V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
S novým rokem přišla také nová vydání linuxových distribucí ExTiX, Qubes OS, Q4OS, KaOS, OpenWrt, Tails, IPFire, AryaLinux, SuperGamer, Raspberry Slideshow, Linux Lite či CentOS. Firma Huawei zveřejnila serverový EulerOS jako openEuler. Pokročil vývoj linuxové varianty Project Trident.
ExTiX představuje „živé“ obrazy systému založené na Ubuntu či Debianu, doplněné o alternativní desktopová prostředí či velké množství aplikací včetně proprietárních jako klient pro Spotify či Skype. Zatímco např. vydání 19.3 používalo Xfce nebo v 19.10 bylo výchozím prostředím LXQt, nynější 20.1 z přelomu roku vychází z čínské distribuce deepin 5.11 se stejnojmenným desktopovým prostředím. Ony „živé“ obrazy systému podporují perzistentní úložiště, načtení celého systému do RAM a umožňují vytváření vlastních upravených obrazů pomocí nástroje Refracta.
Firma Huawei pro serverová nasazení dodává vlastní linuxovou distribuci EulerOS založenou na CentOS a certifikovanou jako UNIX 03. Ta je nyní veřejně k dispozici jako openEuler v podobě jednak obrazu pro 64bitovou architekturu ARM, jednak gitového repozitáře, ve kterém můžeme najít také např. démon spravující kontejnery iSulad či nástroj pro optimalizaci systému pomocí strojového učení A-Tune. Software je šířen pod licencí Mulan PSL specifickou pro čínské prostředí. Přispívat je možné po souhlasu s CLA.
Qubes OS se skládá z hypervizoru Xen, linuxové distribuce Fedora a šablon virtuálních strojů s distribucemi Debian, Fedora a Whonix, ale i MS Windows – pro izolaci aplikací. Opět po roce vychází menší aktualizace obrazů a šablon, tentokrát 4.0.2. Změny tedy pokrývají nové verze distribucí – Fedora 30, Debian 10, Whonix 15 – a jádra Linux s dlouhodobou podporou (4.19 namísto 4.14). Krátce poté ovšem byla nalezena v jádře privilegované domény (instance Fedory určené k řízení systému) chyba, kvůli níž je doporučeno použít novější revizi 4.0.3-rc1.
Pro příznivce desktopového prostředí Trinity, forku dnes již historického KDE 3.5, představuje Q4OS jednu z mála možností, jak k tomuto grafickému rozhraní přijít ve výchozí instalaci. Na sklonku roku vydané Trinity R14.07 se promítlo právě do nových obrazů Q4OS 3.10 založených na Debianu 10.2, vedle nichž je k mání i varianta s KDE Plasma 5.
Uživatele, kteří stojí o Trinity, ale nikoliv systemd v Debianu, může představovat alternativu Exe GNU/Linux – založený na Devuanu.
Průběžně aktualizovaný KaOS se pro změnu specializuje na nejnovější verze prostředí a aplikací KDE. První obrazy roku 2020 přinášejí nejen v prosinci vydané Aplikace 19.12 a knihovny Qt 5.14, ale také významné změny pod kapotou: jádro 5.4 s podepsanými moduly včetně proprietárních ovladačů Nvidia – a OpenGL knihovnu libglvnd právě od Nvidie, která by měla přispět k lepší podpoře přepínání GPU.
Vývojáři Project Trident pokročili s variantou založenou na Void Linuxu na úkor TrueOS/FreeBSD. Již betaverze vylepšuje instalátor a na systémech s UEFI podporuje zavádění snapshotů ZFS, šifrování domovského adresáře a vůbec základní správu uživatelských účtů.
Alternativní, na Linuxu založený systém pro routery a podobná zařízení OpenWrt je tu po půl roce s větším stabilním vydáním 19.07.0. Na všech zařízeních nyní používá jádro Linux 4.14.162. Nově je podporován ath79, nástupce ar71xx, a taktéž přibyla podpora WPA3 (byť ne ve výchozí instalaci). Upgrade z 18.06 je na mnoha konfiguracích možný.
Menší aktualizace 4.2 „živé“ distribuce zaměřené na ochranu soukromí Tails optimalizuje – aktualizační proces a do budoucna automatizuje větší aktualizace systému, typicky po několikaměsíční prodlevě. Rovněž obsahuje novější jádro Linux (5.3.15) a stěžejní aplikace (Tor Browser 9.0.3, Thunderbird 68.3.0), k nimž navíc do výchozí instalace přidává nástroje pro správu metadat PDF Redact Tools, rozpoznávání textu Tesseract OCR a konverzi multimédií FFmpeg.
Další aktualizace distribuce IPFire pro systémy plnící roli firewallu shrnuje opravy zranitelností procesorů Intel a povýšení verzí softwaru za další měsíc, mezi nimi např. bash 5.0, a přináší zkrácené čekání na síť při zavádění systému nebo preferenci šifrování AES při TLS spojení.
AryaLinux patří mezi distribuce založené na dokumentaci Linux From Scratch, kterou však doplňuje o vlastní skripty alps
pro instalaci softwaru. Vydání 2.1 přichází po delší odmlce, obsahuje ovšem četné novinky: staví na (B)LFS 9.0 a podporuje příslušné verze softwaru včetně největších desktopových prostředí (GNOME, KDE Plasma, MATE, Xfce) a navíc nový instalátor, výchozí podporu Dockeru a Flatpaku, přepsané právě instalační skripty alps
nahrazující balíčkovací systém, ale k tomu i několik binárních balíčků jako webové prohlížeče Firefox a Chromium.
SuperGamer patří mezi četné deriváty Ubuntu; jak naznačuje název, cílí na hráče. Současné vydání č. 5 již ale neobsahuje předinstalované hry, nýbrž pouze usnadňuje instalaci Steamu, Lutris a PlayOnLinux. Základem systému je Ubuntu 19.10 (pro x86_64) s desktopovým prostředím Xfce.
Raspberry Slideshow si klade za cíl usnadnit nastavení přehrávání grafických prezentací na Raspberry Pi, stačí nahrát obrázky na USB, síťové či internetové (web, Dropbox) úložiště a provést elementární konfiguraci. Nejnovější vydání 13.0 právě přesouvá textovou konfiguraci na jedno místo a dále povoluje grafický formát WebP, zlepšuje připojení k Dropboxu nebo přeskakuje stahování seznamů balíčků z repozitářů, které se od předchozí aktualizace nezměnily.
Jak Microsoft ukončil podporu Windows 7, distribuce Linux Lite napodobující uživatelské rozhraní právě Windows spěchá s vydání 4.8, které by jinak dorazilo až v únoru. Stále jde o variaci na Ubuntu 18.04 – s Xfce, jež má upravený vzhled, balíkem kancelářských aplikací a připraveným VirtualBoxem.
Po novém vydání Red Hat Enterprise Linuxu (8.1) s dvouměsíční prodlevou následuje odpovídající – bezplatné – sestavení CentOS.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: