Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 18:14
Volba tabletu, stejně jako jiné spotřební elektroniky, není zrovna lehká a se současným počtem všech zařízení, jež nesou označení tablet, si musíte dát pozor, abyste nenaletěli jen na specifikace v reklamě či okázalý vzhled a blikání diod. V podstatě nejlepší je si sepsat, k čemu tablet potřebujete, popřípadě komu jej hodláte koupit, a na co ho dotyčná osoba využije.
Samozřejmě najít nejvhodnější zařízení vás stojí nejen čas, ale i peníze. Často se stává, že přehlídnete akci nebo slevové kupóny odkazující na pro vás možná vytoužený tablet. Pokud jste však už rozhodnuti, že tablet je pro vaše žití důležitý a potřebujete jej, je dobré číst dále a zodpovědět si následující otázky.
Všeobecně jsou nejlepší ta zařízení, jejichž cílem je splnit obojí, což si výrobci moc dobře uvědomují. Bohužel však mají většinou problém vypustit do světa něco lepšího, než tenký luxusně vybavený tablet (2v1 či notebook) s baterií na sotva pár hodin a ještě za cenu, s níž si nerozumí většina zákazníků. O ceně si už však musíte rozhodnout sami, ač se k ní na konci článku vrátíme.
Pokud se rozhodnete sáhnout pro kompromisu, může být seznam i velmi zdlouhavý. Podíváme-li se na pár zařízení, zjistíme, že se některé modely zásadně liší funkcemi a výbavou. Pojďme si tedy říci, jaké specifikace přibližně poslouží našemu účelu nejlépe. Ať už tedy jde o práci nebo zábavu.
Za prvé je tu velikost baterie. Bez znalosti její velikosti nebo výdrže, se nevyplatí si tablet vůbec kupovat. Dobré hodnoty se pohybují minimálně okolo 5 500 mAh a sedm a více hodin výdrže na jedno nabití - Samsung Galaxy Tab 5 SM-T550 16 GB. Mezi další přednosti patří konektivita. Mnohým bohatě stačí Wi-Fi o standardu 802.11 b/g/n, nejnovějším je b/g/n/ac a navíc podpora 2,4 i 5GHz pásma. Lepší zařízení již disponují možností vložení SIM karty a kromě volání lze tak hlavně získat přístup i k rychlým LTE sítím, což pochopitelně není na škodu - Lenovo Yoga2 32 GB.
Dalším důležitým faktorem při výběru tabletu je displej. Pokud už chcete tablet na zábavu, tj. sledování filmů, a zároveň pro přehlednou práci, vyplatí se koupit si tablet s displejem o 10 a více palcích. Sice jej už do jedné ruky nevezmete tak jednoduše, ale věřte tomu, že pro zmiňované účely je to nejlepší možná varianta.
Ten samozřejmě nesmíme zanedbat, přece jen si budete chtít pustit například nějaký film či seriál ve vyšší kvalitě, spustit náročnější aplikaci, nebo si zahrát hru a zasekávání přístroje by vás rozhodně nepotěšilo. Zbytečně to vyrušuje a zdržuje. To lze vyřešit snadno. Nehleďte však na rozdíl mezi procesorem od Intelu, MediaTeku nebo Qualcommu. Není to dobrý nápad. Čeho je však dobré si všímat, je frekvence, obzvláště ta minimální, při níž procesor pracuje, grafický čip k němu vázaný či počet jader, jimiž disponuje.
Pokud SoC (System on a Chip) má následující vlastnosti, například taktovací frekvence 1,8 GHz a osm jader, můžete si být jisti, že polovina z nich má frekvenci trochu nižší – převážně kvůli spotřebě energie. V tomto případě bychom mohli tipnout přibližně 1,4 GHz. To však neznamená, že byste na tom byli hůře. Jen procesor využije slabší jádra pro fungování při nenáročné činnosti, čímž šetří baterii.
Neméně důležitá je také operační paměť, zde se doporučuje si najít zařízení s minimálně 2 GB RAM a 32GB interním úložištěm. Přeci jen dokupování microSD karty pak není nutné a u některých modelů tabletů si úložiště ani pomocí microSD karty rozšířit nelze.
Na ten se můžeme podívat. Jako konkurenci výše zmíněných zařízení můžeme uvést například ikonický Apple iPad Air 2 s 64GB interním úložištěm, který si získal své zákazníky díky sladěnému hardwaru a softwaru. V této nejvyšší kategorii tabletů jsou další možnou volbou například Sony Xperia Z4. To už jsou ovšem opravdu „nabušená“ zařízení, s nimiž si pak už nemusíte dělat hlavu. Vydrží poměrně dlouho a jejich výkon je více než dostačující.
Ta je nakonec vždy tím rozhodujícím faktorem. Pokud chcete tablet používat kromě zábavy také na práci, doporučujeme našetřit si na silnější model s vyšší výbavou. Pokud jej chcete primárně pro zábavu, tak stačí mnohdy i tablet za "pár kaček". Navíc šíře nabídky v dnes stále populárnější kategorii zařízení tabletPC 2v1, která fungují s klávesnicí jako notebook a bez ní jako tablet a která propojují oba světy, tedy práci i zábavu, je opravdu široká a jedním ze zástupců tak může být např. Accent TB900.
Třeba to, že se většina na něm založených zařízení dodává s 32-bitovým UEFI (zatím neznám žádnou výjimku), a často dokonce takovým, že ignoruje změny BootOrder
. Ne že by to přímo znemožňovalo boot 64-bitového Linuxu, ale dost ho to zkomplikuje.
Obecně je to s podporou těchto zařízení dost problematické a poté, co jsem se stal napůl dobrovolně majitelem Acer Aspire Switch 10E (long story, TL;DR: náhrada za nastřádaný kredit, který se mi T-Mobile pokusil ukrást), si najednou připadám, jako bych se vrátil v čase o 15-20 let zpátky. Třeba rozchodit ten bootloader mi trvalo týden, a to si nemyslím, že bych byl až tak nezkušený nebo neschopný uživatel.
Především je potřeba 32-bitový EFI loader. Máte v podstatě dvě možnosti:
(a) zkopírovat si ho z nějaké 32-bitové image bootující přes UEFI. To byl v mém případě trochu problém, protože openSUSE standardně UEFI boot na i586 platformě nepodporuje. Dá se získat např. z fedletu nebo jsem nakonec našel někde image vyrobenou přes kiwi. U této varianty je trochu problém, že nejde (neumím) dodatečně změnit v loaderu cestu pro spuštění grubu. Pozor je také potřeba dávat na to, že UEFI typicky vyžaduje, aby EFI loader měl "správné" jméno (bootia32.efi
), jinak ho ignoruje.
Druhá možnost je nechat ho vygenerovat pomocí grub2, ale je potřeba použít správný target i386-efi
. Aby to fungovalo automaticky, je dobré mít jádro se zapnutým CONFIG_EFI_MIXED
(to je dobré obecně, aby si systém rozuměl s 32-bitovým UEFI) a grub2 obsahující commit 1a33de8b5612
nebo jeho backport (aby automaticky poznal, že má generovat pro tento target).
No a aby toho nebylo málo, můj UEFI jako bonus sice nechá efibootmgr
vytvořit příslušné proměnné a nastavit BootOrder
, ale pak to všechno při bootu stejně zresetuje na default. Takže jakmile je jednou správný bootia32.efi
vygenerovaný, je potřeba ho v setupu nastavit jako první volbu pro boot. Nebo se dá jít cestou nejmenšího odporu a zkopírovat ho tam, kde UEFI očekává ten windowsí (EFI/Microsoft/bootmgfw.efi
); pak je ale potřeba tohle pro jistotu zopakovat pokaždé, když hrozí, že se loader změnil.
Humor je přešel, když jsme udělali test, kdy po několik týdnů nastavovali různé intenzity Wifi a já to měl vždy po týdnu poslepu ohodnotit. Trefil jsem se ze 100%.Cool, tady ti za to dají tři mega. (a v brmlabu padesát litrů)
Wifi není nejzdravější při dlouhodobém pobytu v jejím dosahu.Zajímavé, byly by k tomu nějaké podrobnosti?
A co je nad to, poškozuje nevratně buněčné membrány, stěny, chromozomy, krevní obraz, imunitní a nervový systém. To jsou jasně prokázané a nadále pozorované běžné projevy už takto "slabého" vyzařování, za jaké se považuje wi-fi laickou veřejností. V jedné internetové diskuzi se většina neznalých vysmývala, jak může mít vůbec smysl článek o tom, zda wi-fi škodí zdraví, když wi-fi mívá běžný výkon 100mW až 1W. Jenomže dřívější opakované studie prokazují nevratná poškození a na tom stojí také Salzburská doporučení.i úplné nesmysly
Pokud půjdete častěji na rentgenové vyšetření, budete po nějaký čas zářit více, nad hodnoty přirozeného, přírodního radiačního pozadí.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.