Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 05:12
Myslím, že je to v nějakém wishlistu a možná to v "dohledné" době bude.
Virtualizací operačního systému si představujeme jeho instalaci, běh a správu v aplikace běžící pod jedním operačním systémem.Zde by bylo vhodnější napsat:
Virtualizací operačního systému si představujeme jeho instalaci, běh a správu v aplikace běžící pod jiným operačním systémem.Není totiž problém virtuální počítače přenášet mezi fyzickými počítači a virtuální PC vytvořené pod Linuxem používat i pod jiným OS. Jinak ještě by bylo vhodné upozornit na to, že pokud chce určitý uživatel využívat VirtualBox pod Linuxem, musí být zařazen do skupiny
vboxusers
, aby měl přístup k jadernému modulu VirtualBoxu.
see FAQ
Ono je to ještě daleko jednodušší. Použít klasicky "raw" image a až jej bude potřeba mountnout v hostiteli, máme tu přece kpartx
! Mount v hostiteli i VM zároveň stejně není možný (nemluvím teď o cluster FS jako GFS) za běhu obou systémů - od toho má virtualbox "shared folders" a qemu zase 9p "virtfs".
Pokud by tazatel chtěl mít skutečně v diskovém image jen filesystém, pak ze vyplatí zamyslet se - proč? Pokud jde o maximální kontrolu spouštěného systému, pak doporučuji použít qemu(+KVM) a optiony -kernel
, -initrd
a -append
, případně ještě třeba -bios
, které mimo jiné také obcházejí potřebu mít na disku MBR nebo partition tabulku.
Pokud by přišlo na metodu přes "linear" MD raid, pak bych volil spíš (pro to více určený) device-mapper a jeho lineární mapování dvou blokových zařízení za sebe.
Pokud tazatel neplánuje dělat nějaké pokusy stojící na přímé dostupnosti partišny z hostitelským systémem na offsetu 0, ale jen chce "namountovat VM, když bude potřebovat", pak silně doporučuju "shared folders", cokoli jiného (nejspíš) nestojí za tu námahu.
Pokud by přišlo na metodu přes "linear" MD raid, pak bych volil spíš (pro to více určený) device-mapper a jeho lineární mapování dvou blokových zařízení za sebe.Popravdě řečeno jsem napsal to, co se dalo jednodušeji najít v dokumentaci a stejně bych asi postupoval i v reálu. Teď jsem se díval i na dmsetup, jako jo, určitě je to zvládnutelné, ale podstatně komplikovanější. kpartx funguje jen na opačný směr, který je jednoduchý tak jako tak.
pak silně doporučuju "shared folders"Rád si nechám vysvětlit, co je těmi strašně speciálními (jinak by to bylo bez uvozovek a nejspíš česky) "shared folders", díky.
Je to v uvozovkách, protože se tak jmenuje určitá vlastnost virtualboxu a já nerad překládám jména do češtiny, protože pak si uživatel otevře nastavení a pokud si dané jméno nepřeloží za běhu, bude mít problém najít sdílené složky.
Ve zkratce je to vlastnost, která vyexportuje jeden adresář z hostitele tak, že ve VM půjde připojit buď přes smb (\\vboxsrv\jmeno) nebo přes vboxsf filesystém (je potřeba mít "guest additions" - přídavky pro hosta). Pokud šlo tazateli o jednoduché sdílení souborů mezi oběma systémy, sdílené složky mohou být jednodušší alternativou.
1.4. Does Xen support Microsoft Windows? The paravirtualized approach we use to get such high performance has not been usable directly for Windows to date. However Xen 3.0 added Intel VT-x support to enable the running of unmodified guest operating systems, including Windows XP & 2003 Server, using hardware virtualization technology. Xen 3.0.2 and later support AMD Pacifica technology as well. Check to see if your CPU is among the list of HVM Compatible Processors, and if your motherboard is among the list of HVM Compatible Motherboards.
takze winy bez podpory virtualizace pod xenem ne.
nepouziva nahodou xen taky qemu?
Tak například můj Thinkpad R60 měl vmx podporu ve svém 32bit procesoru. Takže (by) mi fungoval qemu akcelerovaný přes KVM, i přestože bych mohl pouštět jen 32bit virtuální systémy. Spíše bych to přeformuloval tak, že "VirtualBox je v současné době jediný schopný volně dostupný nástroj pro virtualizaci OS na starých strojích bez HW podpory virtualizace", protože je skutečně schopen pustit windows XP na mém starším P4 desktopu bez znatelné ztráty na (CPU) výkonu. Kdysi jsem četl, že toho docílí pomocí dynamické rekompilace emulovaných dávek instrukcí (nebo nějak tak), kqemu bylo schopno zase nějak "předávat" x86 intrukce hostitelskému CPU, ale i tak fungovalo zoufale pomalu.
Pokud jste spíše narážel na to, že "virtualizace" znamená 32bit i 64bit a že VirtualBox je jediný volně dostupný nástroj pro virtualizaci 64bit na 32bit, tak se omlouvám za špatnou interpretaci.
Snad pro dosažení požadované 3D kompatibility a výkonu bude časem dostupnější (při volbě vhodného CPU/MB) cesta PCI passthrough, která umožní Guest OSu plnou kontrolu nad vyhraženou GK. Při nákupu budoucího HW bych dostupnost těchto schopnosti určitě zvážil.
http://www.youtube.com/watch?v=Gtmwnx-k2qg
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.