Portál AbcLinuxu, 22. června 2021 00:41

InstallFest 2009, den druhý

20. 3. 2009 | Jan Hrach
Články - InstallFest 2009, den druhý  

Druhý den InstallFestu obsahoval kromě přednášek také zajímavé workshopy, například o IPv6. Kromě toho se hrály hry a samozřejmě instaloval Linux, aby se dostálo jménu akce.

Nedělní program začal o půl hodiny později než sobotní (vizte také InstallFest 2009, den první). Navzdory sobotní (pro vytrvalé i nedělní) Akci se na něj stejně dostavilo poměrně dost lidí, kolem 80.

Den byl zahájen klasicky krátkým uvítáním a poté velmi očekávanou přednáškou Ondřeje Caletky o IPv6. Rozpovídal se o novinkách, adresování a spoustě dalších věcech a nakonec musel být BruXym SIGSTOPován, protože by potřeboval alespoň dvakrát tolik času, s čímž by asi Šimon Seman, který měl přednášku o hrách, nesouhlasil.


Přivítání :: Ondřej Caletka :: Takhle si představuji nekonečno

Přednáška se tedy přesunula do workshopové místnosti, kde bylo velmi rychle dosaženo stavu saturace. Organizátoři se tedy rozhodli pro velký zájem workshop ještě zopakovat odpoledne. Já jsem byl jeden z těch šťastných, kteří se do workshopové učebny dostali na první pokus.

Workshop začal dokončením přednášky a představením možností tunelování, pokud je váš poskytovatel konektivity zpátečnický. Ondra vybalil notebook a napojil se do IPv4-only sítě. Dostal veřejnou IP adresu a začal sestavovat 6to4 tunel. Návštěvníky workshopu to očividně zaujalo a dělali si poznámky. Své snažení zakončil úspěšným pingem na ipv6.google.com.

Když tak krásně získal IPv6 konektivitu, chtěl nám předvést, jak ji rozdistribuuje lidem v místnosti. Vykouzlil APčko a zkonfiguroval si radvd. Bohužel se k APčku nepřipojil - místní vysílač WiFi byl asi silnější. Každopádně alespoň na teoretické rovině byla demonstrace velmi zajímavá. Potom měl ještě pár slidů o tom, jak programovat IPv6-enabled aplikace. Někdy je to prosté - stačí se nedržet konvencí, že IP adresa je 32bitové číslo.


Workshop a WiFinka

Workshop skončil trochu později, a tak jsem přednášku o clusterech nestihl úplně od začátku. Vystoupil na ní Jakub Suchý z Enlogitu. Přivezl si cluster ze dvou strojů a nezbytné podpůrné techniky. Prezentoval možnosti eliminace single point of failure. Došel k závěru, že největším problémem bývá datová storage. Potom sestavil cluster a na jednom serveru shodil síť. Za malou chvilku se veškerý provoz sám přesunul na druhý stroj. Ještě předvedl migraci XENového virtuálu mezi stroji přes síť za chodu se zanedbatelným výpadkem a nečekaný pád jednoho ze dvou XEN hostů. Maj' to fakt vymakaný, kam já se na ně se svým servříkem hrabu :-).


Jakub Suchý - Enlogit :: Pojízdný cluster

Jako další nastoupil Petr Koloros z firmy SYSGO se svými inteligentními krabičkami. Přednáška o embedded Linuxu a zejména doprovodné fotografie z vývoje a debuggingu byly velmi zajímavé. Škoda jen, že nešel více do hloubky.


Petr Koloros a jeho krabička

Již v sobotu večer plánovali organizátoři hromadné focení, ale kvůli venkovním podmínkám jej odložili. Počasí od rána přálo, a tak se rozhodli přenést tučňáka ven a vyfotit valnou hromadu. Fotili se návštěvníci i pořadatelé, skupinky i jednotlivci. Protože jsem se svým šumítkem neměl šanci, přenechal jsem focení povolanějším. Co nevidět nás najdete na webu InstallFestu.


