Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Jedná se o dvoudenní seminář věnovaný operačnímu systému GNU/Linux. Je určen spíše začátečníkům a lidem, kteří se chtějí dozvědět o OpenSource řešení, ale i pokročilí si přijdou na své hned druhý den semináře, který je věnován odbornějším tématům a častým problémům.
S čím se tedy na InstallFestu setkáte? Není to rozhodně první akce tohoto druhu. InstallFest pořádá klub Silicon Hill již počtvrté a rok od roku si získává více příznivců. V loňském roce jsme vysílali InstallFest živě přes Internet a byl také pořízen záznam z přednášek. Tento trend hodláme zachovat i letos, ale protože si záznamy z loňského ročníku můžete stáhnout na stránkách Audiovizuálního Centra na Strahově, nebudeme tato témata již opakovat. Letos se budeme snažit pokrýt části, které minulé ročníky nepokryly a zároveň udělat přednáškovou část mnohem akčnější a zábavnější.
Vlastní obsah InstallFestu2004 je rozdělen do tří částí. První probíhá v sobotu, čili den první, a je určena převážně začátečníkům. Skládá se z instalačního dopoledne, kde uvidíte ukázkovou komentovanou instalaci tří vybraných distribucí (Mandrake, Debian, Gentoo). Odpoledne naopak uzříte vlastními zraky, jak běžná rodinka trápí GNU/Linux svými požadavky všedního dne. Forma prvního dne Vás nenechá usnout a měla by Vám poskytnout komplexní přehled o instalaci a používání operačního systému GNU/Linux.
Druhá část (neděle) je tvořena odbornými přednáškami na témata bezpečnosti, sítí a jejich zprovoznění, balíčků a závislostí, linuxových komunit a vývoje software, ale i architektury GNU/Linuxu a vyplývajících možností. S vyjmenovanými tématy se setkáte v neděli a dostatek prostoru bude také věnován diskusi na Vaše témata a otázky.
Třetí část je klasická instalace. Právě tato část dala vzniknout názvu InstallFest (instalační festival). Jako návštěvníci si můžete přinést vlastní počítač (monitory nemusíte, ty Vám zapůjčíme) a my Vám pomůžeme s instalací GNU/Linuxu (případně i *BSD, pokud se najde víc zájemců), nebo s řešením vašich konkrétních linuxových problémů.
InstallFest je pro všechny zdarma. Z důvodu kapacity sálu je nutné se zaregistrovat na našich stránkách a pak už vás čeká jen linuxový víkend s prima lidmi.
Jak se na InstallFest dostat a kde sehnat více informací? Akce proběhne ve dnech 6.-7. listopadu 2004 v sále D1, Fakulty stavební ČVUT. Místo konání se nachází nedaleko stanice metra Dejvická, Praha 6. Více informací o InstallFestu, lidech, programu a vůbec, najdete na stránkách www.installfest.cz. Těšíme na Vaši návštěvu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: