rádiu Jiří Burda: GSM + úvod do 2,5G a 3G Jiří Burda: GSM + úvod do 2,5G a 3G Jiří Burda s hodně starou nokií Jiří Burda: Moderní modulační techniky pro mobilní zařízení Jiří Burda: Moderní modulační techniky pro mobilní zařízení

Další sobotní přednášky už byly převážně praktické, což doplňoval workshop o Qt a Blackberry Cascades. V té části přednášky o OpenStreetMap, kterou jsem viděl, Michal Páleník popisoval, jak nasadit svobodné mapy na svém webu. Štěpán Bechynský pro změnu představil standard ZigBee (a jeho implementaci, senzory XBee), který se používá v senzorových sítích. O hodinu později pak ukázal druhou 3D tiskárnu, která se na konferenci ukázala, leč ani to jsem neviděl, protože jsem zrovna představoval ErgoDox a další komunitní DIY projekty, na jejichž výstupu jsou klávesnice, a vůbec jsem se snažil ukázat, proč bychom měli chtít open-source klávesnice a jaká s tím souvisí úskalí.

Michal Páleník hovoří o OpenStreetMap Štěpán Bechynský a ZigBee Štěpán Bechynský a ZigBee Štěpán Bechynský a XBee

Neděle

link

Nedělní program byl oproti sobotě odlehčený, především se začínalo o hodinu později (s ohledem na sobotní afterparty). Na Jiřího Burdu navázal Pavel Machek povídáním o poloze — vykládal o různých technologiích, jež se dříve používaly nebo stále používají pro určování polohy, především tedy o mobilních sítích, WiFi a konečně GPS. Před obědem jsme ještě stihli několik bleskových prezentací, namátkou o PySide na Blackberry nebo o výzkumu na FEI STU a možnostech zapojit se do něj.

Pavel Machek povídá o poloze Před úderem blesku Martin Holec ukazuje, co je k vidění na stánku Openmobility Kupa věcí ze stánku Martin Kolman mluví o vývoji pro Blackberry 10

Jméno Openmobility naznačuje souvislost s mobilními zařízeními, v neděli se tohoto tématu blíže dotkly dvě techničtěji ražené přednášky: Pavel Tišnovský popisoval architekturu ARM a Martin Kolman představil poměrně komplikovanou situaci ohledně vývoje aplikací v Pythonu a Qt na Androidu. Jan Varga z Mozilly sice sliboval, že ukáže FirefoxOS (mobilní systém využívající pro běh uživatelského rozhoraní a aplikace výhradně webové technologie), nicméně spíš mi připadalo, že nám vysvětloval, jak je špatné, když má jeden webový prohlížeč majoritní podíl na trhu (toho času Netscape, pak MSIE, dnes se tomu blíží WebKit).

Pavel Tišnovský: ARM Martin Kolman: Qt a Python na Androidu Martin Kolman vyvíjí na v Qt a Pythonu na Androidu v reálném čase Martin Kolman vyvíjí na v Qt a Pythonu na Androidu v reálném čase Jan Varga: FirefoxOS Jan Varga: FirefoxOS FirefoxOS na skutečném železe Jan Varga ukazuje FirefoxOS na skutečném železe

Organizace

link

Další přednášky především o hackerspacech a hardwaru jsem bohužel neviděl, ale aspoň většina přednášek, které se mi podařilo zhlédnout, ve mně zanechala dobrý dojem. Také jsem ocenil, že nikdo z přednášejících neměl potíže s angličtinou (podstatná část přednášek probíhala právě v angličtině — vzhledem k účasti zahraničních hostů), resp. mluvit srozumitelně. Je smůla, že se organizátoři potýkali s technickými potížemi při pořizování záznamu — snad budou alespoň nějaká videa. Rozhodně by stála za vidění. Možná vám to může posloužit jako motivaci přijít na příští ročník osobně. ^.^ Nebylo by to na škodu, tentokrát si oproti loňsku na akci našlo cestu podstatně méně lidí. Nejvíc lidí, co jsem viděl v jednom sále najednou, bylo kolem třicítky. Další se trousili po chodbě, kde sídlila část muzea mobilů a stánek s tradiční kupou různého (převážně embedded nebo mobilního) hardwaru a 3D tiskárnou.

Mobilní muzeum Mobilní muzeum Pohled do publika Pohled do publika Pohled do publika Pohled do publika Stánek s tiskárnou RepRap Stánek s tiskárnou RepRap Trička Openmobility Stánek s tiskárnou RepRap Stánek s tiskárnou RepRap

Organizátorům jinak nemám moc co vytknout, leda prakticky nefunkční WiFi v jedné místnosti. Naopak musím pochválit plynulý průběh programu a jako přednášející, a to s absencí zpoždění vlastně souvisí, také to, že se jim podařilo rezervovat obědy (a afterparty) v blízké kolibě a ubytování v nedalekém areálu kolejí. Letmý pohled do zákulisí a více fotografií najdete na blogu Jozefa Mlícha.

Soutěž o ceny Soutěž o ceny

Uvedené fotografie, jejichž autorem je David Kolibáč, podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko.

Další články z této rubriky

LinuxAlt 2013
LinuxDays 2013
Akademy 2013
Openmobility 2013
LinuxAlt 2012

Diskuse k tomuto článku

16.4.2013 11:39 josko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Openmobility 2013
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Dúfam, že bude záznam z predstavenia Ergodox klávesnice.
Fluttershy, yay! avatar 16.4.2013 11:49 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Openmobility 2013
Zrovna v tomhle případě byl AFAIK problém se záznamem. Na druhou stranu asi bude nějaký textík.
🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
16.4.2013 15:35 josko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Openmobility 2013
To by ma moc potešilo =)
joejoe avatar 16.4.2013 12:26 joejoe | skóre: 19
Rozbalit Rozbalit vše Re: Openmobility 2013
zatim to vypada, ze v dnesni dobe nema smysl poradat konference, protoze vsichni chteji zaznamy. Proste udelame online prenos :-D
Rezza avatar 16.4.2013 13:09 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Openmobility 2013
Pritom ty lidi, ktere potkas na OM jsou to nejzajimavejsi na cele akci :) Prednasky jsou tresinka na dortu.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.