Fotím fotografa, jak fotí... :: Linux je velice přenositelný operační systém (citace někoho) :: Taková kuželka

Potom jsme se všichni odebrali na oběd, já opět do Menzy. Poprvé v životě jsem se setkal s UHO efektem - jídlo bylo úplně jiné než v sobotu, jenom omáčka byla přesně ta samá. A v pondělí bude hnědá polévka. Myslíte, že dávají tu stejnou UHO i jako polevu na zákusky?


Povšimněte si UHO :: Jen věž Černobylu se zlověstně tyčí nad Pripjatí, městem duchů


Všechno je zařízeno, orgové si můžou vydechnout :: Slovenský humr na šatním lístku

Po obědě následovala přednáška Zdeňka Merty na téma VirtualBox. Byla cílená hlavně na začátečníky a bohužel trochu tíhla k majoritnímu operačnímu systému.

Tomáš Hála z Active 24 měl původně mluvit o vysoké dostupnosti a non-stop provozu, ale protože toho o tom řekl Jakub Suchý dost již dopoledne, změnil téma na boj se škůdci. Jako první zmínil BFU jedoucí na zavšivených Windows a užívající pro přístup k FTP pro web TotalCommanderu. Jejich hesla tak velmi rychle putují i do vzdálených východních zemí a na jejich webu se potom často usadí phishingové stránky a soubory jako ILOVEYOU.exe. Proftpd umí autentizaci přes PAM, tak proč to nevyužít, že. Nahrávači virů totiž často přistupují ze svých domácích zemí, a proto by mělo stačit odříznout některé státy. Bohužel, nic jako pam_geoip neexistuje, ale naštěstí jde na pam_exec pověsit skript, který si umístění ověří sám. Ještě přidat možnost vypnutí této vlastnosti do webxichtu správy hostingu a všichni jsou happy.

Druhou kapitolou je spam. Tam zkoušeli zavést greylisting (na principu odmítnutí mailu napoprvé nějakou dočasnou chybou), ale zákazníci si stěžovali, že některé maily chodí pozdě. Nakonec skončili u kombinace geoip, kontroly reverzního záznamu a greylistingu.


Zdeněk Merta :: Tomáš Hála

Souběžně s těmito přednáškami probíhalo v prvním patře to, kvůli čemu se InstallFestu říká InstallFest, totiž řešily se problémy začátečníků na donesených noteboocích. Do místnosti místních guru jsem vešel poprvé bez foťáku a kernel byl najednou z nějaké záhadné příčiny panic. Potom jsem si došel pro foťák a začaly se dít jiné podivné věci. Když jsem odešel, problém se již nepodařilo zreprodukovat. Některé počítače mě prostě nemají rády...

V druhé místnosti se pařilo.


>Co se s tím NTB stalo?! >Ále, Jenda přišel... :: I na Linuxu jde pařit

Poslední přednáška od Zbyňka Čecha se věnovala televizi. V první části popisoval, co všechno nás může při rozcházení TV karty potkat, a tak jsem byl rád, že jsem nad tou svojí už zvítězil. Potom přednášel o streamingu ze serveru a memory-leakujícím VLC. Slidy publikoval na webu.


Zbyněk Čech :: Óčko přes SSH :: Běželo to na Oknech...

Nakonec opět losování (tentokrát bylo cen méně, což se projevilo mj. tím, že jsem už nic nevyhrál), rozloučení a úklid...


Pavel Krejza a kolektiv :: Úklid

Chtěl bych poděkovat všem organizátorům za skvěle zvládnutou akci, muselo to dát skutečně spoustu práce.

Poznámka: celou moji galerii najdete na http://album.hrach.eu/if09/.

Související články

InstallFest 2009, den první
LinuXchange - setkali jsme se v Šumperku
LinuXchange 2004 s InstallFestem
InstallFest2004
Pozvánka na InstallFest 2003
InstallFest se vrací aneb svobodná láska linuxových technologií

Odkazy a zdroje

InstallFest 2009

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Roste počet útoků zacílených na vzdálené pracovníky
Týden na ScienceMag.cz: Přátelský paradox, na Facebooku i jinde
Týden na ITBiz: Jak je to s platbami za ransomware
Týden na ScienceMag.cz: Další debata o Hubbleově konstantě
Týden na ITBiz: Mají státní orgány vstupovat do soukromých interních systémů?

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.