Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
mam problem s vyberem vhodne distribuce pro iPentium233MHz, 32MH RAM, 3GB HDD, bez netu a modemu.
zvazuju nejakou binarni distribuci (slack), nebo ze si prelozim gentoo pro tento stroj. bude slouzit jako desktop. jedna se mi o nejakou kratkou instalaci (v pripade gentoo, tomu mohu obetovat tak tyden). nebo neco binarniho, co spolehlive beha a je optimalizovano pro i585 s tim, ze to nema hafo zbytecnych knihoven.
pouzivat to bude stredne pokrocily uzivatel pc s tim, ze na linuxu umi klikat a obcas si pripojit (mount) nejake zarizeni. uplna lama to neni
mate nekdo zkusenosti s provozem gentoo na tak slabem hw?
gentoo pouzivam na svych 2 pc (2x server, 1x desktop).
nejslabsi je artur.fv.ova.czf iPentium2 340MHz, 192MB RAM
[se slabsim hw nemam zkusenosti]
chtel bych tam narvat openoffice, kde, mplayer. nebo je to vysoky cil?
jeste jsem zvazoval redhat 7.1, ale ten ma zastaraly sw, kupu rpm-hell apod.
co byste doporucili?
nutne to nemusi byt linux (muze byt win98) ale to bych nerad. bohuzel je to starsi stroj a musi fungovat. segra nema kacky na koupi lepsiho hw. (kdyz nerad a kdyz segra, tak to bys mohl v ramci rodiny prispet na RAM ty a zachovat tak dobre jmeno linuxu :P
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Tiskni
Sdílej: