Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 22:07
On ani není problém s infrastruktůrou ISP, ale s koncovími stanicemi. Teď když lidé přecházejí z 2,4GHz na 5Ghz pojítka, jim nemůžete říct dobrý, ale za rok je potřeba koupit nová s IP6 podporou. :(
Teď když lidé přecházejí z 2,4GHz na 5Ghz pojítka, jim nemůžete říct dobrý, ale za rok je potřeba koupit nová s IP6 podporouPojítko vůbec nemá co zajímat, jaký protokol se na 3. vrstvě OSI používá. Všechno má fungovat stejně ať už používáš IPv4, IPv6 nebo třeba IPX
> Všechno má fungovat stejně ať už používáš IPv4, IPv6 nebo třeba IPX
To by byla pravda, kdyby 802.11 (wifi) nebylo pitome navrzene. Ale protoze je, je treba mit protokolove specificke hacky na bridgovani mezi wifi klientem a ethernetem.
A přitom nech zvedne ruku ten, kdo zná nějakou krabičku která by jako jádro nepoužívala Linux, který IPv6 umí už pěkně dlouho. Někdy by mě fakt zajímalo jestli je to vychytralý marketingový tah, úspora peněz vývojářů(aneb co klient nechce to mu nutit nebudeme a na tom ušetříme) a nebo prostě jen lenost. Kdo má nějakého ASUSe tak doporučuji porovnat rozdíl mezi originálním firmwarem a tím Olegovým. Člověk jen musí kroutit hlavou. Jinak teda ještě musím dodat, že 99% krabiček jde hacknout a tu podporu dodělat a nebo už se sem tam začínají objevovat zařízení, která IPv6 podporují. Pak se zase nemůžu dočkat jak to bude vypadat u klientů.
> A přitom nech zvedne ruku ten, kdo zná nějakou krabičku která by jako jádro nepoužívala Linux, který IPv6 umí už pěkně dlouho.
V docela dost krabickach se pouziva nejaky jiny system (tusim ze VxWorks), ktery ma vyhodu, ze vyrobce usetri jeste trochu flashky a RAM.
V tom je ta potíž, dnes je běžné (standartní) že klient má na pojítku nat a dhcp, které mu udělá jednoduchou vnitřní síť. Předpokládám, že některá pojítka (Nanostation 5) donutím pracovat IPv6, ale kdo to zaplatí ? Když máš přes tisíc klientů ? Problém není infrastruktůra, minimálně RouterOS už dnes má skoro každý, ale rozprášení sítí u klientů.
Doporučuji si IPX/SPX nebo třeba NetBEUI dneska zkusit. Bych byl rád kdyby se to alespoň dostalo z jednoho drátu na druhý, natož potom po síti.
Ideálně kdyby se na to všici vyhulili a až by to vyčerpání skutečně nastalo tak pak vyhlásit den D
V článku jsem našel vysvětlení, proč se ještě nepoužívá IPv6, a dále dovolím si vlastní předpověď:
IPv6 se nenasazuje, protože jej zatím „nikdo“ nepotřebuje. Konzumenti obsahu si vystačí s překladem adres a producenti obsahu zatím nedostatek adres nepocítili.
Takže IPv6 se začne nasazovat právě tehdy, až když si přinesete stroj do serverovny a oni vám řeknou, že pro vás už nemají žádnou IPv4 adresu.
Dokážu si představit, že producenti budou tlačit na ISP, aby adresy již přidělené konzumentům sebrali a dali je producentům, ale to už bude poslední křeč IPv4.
Doufám, že v této konečné fázi pocítí ISP tlak natolik silně (a vycítí obchodní příležitost), že sami ze svého rozhodnutí rychle dodělají do svých sítí dual stack, protože jedině oni budou moci vyřešit problém slepice–vejce, kdy najednou všichni budou chtít IPv6, ale nebudou mít, kdo by jim dal tranzitivitu.
