plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Účast byla překvapivě vysoká. Registraci využilo asi 100 lidí a přišlo jich 120.
Zahájení celé akce bylo poněkud zákeřně naplánováno už na půl devátou, což byl pro některé účastníky (včetně mě) trochu problém. Nakonec se ale Chuckovi Norrisovi podařilo vytáhnout mě z postele už v 7, a tak jsem už od čtvrt na devět vesele logoval průběh akce.
Budova :: Zvířátko u vstupu :: Program
Nějakou chvíli to vypadalo, že tam budu s organizátory sám, ale kolem půl deváté se začali trousit první tučňáci a už ve tři čtvrtě na devět klesl poměr organizátoři/účastníci pod 1.
Prázdno :: První účastníci :: Kofola zdarma (as beer, receptura je proprietární)
Začátek byl tedy o něco odložen, čekalo se na obsazení sálu. Když se rychlost přítoku návštěvníků trochu snížila, vystoupil z davu Martin Bruchanov (BruXy) a přivítal všechny účastníky. Přivedl si Jiřího Dostála, předsedu klubu Silicon Hill. Ten se krátce zmínil o slávě Silicon Hillu mezi porušovateli autorského práva a o historii budovy, ve které sedíme. Věřili byste, že to bývala prádelna?
Potom BruXy pomalu přešel k tématům jako, co je to Linux a kde všude se používá. Zmínil servery, clustery a superpočítače, grafická studia a výrobce embedded systémů. Vzhledem k odbornosti publika to bylo vyloženě jako nošení tučňáků do Antarktidy, ale alespoň bude na záznamu použitelný propagační materiál (tedy jestli nějaký záznam někdy vůbec bude).
První přednáška byla od Ondřeje Čečáka. Mluvil o řešení problémů v Linuxu. Postup by měl vždy začínat u řádného UTFG (= použijte ten skvělý Google) - zde se vyplatí nastavit si LANG=C
, aby Google našel i cizince, kteří měli stejný problém, a nebát se stránek psaných nekompatibilními jazyky - příkazy jsou pořád stejné. Dále by se měl uživatel zeptat kamaráda nebo na fóru - zde je vhodné psát kvalitní češtinou, protože někteří geekové jsou na chyby alergičtí. Nakonec by měl uživatel zkusit mailinglist pro vývojáře projektu.
O přestávce jsem se porozhlédl po okolí a shledal jsem, že organizátoři natiskli cedulky se jmény účastnících se celebrit. A já byl mezi nimi!
Trička :: Celebrity :: Autoportrét
Následoval dvojblok úvodů k workshopům. Radim Roška (Worwaň) zkusil zkrotit Firefox (téměř) bez myši, a to pomocí rozšíření Viperátor a potom nám předvedl, jak přehrát všechny díly Červeného trpaslíka z adresáře legalni-ripy/
jedním přikazem. Že stačí mplayer *
? Proč to dělat jednoduše, když máme find, ls a cykly :-).
Petr Hodač předvedl svoji pěknou prezentaci vytvořenou LaTeX Beamerem, nechal nás najít schválně ukrytou chybu a oznámil, že se na následujícím workshopu naučíme dělat taky takové (prezentace, ne chyby).
Na workshopu Bash jsme se naučili základy skriptování v Bashi a dostali tahák s příkazy. Určitě ho někdy někdo někde vystaví. Druhého workshopu ani přednášky o Zypperu, které probíhaly souběžně, jsem se nemohl zúčastnit, protože nejsem roztrojená osobnost (zatím).
Nastalo poledne a osazenstvo se začalo pomalu přesouvat směrem k Menze (ti s vysokým IQ) nebo restauraci (ti s vysokým kapesným). Já si vybral Menzu. Čas se v ní zastavil před 20 lety, jenom ty ceny jsou v Kč a mnohem vyšší. Na rozdíl od naší jídelny jsou zde usměvavé kuchařky, velké porce, kratší fronty a plno důchodců.
Přesun :: Cíl: Menza :: Jídlo!
