Výkon programů v různých distribucích je prakticky stejný. Zvlášť se to týká programů jako OpenOffice.org a Mozilla Firefox, kde velká část lidí používá binární verze od tvůrců. Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, protože jednak závisí na typu počítače a také na tom, co na něm chcete dělat.
Pokud instalujete na opravdu starý počítač s nedostatkem paměti, potom se vyhněte distribucím s grafickým instalátorem, který se zde ani nespustí. Dobrou volbou bude Slackware a jeho mini varianty, Debian nebo projekt
RULE. Gentoo jen v případě, že máte možnost provádět překlad na rychlejším stroji. Pro zkušenější může být dobrá varianta LFS. Další možností je použití "historické" distribuce z doby, kdy byl daný hardware běžně používaný.
Damn Small Linux je distribuce vyvíjená primárně na staré a slabé počítače (kernel 2.4.x, omezená paměťová náročnost a velmi nenáročné aplikace jako například www prohlížeč
Dillo a 50MB iso image, aby se vešel i na bussiness card CD), je to sice live CD, ale dá se i nainstalovat na disk, osobně jí mám na Pentiu 133Mhz, 48MB ram a jsem unešen tím, jak je rychlé.
U výkonnějších počítačů je to otázka spíše velikosti paměti RAM a výběr distribuce je potom už otázka osobních preferencí.
- "Vykopávky" - Většinou s procesorem 386, nebo 486. Jejich pravděpodobným využitím bude nějaký router, dhcp server, nebo něco takového. Viz článek Slackware Linux na 386? Proč ne!
- Starší PC - kam bychom mohli zařadit počítače s procesory třídy Pentium. Ty už se dají používat jako pracovní stanice. Ovšem nutnou podmínkou je většinou zvětšit množství paměti. Zároveň bývá lepší používat méně náročné správce prostředí, například IceWM, PekWM, Fluxbox, nebo Window Maker.
- Ne tak staré PC - sem patří různá PentiaII a lepší. Ty se už dají bez problémů používat jako pracovní stanice. Opět platí, že více paměti neuškodí. Rozumné hodnoty se pohybují kolem 128 až 256 MB RAM.
- Článek na linux.com o distribucích pro starší stroje.