Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Před časem se programátor Tomáš Krmela setkal s jedním podnikatelem, který ve své firmě prodává produkty založené na bázi Linuxu. Pánové si rozuměli, a proto přišla vzápětí nabídka, aby se v Šumperku konal sraz uživatelů a fanoušků, který zmíněná firma zaštítí organizačně a finančně. Že organizace setkání není jednoduchý úkol, jsme zjistili i na místě, kdy bylo nutné některé lektory 'vyštvat' z učebny téměř násilím.
K dispozici byly dvě učebny, které poskytla Akademie Jana Ámose Komenského. Dík patří paní ředitelce, jež měla trpělivost a na nějakou hodinu navíc nehleděla. Ve větší přednáškové místnosti byl k dispozici dataprojektor a tabule. V menší (počítačové laboratoři) byly námi nevyužité zasíťované počítače (Windows), dataprojektor a málo místa. Panovala zde ale atmosféra 'hustá tak, že by se dala krájet'. Učebna praskala ve švech.
Časový plán ztratil na významu téměř okamžitě: v 10 hodin už bylo jasné, že jeden lektor nedorazí, druhý je na cestě, třetí přetáhl a další začne až za dvě hodiny. Nakonec vše koordinoval pouze ústně Tomáš Krmela, kterému ovšem značně chyběla odvaha odstranit z učebny lektora, jenž bojoval v plamenné diskuzi. Nebylo se ovšem co divit, protože témata zaujala všechny a občas hrozilo nebezpečí, že na jedné z přednášek (té 'horší' z obou zajímavých) bude prázdno, protože všichni budou na té druhé. Naštěstí se dalo mezi oběma místnostmi přecházet a sledovat tak na pokračování obé.
Jaká témata tedy byla na programu? Rezignuji na časovou posloupnost.
Abych byl objektivní, nebudu psát o neděli, protože to už jsem na setkání nebyl. Program, který se ovšem určitě ještě změnil, najdete na stránkách LinuXchange.
Jak jsem už zmínil, docházelo k časté výměně názorů, což je ostatně důvod, proč se taková setkání konají. Největší diskuze se rozhořely při přednášce o Sambě a kompilaci jádra. Jaroslav Mikulík nám (některým) dokázal, že kompilace jádra není nic obtížného, pokud jste si svůj Linux už nainstalovali sami. Podrobně a poctivě prošel a okomentoval všechny volby při konfiguraci jádra 2.4 s ohledem na několik architektur.
Součástí celého programu byl i InstallFest. Bohužel však proběhla
pouze jedna instalace, protože o další jaksi nebyl zájem. Možná je to
dobře: alespoň konečně víme, že nainstalování Linuxu je věc tak
jednoduchá, že ji zvládne úplně každý! (A vůbec nevím, jestli se ta
jedna instalace týkala PC, nebo mikrovlnné trouby. )
Na úplný závěr sobotní části došlo k nečekané a velice podnětné diskuzi se zástupcem CZLUGu Marcelem Kolajou. Marcel mohl mít pocit, že se jedná o jeho 'popravu', což nebylo účelem ani cílem. Chodbovým jednáním (konalo se na chodbě mezi oběma místnostmi) dospělo několik přítomných k závěru, že je nutné upozornit CZLUGu na to, že podpora Linuxu z jeho strany není dostatečná. CZLUG vlastní doménu www.linux.cz a objevil se názor, že minimálně tyto stránky je třeba změnit, aktualizovat a občerstvit. CZLUG je ochoten naslouchat zajímavým návrhům a očekává v tomto ohledu diskuzi (aby nedošlo k omylu: jsou to slova Marcela Kolaji, nikoliv stanovisko sdružení). Domnívám se, že je vhodné začít teď a tady: Co si myslíte o CZLUGu? Jste členy? Proč? Je třeba změna? Jaká? Čím přispějete vy?
Fotogalerie:
Úplně vlevo (v košili) Marek Pasovský, uprostřed přednášející (?), vpravo Jan Houštěk.
Prezentace ABCLinuxu Offline CD, autor článku sedící bdící u počítače
Na samotný závěr: poděkování patří pochopitelně organizátorům, kteří zvládli dětské nemoci a zajistili vše potřebné, dále Akademii Jana Ámose Komenského a všem, kteří neváhali a přijeli. Podle mého odhadu nás bylo cca 50, ale více lidí by nebylo na škodu -- prostory byly domluveny. Kde jste byli vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: