Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 20:46
V třetí třetině ledna byly aktualizovány distribuce GParted Live, GhostBSD, Lakka, Solus, Kali, FreeNAS, OLPC OS a OPNsense, na samém začátku února pak OpenMandriva Lx.
Distribuce GParted Live obsahuje – nástroj GParted pro vizuální správu oddílů na úložných zařízeních. Je „živá“, takže se hodí k přípravě úložiště na instalaci, nebo také záloze či naopak obnovení stávajícího systému a dat.
Vydání 1.1.0 přináší obvyklé aktualizace překladů a opravy chyb, tentokrát týkajících se namátkou přesunu uzamknutých šifrovaných oddílů LUKS, výpočtu velikosti souborového systému JFS či rozpoznávání členů ATARAID a jejich stavu. To jsou také novinky v GParted Live 1.1.0-1, jež navíc povyšuje verze ostatních balíčků (z Debianu „unstable“ neboli Sid) a konkrétně obsahuje jádro Linux 5.4.13.
První letošní vydání GhostBSD přechází na základ TrueOS 12.1-STABLE, výchozí desktopové prostředí je MATE 1.22.2 (k dispozici je také Xfce) a instalátor obsahuje opravu podpory GPT/UEFI.
Doménou distribuce Lakka je emulace videoher zvláště na Raspberry Pi, ale i jiných jednodeskových počítačích. Prostředí pro spouštění emulátorů představuje RetroArch, nejde však pouze o spouštěč, stará se také o integraci hardwaru či poskytuje jednoduché nastavení hry po síti.
Nynější Lakka 2.3.2 obsahuje RetroArch 1.8.4, který vedle oprav chyb také zlepšuje správu médií (obrazů disket, disků aj. – na nichž byly hry historicky distribuovány), a nové emulátory NES, NeoCD, reimplementace Quake 2-3 engine nebo novější DOSBox. Jedná se o poslední vydání s podporou všech dosavadních platforem; Lakka 3.0 již neudržované platformy opustí.
Desktopová distribuce Solus si řadu věcí dělá po svém, ať už je to správce balíčků eopkg
, nebo třeba fork prostředí GNOME zvaný Budgie. Vydání 4.1 obsahuje poměrně aktuální výběr softwaru: Linux 5.4.12 a Mesa 19.3.2 (s inzerovanou podporou nových GPU), NetworkManager 1.22.4 a wpa_supplicant 2.9 s podporou WPA3, systemd 244, vlastní, rychlejší akcelerátor profilů AppArmor přepsaný v jazyce Go, aktuální výběr multimediálních kodeků aj.
Obrazy také Solu nyní používají kompresi Zstandard namísto XZ, čímž se výrazně urychluje dekomprese při instalaci systému. Na výběr je čtveřice obrazů systému s různými desktopovými prostředími: Budgie (10.5.1), GNOME (3.34.3), MATE (1.22) či KDE Plasma (5.17.5). Budgie je distribuci vlastní, ovšem i ostatní prostředí jsou ve výchozí podobě upravená. V GNOME Shellu je to např. přichystaná podpora ikon v oznamovací oblasti či zrychlení animací; v KDE Plasmě velmi tmavý motiv vzhledu, implicitně omezené indexování souborů a řada drobností jako otevírání složek jedním klepnutím místo dvěma.
Distribuce Kali zaměřená na testování bezpečnosti v pravidelném čtvrtletním vydání přináší pár poměrně radikálních změn: zmizely obrazy systému s různými desktopovými prostředími, místo toho si jde zvolit desktopové prostředí v instalátoru (nové obrazy jsou: „živý“ se síťovým instalátorem, pouze se síťovým instalátorem, pouze s lokálním instalátorem), a superuživatel root
již není výchozí, nahradil jej běžný neprivilegovaný uživatel kali
. Související změna se týká také Kali NetHunter, distribuce založené na Androidu, ta je totiž nyní dostupná i v omezené verzi pro zařízení, na kterých není k dispozici „root“, popř. alternativní sestavení jádra. Uživatele některých jednodeskových počítačů s architekturou ARM naopak nepotěší končící oficiální podpora – nové obrazy Kali již v řadě případů nebudou vycházet, pokud se jich neujme nikdo z komunity.
Systém FreeNAS pro síťová úložiště (NAS) spočívá na základech FreeBSD a souborového systému ZFS. Vydání 11.3 shrnuje změny za poslední více než rok a jsou to změny početné: nejen v administračním rozhraní, kde se změnila řada dialogů i některá API, přičemž starý frontend byl odebrán, ale i v podpoře ACME, snapshotů ZFS, funkcionality ZFS dostupné přes SMB, NAT aj.
Projekt One Laptop per Child stále existuje a mj. po zhruba roce opět vydal aktualizaci distribuce pro zařízení XO-1 až XO-4. Základem systému je stále Fedora 18, která ovšem oslavila již sedmé narozeniny. Jde tak spíše jen o opravnou aktualizaci grafického rozhraní Sugar (0.112) a příslušných aplikací.
OPNsense přidává k HardenedBSD (fork FreeBSD) nástroje pro nasazení na síťové prvky, jmenovitě firewally. V prvním letošním vydání se pozornosti dostalo IPsec či generování certifikátů TLS s eliptickými křivkami, podpoře VXLAN a loopback zařízení aj. Python 3.7 je nyní výchozí. Obsažené LibreSSL je 3.0 a OpenSSL 1.1.1. Správci odvedli kus práce také na dokumentaci.
OpenMandriva Lx, jeden z pohrobků Mandrake a posléze Mandriva Linuxu, se v posledních letech snaží dodávat ten nejnovější software: vydání 4.1 obsahuje Linux 5.5, KDE Plasma 5.17.5, LibreOffice 6.4.0.3,… Uživatelé, kteří preferují jiné desktopové prostředí, mohou sáhnout po komunitních repozitářích. Také OpenMandriva používá kompresi balíčků Zstandard. Zajímavostí je alternativní jádro Linux přeložené pomocí Clang – a vedle toho i jádro optimalizované pro novější procesory AMD (Ryzen/ThreadRipper/EPYC).
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.