Po obědě byl volný prostor ke kecání, vlastně pardon, ke sdílení informací.
Zjistil jsem, že přímý přenos z akce je vysílán ve Flashi. Po krátké výměně názorů jsme se ale shodli, že to je to menší zlo. AVC ještě dokáže streamovat ve Windows Media, což by bylo ještě potupnější.
Po přestávce měl Michael Hrabánek přednášku na téma FLOSS. Ze začátku jsem si připadal jako v kostele nějaké sekty, ale potom srozumitelně popsal rizika uzavřeného softwaru. Výrobce, nespokojený zaměstnanec nebo nějaká teroristická organizace, jako je vláda Spojených států (to je citace), do něj může přidat sledovací kód a nikdo o tom nebude vědět. Výrobce také může kdykoliv ukončit podporu a nemůžete si za něj najmout náhradu a nemůžete si doimplementovat vlastní funkci.
Michael Hrabánek. Zejména kvůli nevhodnému výroku na stranu vlády USA je toto možná jeho poslední fotka :-)
Potom nastoupil odborník z firmy Sun Microsystems a prezentoval OpenSolaris. Když došel k ZFS, udělal si snapshot (což trvalo asi 2 sekundy) a smazal celou svou sbírku mp3 (což trvalo asi 10 sekund). Potom předvedl, že je adresář opravdu smazaný a snapshot obnovil (což trvalo opět 2 sekundy). Ještě publiku ukázal plugin do Nautila "časová osa" - jezdí se s posuvníčkem a v adresáři se objevuje to, co tam bylo před hodinou, dnem, týdnem, měsícem... Po dlouhé době jsem jako linuxák záviděl uživatelům konkurence...
Linux (kernel) nechali ve vězení a vzali si GNU Utils
Matěj Cepl a Štěpán Kasal zastupovali distribuce Red Hat a Fedora. Seznámili nás s vývojovým cyklem a adrenalinovou Fedorou Rawhide. CentOS jim prý nevadí, pořád je to lepší, než kdyby uživatelé používali Debian...
Matěj Cepl :: Štěpán Kasal :: Klobouk
Poté následovala přednáška o ZFS a tentýž zástupce Sunu nám předvedl, jaké úžasné funkce v Linuxu nemáme (a když už, tak příšerně pomalu přes FUSE). Kouzlil s pooly, snapshotoval, přidával a ničil disky v RAIDu a ZFS to všechno přežilo.
Přes den měli účastníci možnost vyplnit anketní lístky. Ty se potom odevzdaly do krabice a losovalo se o ceny. Pořadatelé se také považovali za účastníky, a proto si například losující slečna vylosovala sama sebe. Cen bylo požehnaně, dokonce to vypadalo, že více, než účastníků. Možná proto se museli do slosování zapojit i organizátoři :-)
Po losování se většina návštěvníků odebrala domů, ale vybraní VIP (já taky!) šli po krátkém úklidu na akci s krycím jménem... no... "Akce" do nedalekého podniku, eufemisticky pojmenovaného "Restaurace Petřín". To cizí slovo by mělo znamenat obnovu, ale tady šlo o hromadnou intoxikaci ethanolem (a možná i methanolem, dle kvality destilační kolony), odborně zvanou pařbááá!!.
Těšte se na druhý den.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Potom nastoupil odborník z firmy Sun Microsystems a prezentoval OpenSolaris. Když došel k ZFS, udělal si snapshot (což trvalo asi 2 sekundy) a smazal celou svou sbírku mp3 (což trvalo asi 10 sekund). Potom předvedl, že je adresář opravdu smazaný a snapshot obnovil (což trvalo opět 2 sekundy). Ještě publiku ukázal plugin do Nautila "časová osa" - jezdí se s posuvníčkem a v adresáři se objevuje to, co tam bylo před hodinou, dnem, týdnem, měsícem... Po dlouhé době jsem jako linuxák záviděl uživatelům konkurence...Tady by někdo měl definovat "opravdu smazaný" protože u principu copy-on-write je běžné chápání "opravdu smazaný" hloupost
Takže přesunutej?