Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Před časem se programátor Tomáš Krmela setkal s jedním podnikatelem, který ve své firmě prodává produkty založené na bázi Linuxu. Pánové si rozuměli, a proto přišla vzápětí nabídka, aby se v Šumperku konal sraz uživatelů a fanoušků, který zmíněná firma zaštítí organizačně a finančně. Že organizace setkání není jednoduchý úkol, jsme zjistili i na místě, kdy bylo nutné některé lektory 'vyštvat' z učebny téměř násilím.
K dispozici byly dvě učebny, které poskytla Akademie Jana Ámose Komenského. Dík patří paní ředitelce, jež měla trpělivost a na nějakou hodinu navíc nehleděla. Ve větší přednáškové místnosti byl k dispozici dataprojektor a tabule. V menší (počítačové laboratoři) byly námi nevyužité zasíťované počítače (Windows), dataprojektor a málo místa. Panovala zde ale atmosféra 'hustá tak, že by se dala krájet'. Učebna praskala ve švech.
Časový plán ztratil na významu téměř okamžitě: v 10 hodin už bylo jasné, že jeden lektor nedorazí, druhý je na cestě, třetí přetáhl a další začne až za dvě hodiny. Nakonec vše koordinoval pouze ústně Tomáš Krmela, kterému ovšem značně chyběla odvaha odstranit z učebny lektora, jenž bojoval v plamenné diskuzi. Nebylo se ovšem co divit, protože témata zaujala všechny a občas hrozilo nebezpečí, že na jedné z přednášek (té 'horší' z obou zajímavých) bude prázdno, protože všichni budou na té druhé. Naštěstí se dalo mezi oběma místnostmi přecházet a sledovat tak na pokračování obé.
Jaká témata tedy byla na programu? Rezignuji na časovou posloupnost.
Abych byl objektivní, nebudu psát o neděli, protože to už jsem na setkání nebyl. Program, který se ovšem určitě ještě změnil, najdete na stránkách LinuXchange.
Jak jsem už zmínil, docházelo k časté výměně názorů, což je ostatně důvod, proč se taková setkání konají. Největší diskuze se rozhořely při přednášce o Sambě a kompilaci jádra. Jaroslav Mikulík nám (některým) dokázal, že kompilace jádra není nic obtížného, pokud jste si svůj Linux už nainstalovali sami. Podrobně a poctivě prošel a okomentoval všechny volby při konfiguraci jádra 2.4 s ohledem na několik architektur.
Součástí celého programu byl i InstallFest. Bohužel však proběhla
pouze jedna instalace, protože o další jaksi nebyl zájem. Možná je to
dobře: alespoň konečně víme, že nainstalování Linuxu je věc tak
jednoduchá, že ji zvládne úplně každý! (A vůbec nevím, jestli se ta
jedna instalace týkala PC, nebo mikrovlnné trouby. )
Na úplný závěr sobotní části došlo k nečekané a velice podnětné diskuzi se zástupcem CZLUGu Marcelem Kolajou. Marcel mohl mít pocit, že se jedná o jeho 'popravu', což nebylo účelem ani cílem. Chodbovým jednáním (konalo se na chodbě mezi oběma místnostmi) dospělo několik přítomných k závěru, že je nutné upozornit CZLUGu na to, že podpora Linuxu z jeho strany není dostatečná. CZLUG vlastní doménu www.linux.cz a objevil se názor, že minimálně tyto stránky je třeba změnit, aktualizovat a občerstvit. CZLUG je ochoten naslouchat zajímavým návrhům a očekává v tomto ohledu diskuzi (aby nedošlo k omylu: jsou to slova Marcela Kolaji, nikoliv stanovisko sdružení). Domnívám se, že je vhodné začít teď a tady: Co si myslíte o CZLUGu? Jste členy? Proč? Je třeba změna? Jaká? Čím přispějete vy?
Fotogalerie:
Úplně vlevo (v košili) Marek Pasovský, uprostřed přednášející (?), vpravo Jan Houštěk.
Prezentace ABCLinuxu Offline CD, autor článku sedící bdící u počítače
Na samotný závěr: poděkování patří pochopitelně organizátorům, kteří zvládli dětské nemoci a zajistili vše potřebné, dále Akademii Jana Ámose Komenského a všem, kteří neváhali a přijeli. Podle mého odhadu nás bylo cca 50, ale více lidí by nebylo na škodu -- prostory byly domluveny. Kde jste byli vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: