plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Sdílením informací ke svobodnějšímu světu - pozvánka na moravskou konferenci, která se koná příští víkend v Olomouci.
Sdílením informací ke svobodnějšímu světu
Moravská konference uživatelů svobodného a open-source software LinuXchange se koná o víkendu 20.-21. listopadu (sobota celý den a neděle dopoledne). Je doplněná o InstallFest, který bude probíhat v sobotu odpoledne. Na sobotu večer je plánováno neformální posezení. Akce probíhá na VOŠ a SPŠE Olomouc, Božetěchova 3, www.spseol.cz
RPS Computers - regionální internetový provider; www.rps.cz
Linuxsoft - zpravodajský server z oblasti Linuxu; www.linuxsoft.cz
Danix Team - tým autorů distribuce Danix; www.danix.cz
Mareček - internetové knihkupectví; marecek.kup.to
Linux-CD.cz - internetový obchod s distribucemi systému GNU/Linux; www.linux-cd.cz
CZLUG - České sdružení uživatelů operačního systému Linux; www.linux.cz/czlug
QCM - profesionální IT Linux řešení, autorizovaný partner Mandrakesoftu; www.qcm.cz
Čestný patronát nad konferencí převzalo sdružení CZLUG, které chce tímto krokem podpořit rozšiřování počtu uživatelů svobodného softwaru. Jsme velmi poctěni a doufáme, že se konference vydaří a korunuje naše společné úsilí.
Linux jako desktop pro zaměstnance; Norbert Volf, Baťa a. s.
LTSP - Linux Terminal Server Project; Ondřej Rusek, Edunix
WiFi a komunitní sítě; Zdeněk Štěpánek, http://gavanet.arachne.cz
Elektronická pošta v Linuxu aneb Strasti a slasti s e-mailem; Jan Houštěk, www.linuxsoft.cz
Jak se dělá Debian; Miroslav Kuře, www.debian.cz
KDE - desktop pro uživatele, vývojáře a administrátory; Lukáš Tinkl, KDE.org
Průvodce kompilací jádra; Jaroslav Mikulík, www.malyjarda.cz
V sobotu odpoledne si může návštěvník, který si s sebou přinese počítač, nainstalovat operační systém Linux v některé z jeho distribucí pod vedením specialistů. V nabídce jsou zejména Mandrake, Debian a Slackware. Na místě však budou k dispozici i jiné distribuce, např. Danix. Proběhnou také ukázkové instalace.
V blízkosti místa konání konference je pro vzdálenější účastníky zajištěn omezený počet míst v zařízení hostelového typu za cenu kolem 300,- Kč na vícelůžkových pokojích. Ubytování je třeba objednat a zaplatit předem. Budeme se snažit vašim žádostem vyhovět.
Z kapacitních důvodů prosíme všechny zájemce o registraci. Registrační formulář je k dispozici na adrese http://linuxchange.org/registrace.html. Výhoda registrace spočívá ve slevě na vstupném a také zvyšuje jistotu, že návštěvník získá ubytování. Program konference je rozdělen do tří bloků. Bloky je možné navštívit samostatně. Cena jednoho bloku je 60 Kč. Cena dvoudenní vstupenky je 150 Kč, pro registrované účastníky 120 Kč. Platba vstupenek bude probíhat na místě. Těšíme se na vás!
Skupina LinuXchange
www.linuxchange.org
info@linuxchange.org
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: