Portál AbcLinuxu, 15. července 2025 03:12
Druhý den InstallFestu obsahoval kromě přednášek také zajímavé workshopy, například o IPv6. Kromě toho se hrály hry a samozřejmě instaloval Linux, aby se dostálo jménu akce.
Nedělní program začal o půl hodiny později než sobotní (vizte také InstallFest 2009, den první). Navzdory sobotní (pro vytrvalé i nedělní) Akci se na něj stejně dostavilo poměrně dost lidí, kolem 80.
Den byl zahájen klasicky krátkým uvítáním a poté velmi očekávanou přednáškou Ondřeje Caletky o IPv6. Rozpovídal se o novinkách, adresování a spoustě dalších věcech a nakonec musel být BruXym SIGSTOPován, protože by potřeboval alespoň dvakrát tolik času, s čímž by asi Šimon Seman, který měl přednášku o hrách, nesouhlasil.
Přivítání :: Ondřej Caletka :: Takhle si představuji nekonečno
Přednáška se tedy přesunula do workshopové místnosti, kde bylo velmi rychle dosaženo stavu saturace. Organizátoři se tedy rozhodli pro velký zájem workshop ještě zopakovat odpoledne. Já jsem byl jeden z těch šťastných, kteří se do workshopové učebny dostali na první pokus.
Workshop začal dokončením přednášky a představením možností tunelování, pokud je váš poskytovatel konektivity zpátečnický. Ondra vybalil notebook a napojil se do IPv4-only sítě. Dostal veřejnou IP adresu a začal sestavovat 6to4 tunel. Návštěvníky workshopu to očividně zaujalo a dělali si poznámky. Své snažení zakončil úspěšným pingem na ipv6.google.com.
Když tak krásně získal IPv6 konektivitu, chtěl nám předvést, jak ji rozdistribuuje lidem v místnosti. Vykouzlil APčko a zkonfiguroval si radvd
. Bohužel se k APčku nepřipojil - místní vysílač WiFi byl asi silnější. Každopádně alespoň na teoretické rovině byla demonstrace velmi zajímavá. Potom měl ještě pár slidů o tom, jak programovat IPv6-enabled aplikace. Někdy je to prosté - stačí se nedržet konvencí, že IP adresa je 32bitové číslo.
Workshop skončil trochu později, a tak jsem přednášku o clusterech nestihl úplně od začátku. Vystoupil na ní Jakub Suchý z Enlogitu. Přivezl si cluster ze dvou strojů a nezbytné podpůrné techniky. Prezentoval možnosti eliminace single point of failure. Došel k závěru, že největším problémem bývá datová storage. Potom sestavil cluster a na jednom serveru shodil síť. Za malou chvilku se veškerý provoz sám přesunul na druhý stroj. Ještě předvedl migraci XENového virtuálu mezi stroji přes síť za chodu se zanedbatelným výpadkem a nečekaný pád jednoho ze dvou XEN hostů. Maj' to fakt vymakaný, kam já se na ně se svým servříkem hrabu :-).
Jakub Suchý - Enlogit :: Pojízdný cluster
Jako další nastoupil Petr Koloros z firmy SYSGO se svými inteligentními krabičkami. Přednáška o embedded Linuxu a zejména doprovodné fotografie z vývoje a debuggingu byly velmi zajímavé. Škoda jen, že nešel více do hloubky.
Již v sobotu večer plánovali organizátoři hromadné focení, ale kvůli venkovním podmínkám jej odložili. Počasí od rána přálo, a tak se rozhodli přenést tučňáka ven a vyfotit valnou hromadu. Fotili se návštěvníci i pořadatelé, skupinky i jednotlivci. Protože jsem se svým šumítkem neměl šanci, přenechal jsem focení povolanějším. Co nevidět nás najdete na webu InstallFestu.
Fotím fotografa, jak fotí... :: Linux je velice přenositelný operační systém (citace někoho) :: Taková kuželka
Potom jsme se všichni odebrali na oběd, já opět do Menzy. Poprvé v životě jsem se setkal s UHO efektem - jídlo bylo úplně jiné než v sobotu, jenom omáčka byla přesně ta samá. A v pondělí bude hnědá polévka. Myslíte, že dávají tu stejnou UHO i jako polevu na zákusky?
Povšimněte si UHO :: Jen věž Černobylu se zlověstně tyčí nad Pripjatí, městem duchů
Všechno je zařízeno, orgové si můžou vydechnout :: Slovenský humr na šatním lístku
Po obědě následovala přednáška Zdeňka Merty na téma VirtualBox. Byla cílená hlavně na začátečníky a bohužel trochu tíhla k majoritnímu operačnímu systému.
Tomáš Hála z Active 24 měl původně mluvit o vysoké dostupnosti a non-stop provozu, ale protože toho o tom řekl Jakub Suchý dost již dopoledne, změnil téma na boj se škůdci. Jako první zmínil BFU jedoucí na zavšivených Windows a užívající pro přístup k FTP pro web TotalCommanderu. Jejich hesla tak velmi rychle putují i do vzdálených východních zemí a na jejich webu se potom často usadí phishingové stránky a soubory jako ILOVEYOU.exe
. Proftpd umí autentizaci přes PAM, tak proč to nevyužít, že. Nahrávači virů totiž často přistupují ze svých domácích zemí, a proto by mělo stačit odříznout některé státy. Bohužel, nic jako pam_geoip neexistuje, ale naštěstí jde na pam_exec pověsit skript, který si umístění ověří sám. Ještě přidat možnost vypnutí této vlastnosti do webxichtu správy hostingu a všichni jsou happy.
Druhou kapitolou je spam. Tam zkoušeli zavést greylisting (na principu odmítnutí mailu napoprvé nějakou dočasnou chybou), ale zákazníci si stěžovali, že některé maily chodí pozdě. Nakonec skončili u kombinace geoip, kontroly reverzního záznamu a greylistingu.
Souběžně s těmito přednáškami probíhalo v prvním patře to, kvůli čemu se InstallFestu říká InstallFest, totiž řešily se problémy začátečníků na donesených noteboocích. Do místnosti místních guru jsem vešel poprvé bez foťáku a kernel byl najednou z nějaké záhadné příčiny panic. Potom jsem si došel pro foťák a začaly se dít jiné podivné věci. Když jsem odešel, problém se již nepodařilo zreprodukovat. Některé počítače mě prostě nemají rády...
V druhé místnosti se pařilo.
>Co se s tím NTB stalo?! >Ále, Jenda přišel... :: I na Linuxu jde pařit
Poslední přednáška od Zbyňka Čecha se věnovala televizi. V první části popisoval, co všechno nás může při rozcházení TV karty potkat, a tak jsem byl rád, že jsem nad tou svojí už zvítězil. Potom přednášel o streamingu ze serveru a memory-leakujícím VLC. Slidy publikoval na webu.
Zbyněk Čech :: Óčko přes SSH :: Běželo to na Oknech...
Nakonec opět losování (tentokrát bylo cen méně, což se projevilo mj. tím, že jsem už nic nevyhrál), rozloučení a úklid...
Pavel Krejza a kolektiv :: Úklid
Chtěl bych poděkovat všem organizátorům za skvěle zvládnutou akci, muselo to dát skutečně spoustu práce.
Poznámka: celou moji galerii najdete na http://album.hrach.eu/if09/.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.