Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Účast byla překvapivě vysoká. Registraci využilo asi 100 lidí a přišlo jich 120.
Zahájení celé akce bylo poněkud zákeřně naplánováno už na půl devátou, což byl pro některé účastníky (včetně mě) trochu problém. Nakonec se ale Chuckovi Norrisovi podařilo vytáhnout mě z postele už v 7, a tak jsem už od čtvrt na devět vesele logoval průběh akce.
Budova :: Zvířátko u vstupu :: Program
Nějakou chvíli to vypadalo, že tam budu s organizátory sám, ale kolem půl deváté se začali trousit první tučňáci a už ve tři čtvrtě na devět klesl poměr organizátoři/účastníci pod 1.
Prázdno :: První účastníci :: Kofola zdarma (as beer, receptura je proprietární)
Začátek byl tedy o něco odložen, čekalo se na obsazení sálu. Když se rychlost přítoku návštěvníků trochu snížila, vystoupil z davu Martin Bruchanov (BruXy) a přivítal všechny účastníky. Přivedl si Jiřího Dostála, předsedu klubu Silicon Hill. Ten se krátce zmínil o slávě Silicon Hillu mezi porušovateli autorského práva a o historii budovy, ve které sedíme. Věřili byste, že to bývala prádelna?
Potom BruXy pomalu přešel k tématům jako, co je to Linux a kde všude se používá. Zmínil servery, clustery a superpočítače, grafická studia a výrobce embedded systémů. Vzhledem k odbornosti publika to bylo vyloženě jako nošení tučňáků do Antarktidy, ale alespoň bude na záznamu použitelný propagační materiál (tedy jestli nějaký záznam někdy vůbec bude).
První přednáška byla od Ondřeje Čečáka. Mluvil o řešení problémů v Linuxu. Postup by měl vždy začínat u řádného UTFG (= použijte ten skvělý Google) - zde se vyplatí nastavit si LANG=C
, aby Google našel i cizince, kteří měli stejný problém, a nebát se stránek psaných nekompatibilními jazyky - příkazy jsou pořád stejné. Dále by se měl uživatel zeptat kamaráda nebo na fóru - zde je vhodné psát kvalitní češtinou, protože někteří geekové jsou na chyby alergičtí. Nakonec by měl uživatel zkusit mailinglist pro vývojáře projektu.
O přestávce jsem se porozhlédl po okolí a shledal jsem, že organizátoři natiskli cedulky se jmény účastnících se celebrit. A já byl mezi nimi!
Trička :: Celebrity :: Autoportrét
Následoval dvojblok úvodů k workshopům. Radim Roška (Worwaň) zkusil zkrotit Firefox (téměř) bez myši, a to pomocí rozšíření Viperátor a potom nám předvedl, jak přehrát všechny díly Červeného trpaslíka z adresáře legalni-ripy/
jedním přikazem. Že stačí mplayer *
? Proč to dělat jednoduše, když máme find, ls a cykly :-).
Petr Hodač předvedl svoji pěknou prezentaci vytvořenou LaTeX Beamerem, nechal nás najít schválně ukrytou chybu a oznámil, že se na následujícím workshopu naučíme dělat taky takové (prezentace, ne chyby).
Na workshopu Bash jsme se naučili základy skriptování v Bashi a dostali tahák s příkazy. Určitě ho někdy někdo někde vystaví. Druhého workshopu ani přednášky o Zypperu, které probíhaly souběžně, jsem se nemohl zúčastnit, protože nejsem roztrojená osobnost (zatím).
Nastalo poledne a osazenstvo se začalo pomalu přesouvat směrem k Menze (ti s vysokým IQ) nebo restauraci (ti s vysokým kapesným). Já si vybral Menzu. Čas se v ní zastavil před 20 lety, jenom ty ceny jsou v Kč a mnohem vyšší. Na rozdíl od naší jídelny jsou zde usměvavé kuchařky, velké porce, kratší fronty a plno důchodců.
Přesun :: Cíl: Menza :: Jídlo!
Po obědě byl volný prostor ke kecání, vlastně pardon, ke sdílení informací.
Zjistil jsem, že přímý přenos z akce je vysílán ve Flashi. Po krátké výměně názorů jsme se ale shodli, že to je to menší zlo. AVC ještě dokáže streamovat ve Windows Media, což by bylo ještě potupnější.
Po přestávce měl Michael Hrabánek přednášku na téma FLOSS. Ze začátku jsem si připadal jako v kostele nějaké sekty, ale potom srozumitelně popsal rizika uzavřeného softwaru. Výrobce, nespokojený zaměstnanec nebo nějaká teroristická organizace, jako je vláda Spojených států (to je citace), do něj může přidat sledovací kód a nikdo o tom nebude vědět. Výrobce také může kdykoliv ukončit podporu a nemůžete si za něj najmout náhradu a nemůžete si doimplementovat vlastní funkci.
Michael Hrabánek. Zejména kvůli nevhodnému výroku na stranu vlády USA je toto možná jeho poslední fotka :-)
Potom nastoupil odborník z firmy Sun Microsystems a prezentoval OpenSolaris. Když došel k ZFS, udělal si snapshot (což trvalo asi 2 sekundy) a smazal celou svou sbírku mp3 (což trvalo asi 10 sekund). Potom předvedl, že je adresář opravdu smazaný a snapshot obnovil (což trvalo opět 2 sekundy). Ještě publiku ukázal plugin do Nautila "časová osa" - jezdí se s posuvníčkem a v adresáři se objevuje to, co tam bylo před hodinou, dnem, týdnem, měsícem... Po dlouhé době jsem jako linuxák záviděl uživatelům konkurence...
Linux (kernel) nechali ve vězení a vzali si GNU Utils
Matěj Cepl a Štěpán Kasal zastupovali distribuce Red Hat a Fedora. Seznámili nás s vývojovým cyklem a adrenalinovou Fedorou Rawhide. CentOS jim prý nevadí, pořád je to lepší, než kdyby uživatelé používali Debian...
Matěj Cepl :: Štěpán Kasal :: Klobouk
Poté následovala přednáška o ZFS a tentýž zástupce Sunu nám předvedl, jaké úžasné funkce v Linuxu nemáme (a když už, tak příšerně pomalu přes FUSE). Kouzlil s pooly, snapshotoval, přidával a ničil disky v RAIDu a ZFS to všechno přežilo.
Přes den měli účastníci možnost vyplnit anketní lístky. Ty se potom odevzdaly do krabice a losovalo se o ceny. Pořadatelé se také považovali za účastníky, a proto si například losující slečna vylosovala sama sebe. Cen bylo požehnaně, dokonce to vypadalo, že více, než účastníků. Možná proto se museli do slosování zapojit i organizátoři :-)
Po losování se většina návštěvníků odebrala domů, ale vybraní VIP (já taky!) šli po krátkém úklidu na akci s krycím jménem... no... "Akce" do nedalekého podniku, eufemisticky pojmenovaného "Restaurace Petřín". To cizí slovo by mělo znamenat obnovu, ale tady šlo o hromadnou intoxikaci ethanolem (a možná i methanolem, dle kvality destilační kolony), odborně zvanou pařbááá!!.
Těšte se na druhý den.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Potom nastoupil odborník z firmy Sun Microsystems a prezentoval OpenSolaris. Když došel k ZFS, udělal si snapshot (což trvalo asi 2 sekundy) a smazal celou svou sbírku mp3 (což trvalo asi 10 sekund). Potom předvedl, že je adresář opravdu smazaný a snapshot obnovil (což trvalo opět 2 sekundy). Ještě publiku ukázal plugin do Nautila "časová osa" - jezdí se s posuvníčkem a v adresáři se objevuje to, co tam bylo před hodinou, dnem, týdnem, měsícem... Po dlouhé době jsem jako linuxák záviděl uživatelům konkurence...Tady by někdo měl definovat "opravdu smazaný" protože u principu copy-on-write je běžné chápání "opravdu smazaný" hloupost
Takže přesunutej?