Takže zcela paradoxně v rozporu s očekáváními IETF se dual stack nasadí velmi rychle a to pět minut po dvanácté.
Takže IPv6 se začne nasazovat právě tehdy, až když si přinesete stroj do serverovny a oni vám řeknou, že pro vás už nemají žádnou IPv4 adresu.Zdá se mi, že Svaté Organizace (IANA...) vidí problém spíše v agregaci adresního prostoru. Ano, provideři jako UPC odpojí klienty od Internetu a vyšetřené adresy prodá. Problém je v tom, že se budou prodávat třeba po /22, takže neúměrně vzroste velikost routovací tabulky. A co potom? Doporučuji klip "The Day The Routers Died" na TyTrubko...
Stejně (blbě) argumentují zastánci NAT66, že prý se zhroutí dynamické směrování, protože každý bude chtít vlastní IPv6 PI rozsah. Jenže tohle není chyba, to je vlastnost dynamického směrování.
Pravda je ale taková, že zrovna tak jako fragmentace dá se dělat defragmentace (ať už administrativně výměnou bloků nebo automaticky na BGP směrovačích. Internet není tak hustý, jak se může zdát.
Případně lze zavést další úroveň dynamického směrovaní.
Každopádně je třeba lepší dohled. Kolikrát údaje v whois neodpovídají skutečnosti.
firmy s nakym ipv6 do domacich krabicek nepocitaj:)
Podrobnosti o produktu: =========================
Kod produktu:DIR-655
Popis problemu: =========================
Popis problemu:chtel bych se zeptat jestli bude nekdy firmware s podporou ipv6? pokud se vam s tim nechce delat tak alspon zverejnete technicke informace aby se tam dalo nahrat openwrt.
Dobry den,
Podpora IPV6 se zatim nechysta.
Tento produkt nespada pod otevrenou GNU licenci, proto neni k dispozi open-source firmware.
xxx yyyy Technicka podpora D-Link
Breaknout, potvrdit si že GPL porušují a naprášit na GPL Violations.
potvrdit si že GPL porušujíNebylo by to prvně, že...
A ani naposledy. Sám o některých porušeních GPL u výrobců těchto krabiček vím(ale jsou to jen blbosti).
Nebylo, ale je otazné, jestli jde o porušení GPL i v tomto případě.
Jsem jistý, že by se něco našlo. Kdo dneska neporušuje GPL jako by nebyl.
Důležité je ale říci jedno - připraveným štěstí přeje, a kdo v klíčový okamžik nabídne aktivní prvky odladěné pro IPv6, bude v balíku. To myslím zcela vážně.
No, to si moc nemyslím. Už teď pár takových je. Jenže když někdo vezme board za pár šupů a nacpe ho do lesklé plastové krabice…no, radši nic. A lidi nějaké IPv6 moc nezajímá. Je zajímá jediné (jsou to přece jen lidi). Dokud nebude IPv6 v módě(kde jen ti markeťáci zase jsou) tak bych si moc jistý nebyl…
Možná jsem hloupej koláč, ale vždy jsem si představoval že se nejdřív IP6 zavede na páteři a všichni kdo jsou připojení budou muset mít bedýnku s překladem IP6 - IP4. Za předpokladu že se vyhradí jedna adresová předpona k IP4 jako jediněčná v prostoru IP6, tak pokud dojde packet IP6 s touto předponou tak se tranformuje na IP4, pokud následující zařízení není schopno IP6 přijmout. Rovněž tak když dorazí IP4 packet, tak jej zařízení pomocí dohodnuté předpony transformuje na IP6, pokud další zařízení na cestě umí IP6 zpracovat. Tím by se snad umožnilo postupné připojování dalších zařízení IP6 charakteru podle možností jednotlivých subjektů. Může mi někdo vysvětlit, v čem je moje představa chybná? Pokud jsem to nepopsal jasně, tak příklad: třeba se zvolí 017.017 jako unikátní předpona pro přechod na IP6. Pak každý paket IP4 se transformuje na 017.017.IP4 a dál už poběží jako IP6. zpětně když dojde na rozhraní, za kterým už je jen IP4, tak se 017.017 odřízne a dál jede IP4. Přece nové zařízení například posláním nějakého packetu typu IP6 na "staré, hloupé" zařízení s pouze IP4 zjistí že zařízení packet zahodilo a nezpracovalo a proto usoudí že toto zařízení musí oslovovat pouze pakety s IP4.
