Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 20:52
Recenze knihy.
Na úvod je dobré říct, že název v tomto případě nelže - kniha je skutečně určena uživatelům, kteří chtějí začít s administrací linuxového systému, lépe řečeno serveru. U čtenáře se předpokládají jen základní znalosti o hardware, principech fungování sítí a podobně, předchozí zkušenosti s Linuxem potřeba nejsou. Autor občas uvádí srovnání se serverovýmy systémy na paltformě Windows 2000, respektive NT, ale přestože s nimi nemám žádnou zkušenost, nečinilo mi to při čtení žádné potíže.
Kniha vyšla v originále na začátku roku 2001 a dva roky jsou přeci jen docela dlouhá doba. Žádné "novinky" tedy v textu nenajdeme, což ale nepovažuji za velký nedostatek - základní principy správy Linuxu se tak často a zásadně nemění. Před rokem a půl se bohužel "zasekla" i aktualizace webové stránky inzerované autorem jako zdroj případných oprav a čerstvých informací. Větší problém by pro některé čtenáře mohlo znamenat zaměření na distribuci RedHat, konkrétně verze 7.0 a 7.1CZ (pro potřeby překladu). Aby nedošlo k nedorozumění - v žádném případě nejde o knížku o RedHatu, jen pokud je uváděn konkrétní případ umístění například konfiguračních souborů, jde o umístění v této distribuci. RedHatem je rovněž do značné míry ovlivněn výběr popisovaného software, takže jestli nesnášíte rpm nebo při zaslechnutí slova bind dostáváte kopřivku, měli byste se zřejmě poohlédnout po jiné literatuře.
Text je rozdělen do 27 kapitol tvořících pět hlavních bloků, jejichž obsah si teď podrobněji rozebereme.
Po stručném vysvětlení základních pojmů (distribuce, free software) a porovnání Linuxu s Windows 2000 se dostaneme k samotné instalaci. Krátký všeobecný úvod je následován podrobným popisem průběhu instalace RedHatu 7.1CZ v grafickém režimu. V rámci tohoto popisu se dozvíme o diskových oddílech, nejdůležitějších unixových adresářích, boot managementu apod., takže zkrátka nepřijdou ani uživatelé jiných distribucí - jen se nedozvědí, kdy a kam mají kliknout.
Podrobně je rozebráno používání systému RPM, bohužel ale nenajdeme zmínky o redhatím systému up2date ani o jiných podobných řešeních. Popsána je i instalace programů ze zdrojového kódu, kterou autor kompletně provádí jako superuživatel, což bych já začínajícím uživatelům rozhodně nedoporučoval. Nechybí ani kapitola o Gnome a KDE, kterou si autor myslím mohl odpustit.
V této části se dozvíme základní informace o uživatelských účtech a nástrojích pro jejich údržbu, podrobně je popsán systém autentizačních modulů PAM. Následuje úvod do používání příkazového interpretu bash, zahrnující přehled nejdůležitějších programů pro práci se soubory a procesy, a úvod do shellového skriptování. Filesystémům je věnována zvláštní kapitola, pokrývající vedle jejich vytváření a údržby i problematiku připojování oddílů, diskových kvót nebo použití automounteru.
V části věnované zavádění systému se bohužel dozvíme jen o zavaděči LILO (GRUB zřejmě v době vydání knihy ještě nebyl k dispozici?), probírány jsou rc skripty a různé úrovně běhu systému. Nechybí kapitoly o základním zabezpečení serveru a vlastním překladu jádra. Vše na úrovni, která by neměla začátečníkovi činit potíže a přitom mu ve většině případů postačí.
V této části nás autor seznamuje se službami DNS, FTP, SMTP, POP, SSH a webovým serverem Apache. Po stručném vysvětlení účelu a principu fungování určité služby vždy následuje podrobný popis konfigurace konkrétního software, který ji realizuje, včetně příkladů. Vedle Apache se seznámíme s produkty Bind, Wu-ftpd, Sendmail, Qpopper a OpenSSH.
Jak název napovídá, je tento blok zaměřen na služby poskytované klientům ve vnitřní síti. Jde o sdílení souborů prostřednictvím NFS i Samby, sdílení informací (nejen) o uživatelských účtech prostřednictvím služby NIS a použití DHCP pro přidělování IP adres. Opět jsou podrobně probírány různé možnosti konfigurace a nechybí příklady a "vzorové" konfigurační soubory. Dále se seznámíme s tiskem prostřednictvím LPRng. Kapitola věnovaná zálohování systému nemůže pochopitelně v publikaci tohoto typu chybět - je sice poměrně stručná a na můj vkus až moc věnovaná zálohování na magnetické pásky, svůj účel nicméně plní.
V tomto oddílu nás autor seznámí s nastavováním sítě v linuxovém
prostředí a s protokolem TCP/IP, zejména kapitola "TCP/IP pro správce
systému" je hodně obsáhlá a čtenář by měl být na jejím základě schopen
opravdu podrobného sledování provozu na své síti. Nahlédneme i do
souborového systému /proc
, a to nejen z hlediska síťování.
Samozřejmě nechybí popis nastavení síťového hardware, routování, IP
maškaráda ani nastavení firewallu (použity jsou příklady pro ipchains
a iptables).
Jde o čtivě napsanou knihu, která začínajícímu nebo mírně pokročilému zájemci o administraci linuxového systému poskytne poměrně velké množství obecných informací. Pokud čtenář používá RedHat nebo alespoň ty programy, které jsou v knize podrobněji rozebírány, získá navíc i obstojný návod, jak systém nastavit "krok za krokem". Autor se vyvaroval opisování manuálových stránek, a pokud jsou někde uvedeny konkrétní přepínače jednotlivých programů, je to většinou v rámci upozornění na jejich hlavní schopnosti. Rovněž nezapomíná zdůrazňovat potřebu čtení dokumentace a snaží se i o uvádění odkazů na relevantní webové stránky.
Dobrý dojem bohužel trochu kazí časté chyby v překladu, díky nimž občas
text zcela ztrácí smysl. Nemám sice k dispozici originál, avšak formulace
jako "více informací najdete na hlavní stránce programu" nebo "adresář
/var
je cílové místo pro přihlašovací soubory" těžko
pocházejí z pera autora. Na základě informace, že "...uživateský adresář
root je v podstatě podobný účtu správce ve Windows 2000..." by mohl
začátečník snadno přecenit schopnosti linuxových filesystémů. Podobných
"zajímavostí" najdeme v knize více. Nechybí ani různé překlepy v
příkladech (ale aspoň je díky tomu čtenář nemůže jen mechanicky opisovat).
Mně tyhle věci při čtení nijak zvlášť nevadí, spoustě lidí ale oprávněně
ano. Od nakladatelství, jakým je Grada, bych prostě čekal podstatně lepší
redakční práci.
Celkově se mi kniha líbí a s klidným svědomím ji začátečníkům doporučuji. Správa systému je bezesporu široká oblast a její zpracování v jediné publikaci pochopitelně vyžaduje značné zjednodušování, se kterým se autor myslím docela dobře vypořádal. Pokud by někomu vadilo pouze to, že je kniha poněkud starší, chystá se prý v nejbližší době nová verze.
Autor: | Steve Shah |
Nakladatelství: | Grada |
Cena: | 540,- Kč / 875,- Sk |
Datum vydání: | 2002 |
Počet stran: | 520 |
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.