Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 05:20

Digitální fotografie - jak je to snadné

20. 1. 2004 | Aleš Palko
Články - Digitální fotografie - jak je to snadné  

Recenze knihy pro začínající fotografy. Obsahuje obecný úvod a popis základních způsobů práce s digitálním fotoaparátem.

Úvod

S recenzí této knihy začnu netradičně - od konce, tedy od zadní strany obálky. Je zde graficky vyjádřeno, pro koho je tato kniha určena. Zde bych udělal hned tři korekce, a to že všechny tři kategorie bych změnil na "začátečník". S kategorizací "pokročilý" nesouhlasím. Sám se v žádném případě nepovažuji za odborníka, a přesto jsem se z knihy dozvěděl jen velmi málo nového.

První dojem

Kniha má velmi příznačný název: "Digitální fotografie - jak je to snadné" a vkusnou obálku. Při prvním letmém prolistování jsem však ke svému údivu zjistil, že se zde nevyskytují žádné barevné obrázky, a to ani jako příloha. To je z mého hlediska u fotografické publikace v 21. století zcela neodpustitelné.

Stručný obsah

Kniha je rozdělena do tří částí a třinácti kapitol.

1. část "Základy: co byste měli vědět"

2. část "Staňte se kreativní a nespoutaní"

3. část "Sdílení obrázků"

Podrobnější obsah

První část knihy je nejobsáhlejší a pojednává o teorii fotografie jako takové (snímková technika, makrofotografie, fotografie z různých vzdáleností, panorama, pravidlo třetin, kompozice záběru ...). Dále tato část popisuje rozdíly mezi klasickou a digitální fotografií, jakou snímkovou techniku zvolit a jaký fotoaparát si vybrat. Také jsou zde popsány jednotlivé díly fotoaparátu (objektiv, CCD chip, blesk ...) a příslušenství (filtry, baterie, paměťová média ...).

Druhá část se zabývá praktickými radami základního nastavení fotoaparátu (rozlišení, komprese, motivové programy, manuální režim...). Jsou zde probrány základní i pokročilejší úpravy fotografií ve foto-editoru (ořez, natočení, rozlišení, kontrast, barevnost, efekt červených očí ...). A na závěr specifické úpravy fotografií (přidání rámečku, tvorba blahopřání, kalendáře, spořiče či tapety...).

Třetí část hovoří o finalizaci či uplatnění fotografií (tisk, e-mail, web, výstupy na obrazovku, video či DVD...)

Závěr každé kapitoly tvoří "klíčové body", kde je celá kapitola shrnuta do několika bodů.

Mínusové body

V textu se vyskytuje velké množství nesrovnalostí, překlepů a slovních patvarů. Například v jedné tabulce se počítá s jednotkou míry 1 palec = 3 cm, dále je v textu odkazováno na neexistující obrázek nebo je popisován zcela jiný, v knize se nevyskytující obrázek. Je zde hodně (ne)fotografických výrazů (uzávěrka, zaostřování na ohniskovou vzdálenost, telefoto, obdélníkový pixel ...). Velmi kusá je zmínka o plošných a hlavně filmových scannerech jako možnosti digitalizace fotografie pořízené klasickou cestou. Autor na mnoha místech knihy stále opakuje některé části textu např. vyhledávače www stránek. Není zde zmíněn ani jediný český softwarový produkt. Odkazy na www stránky jsou všechny (kromě jediné výjimky) do ciziny.

Plusové body

Jednoznačným kladem této knihy je snaha obsáhnout problematiku digitální fotografie v širším kontextu. Toto širší pojetí je bráno od základů, ale není to strohá a těžkopádná teorie. Naopak, snahou autora bylo co nejvíce tuto oblast zpopularizovat a přiblížit se běžnému uživateli.

Závěr

Knihu bych doporučil hlavně mladým, začínajícím fotografům. Pokročilým a starším fotografům, kteří již přečetli nějakou tu fotografickou publikaci, doporučuji poohlédnout se po něčem jiném.

NázevDigitální fotografie - jak je to snadné
AutořiM.David Stone, Ron Gladis
PřekladA.Karešová, K.Smrček, Z.Andělová
VydalComputer press
Datum vydání2003
Počet stran278
Doporučená cena279 Kč / 419 Sk

Související články

Geomview - váš interaktivní 3D prohlížeč
cfIDE: Compact Flash přes IDE
TurboPrint: Tisk pro lenochy

Odkazy a zdroje

CPress: Digitální fotografie - Jak je to snadné

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.