jak to vidim ja: IPv6 neni o 6bytove adrese (to "v" je od version), vzhledem k tomu, jake maji plany by nam adresy z IPv6 dosly pristi tyden ... a pokud Vam jde IPv4 paket ven do IPv6 ... netrefi... protoze uz aplikace z IPv4 nevi kam by paket posilala, bo IPv6 prostor proste nevidi, takze je trvale odkazana na IPv4 ... a IPv4 over IPv6 tunely jsou, takze propojovat zbytky IPv4 siti pujde, ted se pouzivaji opacne.
Lidi ku*va naučte se psát česky!
jsem vyděl
koncovími
dovyplítval
jo... problem je v tom, ze na pouzitelne reseni Vam chybi vic koncu najednou.
Je to jak s "problemem" prechodu na linux. Hlavni stado pouziva windows. A at je stav libovolny, uz to samo ma strasnou setrvacnost. Pak tu mame tuny masa, ktere bez modreho "e" neudelaji ani prd a windowsy pouzivaji, protoze to tak "dostali". Dostali to tak proto, ze vsichni to tak "chcou". Podpora ovladacu neni, protoze neni rozsireni. Rozsireni neni, protoze ovladace. To ze jde vetsinou o stupidni hw je druha vec. A mohl bych pokracovat. Takze linux se mozna sice masove prosadi, ale bude to trvat. S IPv6 je to v dusledku podobne, jen tu bude vetsi tlak, az dojdou adresy, ale jeste si par let urcite pockame.
Protože společnosti se věnují tomu, co jim pokud možno bezbolestně přinese téměř okamžitý zisk. Vše ostatní je kuvra nezajímá . Je to opravdu tak jednoduché.
Zdravím,
já bych to takhle jednoduše neviděl. Mám počítač na páteři internetu, připojení domů a připojení do práce. Jednou jsem strávil několik hodin rozcházením IPv6. Nakonec se vše povedlo. Problém ovšem bylo, že po čase při dělání změn (výměna poskytovatele) to přestalo fungovat.
Takže jsem měl možnost buď to znovu rozchodit a strávit na tom několik hodin a nebo se na to vykašlat. Rozhodl jsem se pro druhou variantu, protože mi to vůbec nic nepřineslo. Pořád jsem se mohl připojit na stejné servery. Dnes už je to trošku lepší, že někteří poskytovatelé už mají nativní připojení (hlavně ti páteřní - např. Master Internet).
Ale pořád to sebou nese náklady a nic to nepřínáší. Kdybychom alespoň mohli zahodit IPv4 v lokální síti, ale ani to pořádně nefunguje.
Všichni ví, že se bude muset přejít. Všichni se na to připravují, ale všichni čekají, až to bude potřeba. Teď to potřeba není.
Tak ono so "krizí" přišlo naprosto aktuální uvažování :D, většina manažerů aplikuje embargo na utrácení za věci s dlouhou návratností.
Na druhou stranu, ti, co neinvestují do budoucnosti, nebudou za pár let ta "špička", podle mého názoru :D.
Teď to opravdu potřeba není :). Aspoň z pohledu jednotlivce...
Ale spousta lidí se ráda zabývá tím, co teď není akutně potřeba a někteří na tom dokážou i dost vyzískat :).
ARIN hodlá rozesílat dopisy vedením společností, které používají jeho adresy. Dopis varuje před vyčerpáním IPv4 adres a doporučuje zavedení IPv6.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.